Gyógyszer vagy cukorka? A melatonin alkalmazási lehetőségei
Segítség az alvászavarokra és kockázat a mindennapokban!
A melatonin az alvási ciklust irányító hormon, melyet a tobozmirigy termel, és kiválasztását a sötétség-világosság változása szabályozza. Hozzájárul az elálmosodáshoz, hiányában alvászavar alakulhat ki. Elválasztásában az időzóna-változással járó utazások is szerepet játszanak. Alkalmazása egyre gyakoribb, mert úgy gondolják, kevesebb a mellékhatása, mint az altatóké.
Melatonint tartalmazó gyógyszerkészítmények
Tabletta, filmtabletta, retard tabletta, és oldat formájában törzskönyvezettek, egy részük a magyar hatóság törzskönyvezése után, másik részük centralizált törzskönyvezés után kerülhetett forgalomba. Utóbbiak indikációja szélesebb körű, ez vénykötelezettséggel jár együtt. A hazánkban kereskedelmi forgalomban lévő, melatonin hatóanyagot tartalmazó gyógyszerkészítményeket itt tekintheti meg >>
Indikációs területek gyógyszerkészítményeknél
- Alvászavarok kezelése esetén napi 2-5 mg az ajánlott dózis;
- alvás- ébrenlét ciklusának felborulásából eredő alvászavar, mint jet lag, több műszakos munkarend;
- elsődleges insomnia rövid távú kezelése 55 éves, vagy annál idősebbeknél;
- a retard készítmények 2-10 mg-os napi adagban: 2-18 éves autistáknál, vagy Smith-Magenis-szindrómában szenvedőknél alkalmazzák. (Ezeknél a ritka genetikai betegséggel küzdőknél az alvászavarok jellemzően az élet korai szakaszában kezdődnek. Nehézségeik lehetnek az éjszakai elalvással, és többször felébredhetnek éjszaka és kora reggel. Napközben emiatt álmosak lehetnek.)
Melatonin mint élelmiszer vagy étrend-kiegészítő
Amennyiben élelmiszerként vásároljuk meg, a szakmai tájékoztatás elmarad, így a fogyasztók biztonságosabbnak vélik, pedig a kockázatok ugyanazok. Veszélyességét az is fokozza, hogy olyan formában is beszerezhető, amelynek fogyasztása a hétköznapi életünkben nincs korlátozva: cukorka, vagy gumicukor. Így nem csoda, hogy könnyen túladagolják, leginkább gyermekek esetén.
A helyzetet látva az OGYÉI (jelenleg NNGYK) a melatoninnal kapcsolatosan állásfoglalást adott ki. A melatoninról egyre több szakirodalom lát napvilágot. Ezen adatok alapján a melatonin a központi idegrendszeren kívül egyéb szervek, szövetek működésére is hat. Ezért elővigyázatosságból epilepsziában, asztmában, hangulatzavarban, viselkedés és személyiségzavarban szenvedőknek alkalmazása nem ajánlott. Túladagolása mérgezési tüneteket okozhat, de akár már 0,5 mg kiválthat izomfájdalmat, hasi fájdalmat, 1 mg pedig anafilaxiás rohamot okozhat. Alkalmazása során mellékhatások (emésztési és pszichés tünetek) jelentkezhetnek. Hosszú távú alkalmazás esetén okozhat fáradtságérzést, aluszékonyságot, hangulatzavarokat. A melatonin felerősítheti a benzodiazepinek és a nem-benzodiazepin típusú altatók (pl.: zolpidem, zopiklon, zaleplon) szedatív tulajdonságait.
Magyarországon 2010 óta 7 egyedi esetet jelentettek melatonin alkalmazásával kapcsolatban, a következő mellékhatásokkal: anafilaxia, allergia, rémálmok, hipotónia, hormonváltozás, elhízás, gyakori vizelés, fogzománc károsodás. Jelenleg nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű, magas szintű klinikai evidencia a mellékhatások elemzése tekintetében, valamint kevés a melatoninnal végzett hosszú távú vizsgálati adat, így nem állapítható meg olyan minimális mennyiség, amely mellett rendszeresen fogyasztható lenne, biztonsággal, mellékhatások nélkül.
Az OGYÉI (jelenleg NNGYK) álláspontja, hogy a melatonin élelmiszerként, étrend-kiegészítőként történő forgalmazása nem tekinthető biztonságosnak, közegészségügyi kockázatot jelenthet.
A betiltott étrend-kiegészítők listáján számos melatonin tartalmú készítmény található. Tavaly óta elérhető a https://www.nutrivigilancia.hu/ oldal, ahol az étrend-kiegészítők alkalmazásakor tapasztalt nem kívánatos tünetek bejelenthetők. Az oldal alkalmazása, a bejelentések segítenek abban, hogy minél kevesebb olyan étrend-kiegészítő kerüljön a polcokra, amely mellékhatásokat okozhat.
Rosszabb a helyzet az USA-ban...
...ahol a melatonint szinte korlát nélkül, és gyermekeknél is alkalmazzák. Ennek eredményeként a 2012-2021 között bejelentett mérgezések száma 260435 volt, melyből 4000 igényelt kórházi ellátást 300 gyermek került intenzív osztályra, 5-öt lélegeztetni kellett és sajnos ketten elhunytak.
Mik az okai ezeknek a magas számoknak?
- Az USA-ban a melatonint cukorka, és gumicukor formájában forgalmazzák, mint élelmiszert, és nincs rajtuk gyermekbiztos kupak.
- 2005 óta egyre magasabb dózisban szedik a melatonint.
- A COVID-járvány alatt a melatonint tartalmazó étrend-kiegészítők eladása megháromszorozódott.
- Egyre több gyermeknek adnak ilyen készítményt. (Náluk a megoldást a megfelelő minőségű alvás kapcsán az egészséges alváshigiénia bevezetése jelentené, ha pedig ez nem elég, akkor szakemberhez kellene fordulni, és nem melatonint alkalmazni!)
Lehetséges-e mégis a biztonságos alkalmazás?
A biztonságos alkalmazás szempontjából a dózis a legfontosabb, és az alkalmazás időtartama. Jet lag esetén pár nap, vényköteles készítményeket pedig 13 hétig lehet szedni. Fogyasztása kismamáknak, szoptató édesanyáknak nem ajánlott, gyermekeknek pedig ellenjavallt vagy nem javasolt.
ogyei.gov
Gyógyszerészet LXVIII. évfolyam 2. szám
medlineplus.gov