Új mérföldkő a Gondosóra-programban és az eddigi tapasztalatok
2025 januárjától a Gondosóra-program és az MGYK közötti megállapodás értelmében már a gyógyszertárakban is megnyílt a lehetőség arra, hogy a Gondosóra-programra jogosultak regisztrálhassanak a szolgáltatásra. Ez a lehetőség különösen azoknak a 65 évnél idősebb, gyógyszertárban megfordulóknak jelent segítséget, akiknek nincs lehetőségük az online regisztrációra, vagy egyszerűen személyes támogatásra van szükségük az igénylés folyamatában.
Az okosóra-alapú infokommunikációs asszisztív rendszerek
Használatuk az idősgondozásban kívánatos, de ehhez szükséges az eszközök fejlesztése: pl. képernyőméret növelése, a kis méretű csatlakozók és nyomógombok, valamint a korlátozott energiaellátás javítása. A hétköznapokban használt okos eszközökkel csökkenteni lehet a gondozók terhelését, és emelkedő lehet az egészségügyi ellátási színvonal.
Magyarországon a jogosultak számára térítésmentesen elérhető Gondosórának két alapfunkciója van: egy vészhelyzeti nyomógomb és egy elesésérzékelő. Díjfizetés ellenében komplex segélyhívó és egészségőr rendszerek is hozzáférhetők.
A SAVE (SAfety of elderly people and Vicinity Ensuring= Idős emberek biztonsága és biztonságos lakókörnyezete) projekt keretében a távgondozó rendszer a digitális naplóadatok (lépésszám, szívfrekvencia) követése mellett képes vészhívás indítására és hívás fogadására, elesés érzékelésére. Üzenetek és figyelmeztetések küldésére, valamint fogadására. A SAVE webalapú felhőszolgáltatás biztosította a gondozók és a gondozásszervezők részére, hogy a gondozottról rögzített digitális naplóadatokat megtekinthessék, üzeneteket és figyelmeztetéseket küldjenek a gondozott által viselt okosórára, adott esetben telefonhívást kezdeményezzenek.
„Idős emberek és gondozóik számára fejlesztett okosóra-alapú távgondozó rendszer terepvizsgálata és digitális naplóadatokra fókuszáló értékelése” című tanulmány magyarországi kutatásában azt vizsgálták, hogy a gondozottak milyen mértékben tudták elsajátítani a SAVE távgondozó rendszer használatát. Az is kérdés volt, hogy a naplóadatok mennyire támasztják alá a kérdőívek eredményeit.
A vizsgálatba 2022. november 1-től 2023. december 31-ig, 65 év feletti, egyedül élő, önálló életvitelre alkalmas, okostelefont használni képes személyek és gondozóik kerültek bevonásra. A vizsgálatban 25 fő gondozott vett részt, életkoruk 67 és 96 év között volt. 22 gondozott nő volt, és 96%-uk közép- vagy felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezett.
A 25 gondozó közül 19 a gondozott gyermeke, egy unoka, négy nem közvetlen hozzátartozó és egy hivatásos gondozó volt. A vizsgálati idő alatt orvosi ellátást igénylő baleset, rosszullét, betegség a gondozottak körében nem fordult elő.
A SAVE távgondozó rendszer a gondozottak otthonába 21 napra került felhelyezésre. Elhelyezésre került vízelfolyás-érzékelő, mozgásérzékelő (nappaliban, hálószobában fürdőszobában) ajtónyitás-érzékelő (bejárati ajtón). A gondozottak a SAVE-applikációt futtató okosórát használtak, folyamatos internetelérés biztosítása mellett.
A vizsgálat kezdetekor, felénél és végén kérdőív segítségével adatgyűjtés készült, a találkozók során az idősek állapotfelmérése is megtörtént.
A vizsgálatban a gondozottat és a gondozót személyesen nem ismerő gondozásszervező értékelte a felhőadatok alapján a távgondozó rendszer használatát.
A gondozásszervező véleménye
A SAVE távgondozó rendszer a biztonságérzeten keresztül növelte a gondozott aktivitását, másrészt a kínált infokommunikációs lehetőséggel csökkentette a szociális izolációt, az okosóra pozitív üzenetei pedig hatékonyan motiválták.
Gondozottak véleménye
A gondozottak véleménye szerint a távgondozó rendszer biztonságérzetet nyújtott, szerették az óra figyelmeztető üzeneteit, kiemelkedő aktivitás esetén dicsérő üzeneteit. A rendszer gyengeségének a gondozottak magát az okosórát vélték, kifejezetten annak ergonómiáját, hogy nagy és nehéz, és rövid az akkumulátor-élettartama (fél és egy nap közt).
Gondozók értékelése
A rendszer leghasznosabb funkciója a pulzusmérés, a lépésszám nyomon követés és a segélyhívó.
Javaslatok
A kutatásban igazolt összefüggések alapján javasolják olyan algoritmusok készítését és beépítését az infokommunikációs asszisztív rendszerekbe, amelyek a szívfrekvencia- és a lépésszám-naplóadatok nyomon követését támogatják, emellett elemzik, és személyre szóló, automatikus tanácsokat adnak a gondozottnak és a gondozónak.
Kutatási célkitűzések teljesültek
A SAVE távgondozó rendszer használatát a gondozottak el tudták sajátítani, és mindössze 21 nap alatt bizonyíthatóan javította biztonságérzetüket és életvitelüket. Az időskorúak (75–89 év) és az aggkorúak (90–100 év) használni és hasznosítani tudják a technológiát. Így az azonosított egészség- és életvitelbeli előnyök miatt bátran ajánlhatók a legidősebbek számára. is.
Orvosi Hetilap 2024, 165. évfolyam, 50. szám