Ne felejtsünk el értékekre szavazni!

Az orvos, pedagógus, egészségügyi szakdolgozó, gyógyszerész és junior kategória zsűridíjasai mellett az online szavazás nyertese is Richter Anna Díjban és a projekt megvalósítására fordítható 4 millió forint támogatásban részesül. A közönségdíj sorsa tehát a szavazók kezében van. A döntős csapatok bemutatkozása 2025. március 9-ig tekinthető meg, illetve eddig az időpontig lehet szavazni.

hirdetés

Orvos kategória

Az "Életem közepe” pályamunka nemcsak a hölgyek, hanem a férfiak életközepi válságáról szól. A változókor életünk különböző területét érinti és 10 részes podcast sorozatban szeretnének ezzel a területtel foglalkozni.

A „Kórházi Kalauz” a Bács-Kiskun vármegyei kórház SBO csapata által összeállított komplex betegedukációs csomag. Írásos és mozgóképes formában segítenék a beteg útját. Az ellátás során egy multifunkcionális mappával látnák el a betegeket, akik ebben gyűjthetik a kórházban történt vizsgálatok eredményeit, a tervezett vizsgálatok anyagait. Egyes beavatkozásokkal kapcsolatban rövidfilmek is készülnének, melyek elérhetőek lennének a kórház online felületén és a várótermi képernyőkön.

„Sosem vagy egyedül” pályamunka készítői orvosokból, egészségügyi dolgozókból álló csapat, akik rövid, mély interjúkat készítenének olyan emberekkel, akik mély válságokon mentek át, mint mentális betegség, daganatos betegség, mozgáskorlátozottság. A beszélgetések különlegességét az orvos-beteg bizalmi kapcsolat adja. Céljuk, hogy másképp nézzünk saját egészségünkre, betegségünkre, és ne érezzük magunkat elszigetelődve.

Gyógyszerész/Kutató Kategória

Egyik projekt egy mentális egészségprogram (a Szegedi Egyetem Pszichiátriai Klinikájának csapata alkotta meg), címe „Bent hagyom a köpenyem”. Mert ha nem teszem, könnyen kiégek. A programot kidolgozó csapat célja egy ingyenesen hozzáférhető önsegítő eszköz biztosítása az egészségügyi dolgozók számára, azért, hogy hivatásuk mellett harmonikusan tudják élni hétköznapjaikat. A kezdeményezés nyíltan foglalkozik azzal a tabu témával, hogy ezek a szakemberek kifejezetten veszélyeztetettek a kiégés szempontjából.

„Fájdalomcsillapító túlhasználat: előzd meg, mielőtt ő előz meg Téged” című munkával pályázó gyógyszerész csapat a megelőzésre fókuszál. Egy social media kampányt indítana, mely rövid videók és podcastok segítségével adna át korrekt információkat. Ilyen a megfelelő időben, megfelelő dózisban és megfelelő ideig alkalmazott gyógyszer üzenete, melyet egy országos roadshow keretében szeretnének a fiataloknak átadni. Céljuk, hogy a tudatos fájdalomcsillapító használók száma növekedjen, a nem kívánt mellékhatások száma pedig csökkenjen.

"Milyen jó lenne egy gyógyszerész a háznál”. A Szent Rozália Szolgálat - Kézenfogva Alapítvány 200 rászorulót lát el. Figyelmük leginkább a gyógyszertárba járni nem tudókra irányul (idős, kismama, mozgássérült). Szolgáltatásuk magába foglalja a gyógyszer házhoz szállítását és a gyógyszerészi tanácsadást. Szánnak időt arra, hogy elmagyarázzák betegeiknek, hogy kell a gyógyszerüket helyesen szedni. Szlogenjük: Van időnk önre! Céljuk, hogy a kistelepüléseken elérhető egészségügyi ellátás színvonalát növeljék.

A többi projektet is egy-egy gondolattal ismertetjük.

Egészségügyi kategória: „Proaktív jogvédelem az egészségügyben” projekt keretén belül a csapat célja az egészségügyi dolgozók számára szakmai jogi háttér biztosítása. Az „Unikornis” programmal a színház gyógyító erejét szeretnék felhasználni, egy olyan színdarabbal, mely végigkíséri egy beteg 2 éves küzdelmét a mellrákkal (Veszprémi Színház). ”Tedd meg magadért” - sajnos napjainkban még mindig sokan halnak meg méhnyakrákban. Felhívják a figyelmet a szerzők a szűrővizsgálatok fontosságára, mert minden elvesztett élet egy érték.

Ezen kívül junior kategóriában egyik csapat célja a kémia népszerűsítése, „Atom Királyság” a pályázat címe. Akiket érdekel az opera, jelmez, színház, díszlet, azoknak érdemes megnézni az „Operaszikra” pályázatot. A „Hallgass meg!” pályázat a fiatalkori testi-lelki bántalmazásokról, a megoldási lehetőségekről szól.

Pedagógus kategóriában  a "Mesehős Bizonyítvány”  elhivatott pedagógusokból álló csapat pályaműve. Céljuk támogatni a gyerekeket abban, hogy felfedezzék és megéljék a saját hősiességüket. A foglalkozásvezetők lóasszisztált mesepedagógia módszerével egy képzeletbeli mesebeli utazásra hívják a gyerekeket. A ”Dolgunk van a Földdel” pályázat innovatív módszerével, nemcsak az osztálytermi munkára figyel, hanem a mezőgazdasági és kétkezi gyakorlatot is beépíti a munkamódszerébe. Ezzel sok viselkedés zavarral küzdő gyermeknek tudnak segíteni az önbizalom, koncentráció, együttműködés fejlesztése terén. A "Toldi lányok” projekt egy filmet is bemutat egyben. A pedagógusokból és filmesekből álló csapat felhívja a figyelmet a szegregálódó falvak problémáira.

A közönségszavazás és bővebb információ elérhető az alábbi oldalon: https://richterannadij.hu/

Szerző:

Huszár Zsoltné Dr., szakgyógyszerész

Ajánlott cikkek