Segítség az alvászavarokra és kockázat a mindennapokban!
A patika nélküli kistelepüléseken új megoldást nyújthat az éjjel-nappal elérhető gyógyszer-automata, amely nemcsak a lakosság gyógyszerellátását teheti hatékonyabbá, hanem új értékesítési csatornát is biztosíthat a gyógyszertárak számára. A közelgő próbaüzemmel a gyógyszer-automaták forradalmasíthatják a hazai piacot.
A gyógyszerforgalmazás zárt láncában a minőségbiztosítás legfontosabb szempontja a mindvégig megfelelő hőmérséklet biztosítása, ami nem kis kihívást jelent napjainkban.
Az Európai Unió megteheti az első lépést afelé, hogy ne legyen kötelező betegtájékoztatót tenni a gyógyszeres dobozokba. A fogyasztóvédőknek nem tetszik az ötlet.
Interjú Dr. Csupor Dezsővel (szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora), akinek szívügye az étrend-kiegészítők minősége, biztonságossága.
Több idő jutna a betegre, és kevesebb lenne a hibalehetőség néhány jogszabály egyszerűbbé tételével.
Kinek, mit, mikor, hogyan ajánlott elvégezni? Mutatjuk!
A megnyitó hangulata − a felszólalók személyes gondolatai miatt − inkább volt családias, mint hivatalos. Ebből villant fel cikkünk szerzője fontos gondolatokat.
Az MGYT a magyar gyógyszerészet, gyógyszerkutatás és gyógyszeripar sikereinek szerves része és alakítója.
A tisztifőorvos asszony az MGYK XIII. Vándorgyűlésén személyesen szerette volna megköszönni minden gyógyszertári dolgozónak azt a szolgálatot, amit a pandémia alatt tettek. Számukra nem volt opció a home office, szigorú higiéniás rendszabályokat betartva álltak mindennap a vártán.
Az orvosi ügyeleti rendszer átalakulása magával „vonzza” a gyógyszertári ügyeleti rendszer átalakítását is. Erről is beszélt Hankó Zoltán.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) vándorgyűlésén Takács Péter, egészségügyért felelős államtitkár, új javaslatokat vetett fel a gyógyszerellátás terén, különös tekintettel a gyógyszer-automaták bevezetésére.
Drezdában rendezték a 20. Szász Gyógyszerésznapot, ahol a Szász Gyógyszerész Kamara elnöke adott interjút.
Rövid összefoglaló az utóbbi időben történt legfontosabb változásokról, és a felmerült kérdésekről, a patikában dolgozó gyógyszerészek számára.
A gyógyszer-nagykereskedők kötelesek lesznek minden hónapban egy bizonyos mennyiségű, stratégiai fontosságú gyógyszerhatóanyagot raktározni.
- nyilatkozta Lukácsné dr. Fodor Enikő a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ) elnőke. Így több pontban is módosítását javasolja a 6/2004. BM rendeletnek.
A riportban Dr. Csupor Dezső elemzi a helyzet dilemmáját és az egészségügyi ellátás minőségére gyakorolt hatását.
Tavalyi évben került társadalmi egyeztetésre a kormányjavaslat. Hiába tiltakozott ellene a MGYK, még a rendeletet támogató HGYSZ módosító javaslatait sem vette figyelembe a tárca.
Telefonos tanácsadással is eleget tehetnek a szabályoknak.
A gyógyszergyártók továbbra is extraprofitadót fizetnek. A speciális szabályok miatt azonban nem járnak rosszabbul a 2024. 01.26-ai módosítások nyomán.
2023-ban - 2 év után - újra növekvő tendenciát mutatott az új hatóanyagok támogatásba történő befogadása.
A 2024. január 1-jével életbe lépő Gyftv 27. § (1) bekezdése alapján az új, még nem támogatott hatástani csoport támogatási kategóriákba történő felvételét az új hatóanyagot tartalmazó gyógyszer forgalomba hozatali engedélyének jogosultja kezdeményezésére, az egészségbiztosítási szerv (a hazai, valamint nemzetközi orvos- és gyógyszerészszakmai vélemények ismeretében) az egészségügyért felelős miniszter jóváhagyásával állapítja meg.
Napjainkban újra előkerült ez egyedi készítésű gyógyszerkészítmények fontossága, és emellett a megfelelő gyógyszerkönyvi minősége is. A következő két kezdeményezés is erre hívja fel a figyelmet.
A magisztrális gyógyszerkészítésben rejlő szakmai lehetőségekről tartott gyakorlatorientált előadást Dr. Birinyi Péter, a budapesti Mikszáth Gyógyszertár vezetője.
A gyógyszer AR323T gyártási számú tételével kapcsolatban minőségi hiba bejelentés érkezett az NNGYK-hoz.
Új hatóanyagok és indikációk kerültek bevezetésre 2024.01.01-től. A korábbi, egyedi támogatással felírt vények még expediálhatók, de a jelenleg hatályos TB-támogatással.
Az új év elején mérleget vonunk az előző évből, melynek elmúltával sok területen még nem zárultak le a folyamatok, nem hagyhatjuk magunk mögött a problémákat...
A kormány által 2023. november 15-én, este kiadott, Pintér Sándor belügyminiszter aláírásával ellátott rendelet november 16-án életbe is lépett.
Hamis Ozempic injekciók kerültek Ausztriában a gyógyszerellátási láncba. Közös gyógyszerbeszerzést tervez az Unió. Ezekre reagált El Koulali Zakariás.
A készítmények között van olyan, amelyiket gyártási problémák miatt nem lehet megvenni, és olyan is, amit már nem forgalmaznak itthon.
A jogszabályban rögzített, generikus helyettesítéskor felmerülő problémák megoldása - a hiánycikkek növekvő száma miatt - szintén középpontba került az MGYK és NNGYK közös javaslatában, amely megteremtené a gyógyszerészetileg egyenértékű helyettesítés lehetőségét.
Dr. Müller Cecília, országos tisztifőorvossal történő előzetes egyeztetés után az MGYK és az NNGYK együttesen nyújtott be javaslatot.
Csak gyógyszertárakban vagy meghatározott feltételeknek megfelelő üzletekben lesznek forgalmazhatók bizonyos étrend-kiegészítők.
Dr. El Koulali Zakariás országos tiszti főgyógyszerész köszöntötte a kollégákat. Az MGYT rendezvénnyel, előadásokkal ünnepelt.
Ezt a mondatot a Gyógyszerészeti Világszervezet elnöke intézte az egészségügyi ágazatok döntéshozóihoz. Ehhez kapcsolódik az MGYK SZEBB-programja.
A jövő patikájában az egészségügyi szolgáltatások lenyűgöző átalakítása számos újítással és ígéretes lehetőséggel kecsegtet.
A PHOENIX PatikaHang kezdeményezés keretében gyógyszerészeket kérdeztek a gyógyszerellátást érintő legaktuálisabb szakmapolitikai kérdésekről.
A Dobutamin Admeda 250 mg oldatos infúzió (OGYI-T-9221/02) elnevezésű gyógyszer 20217B-HU gyártási számú tételét a NNGYK a forgalomból kivonta, és elrendelte az egészségügyi szolgáltatóktól történő visszagyűjtését.
Egyetértésben a betegjogok és a biztonságos ellátás mellett.
Az idei évben a háziorvosok, és a szakorvosok mellett gyógyszerészek is pályázhatnak a 2022-ben létrehívott Richter Érdemérem Díjra.
Az egészségügyi államtitkárság álláspontjáról Bidló Judit nyilatkozott.
Nem ért egyet a jogszabálytervezettel az MGYK, az MGYT, a négy magyarországi gyógyszerészképző kar dékánja mellett a MAGYOSZ sem.
A jogszabálytervezet véleményezése érdekében rendkívüli együttes ülés zajlott.
Dr. Mikola Bálint megosztotta szerkesztőségünkkel véleményét a fiókpatikák jövőjének kihívásaival kapcsolatban.
A Magyar Kormány honlapjára 2023.07.26-án felkerült az a jogszabálytervezet, mely választ ad a kérdésre. A jogszabálytervezet társadalmi egyeztetésének záró időpontja 2023.08.03.
Kormányzati kezdeményezés:: megszüntetnék meg a gyógyszerész kötelező jelenlétét és személyes részvételét a gyógyszerellátásban.
Nem kis szakmai problémát okozott a FoNo VIII. bevezetése, mind az orvosoknak, mind a gyógyszerészeknek. Az elmúlt több mint 2 év tapasztalatait foglaljuk össze.
A lakosságtól, szakmától érkező bejelentés útján számos olyan interneten forgalmazott „csodatermék” kerül az OGYÉI látókörébe, amelyet súlyos betegségben szenvedőknek ajánlanak. A túlzó és megtévesztő állítások – „nincs mellékhatás”, „a betegség már az első használat után megszűnik” – sok esetben egyetemek, híres professzorok nevét használják fel.
Hazánkban is kiemelten kezeli a szakma a patikában dolgozó gyógyszerészek kompetenciáinak bővítését. Ebben a cikkben egy németországi példát ismertetünk, mely minta lehet bárhol, ahol az orvoshiány miatt az egészségügy túlterhelt.
Köztudott, hogy a vidéken kb. 600 ezer ember él olyan településen, ahol nincs gyógyszertár, vagy fiókpatika. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a sokszor nehéz feltételek ellenére van, ahol új fiókpatika nyílik, és vannak olyan gyógyszerészek, akik nem szüntetik meg a fiókgyógyszertárukat.