„Engedjék, hogy a gyógyszerészek többet tegyenek!”
Ezt a mondatot a Gyógyszerészeti Világszervezet elnöke intézte a kormányokhoz, egészségügyi ágazatok döntéshozóihoz. Ehhez kapcsolódik hazánkban a gyógyszertárakban most induló SZEBB-program.
Mit jelent a SZEBB betűszó?
A rövidítés a gyógyszeres terápia négy legfontosabb szempontjának kezdőbetűjét tartalmazza: Szükséges, Eredményes, Biztonságos és a Beteg együttműködésével kialakított. Ez az a négy legfontosabb szempont, amelyen megpróbálnak a gyógyszerészek javítani, hogy a beteggel együttműködésben egy valóban optimális terápiát alakíthassanak ki.
Mit jelent a betegek és gyógyszerészek számára a SZEBB-program megvalósítása?
Gyakori mondás - ami egyben igaz is -, hogy a gyógyszerész az egészségügyi ellátásban az első (akivel találkozik a beteg panaszai, enyhe tünetei kapcsán) és utolsó láncszem (amikor kiváltja a beteg a receptjeit). Az első esetben a gyógyszerészi tanácsadásnak fontos szerepe van az egészségügy rendszerében is, mert a gyógyszerész a szakértelmével tehermentesítheti a többi területet. Utóbbi esetben a gyógyszerész tud tenni azért, hogy a szükséges gyógyszerek kiváltásra kerüljenek, a beteg helyesen alkalmazza azokat, hogy valóban eredményes legyen a terápiája. Mindezek mellett a gyógyszerészeknek gyógyszerbiztonsági ellenőrzést is végezniük kell. Nagyon fontos, hogy a beteg is együttműködően vegyen részt a terápiájában, fogadja meg azokat a tanácsokat, amelyeket kap a gyógyszerésztől vagy az expediáló szakembertől.
Fontos, hogy a betegekkel egy párbeszéd is elinduljon. A gyógyszerszedést ne egy szükséges rossznak éljék meg, hanem segítségként fogják fel!
Egy kellően motivált beteg kellően együttműködő lesz a terápiájában is. Ezért fontos, hogy a gyógyszerészek a helyes gyógyszerhasználatot a lehető legmagasabb szintre fejlesszék.
Mi a SZEBB-program legfontosabb célja?
Egy beteg/vásárló ne csak a gyógyszer vagy a gyógyhatású termék beszerzése kapcsán menjen be a patikába, hanem korosztálytól, betegségtípustól függetlenül, akár „csak” egészségmegőrzési céllal, betegség nélkül betérve is számos kérdést tehessen fel. Ezenkívül a betérők minden patikában bátran kereshetik majd egy csomagban az olyan kiadványokat, nyomtatott formátumú ismertetőket, tájékoztatókat, amelyek támogatják az egészségüket. A csomagban segítséget kapnak arra vonatkozóan is, hogy miként találjanak hiteles információkra az online világban. (A SZEBB-csomag tartalma: SZEBB-tájékoztató kiadvány, gyógyszerelési táblázat, YouTube szóróanyag - ismeretterjesztő videósorozatok ajánlásával.)
Melyek a SZEBB-program főbb célcsoportjai?
Az egyik fő célcsoport a hosszú ideje, folyamatosan gyógyszert szedő, idősebb emberek köre. Az ő terápiájuk csak akkor lesz igazán eredményes, ha a gyógyszerek helyes használata mellett életmódjukat is úgy alakítják, hogy ezzel támogatják javulásukat, gyógyulásukat vagy éppen az életminőségük szinten tartását. Amennyiben bizalmas kapcsolat alakul ki a beteg és a gyógyszerész között, akkor a beteg bátrabban mer kérdezni, és együttműködőbb, odafigyelőbb lesz a gyógyszeres terápiájában. A fiatal szülők, a kisgyermekes anyukák, apukák felvilágosítása, tájékoztatása is fontos cél. További jelentős csoport még a 14 éven felüli, fiatal korosztály, akik egyre nyitottabbak egészségük megőrzésének terén. Fontos, hogy őket a prevencióra biztassuk. Tudniuk kell, hogy ha tenni szeretnének az egészségükért, akkor lényeges, hogy megbízható információt kapjanak megbízható forrásból, például a gyógyszertárban.
A gyógyszerészeknek a gyógyszertári tanácsadás, a beszélgetés során el kell érniük, hogy a beteg úgy tekintsen az egészségére, hogy annak megőrzéséért, karbantartásáért ő is nagyon sokat tehet.
A SZEBB-protokoll módszertani alapjait összegző kiadványt 2023 szeptembérben juttatja el tagjainak a Magyar Gyógyszerészi Kamara.
Gyógyszerészi Hírlap 2023. szeptember
mgyk.hu