Az 1848-49-es szabadságharc gyógyszerészi vonatkozású reformjai
A címben szereplő cikk Bánóné Dr. Fleischmann Marianna tollából származik, és az 1989. júliusi Gyógyszerészet folyóiratban jelent meg. A magyar szabadságharc idején bevezetett, gyógyszerészetet érintő reformokat tárgyalja, bemutatva a felelős magyar minisztérium egyéves működése alatt hozott, a gyógyszerészet minden ágát felölelő, haladó szellemű rendelkezéseket, és ezek jelentőségét a magyar gyógyszerészet fejlődésében.
A gyógyszerészet kérdéseit a Suplemetumok, és a Generale Normativum Sanitatis, irányították ebben a korszakban. A Generale Normativum Sanitatis - hazánkban elsőként a gyógyszerészi működést egyetemi végzettséghez kötötte. Továbbá kötelezővé tette az Osztrák Gyógyszerkönyv és taxa használatát is. A lefektetett követelmények betartását szigorúan ellenőrizték. Ezek az igen haladó szellemű rendelkezések teljesen új alapokra helyezték a magyar gyógyszerészeink helyzetét.
Ugyanakkor a Bécsben összeállított gyógyszerkönyvek és taxák, a magyar viszonyok figyelembevétele nélkül készültek, és ezzel igen nehezítették is a gyógyszerészek munkáját. Elég nagy káosz uralkodott a gyógyszertári jogok területén is. A felállításra történő engedélyezés jogkör a helytartótanácsot illette. Az események tükrében teljesen érthető, hogy a századfordulón egészen 1948-ig, a legfontosabb gyógyszerészi problémákat a gyógyszerkönyv, taxa és a gyógyszertári jogok kérdései képezték. A magyar gyógyszerészi kar, mely rendeleteit, taxáját, gyógyszerkönyveit Ausztriától kapta, arra is rákényszerült, hogy gyógyszereit is innen hozza be. A nehézkes beszerzés mellett súlyos adó is súlytotta.
Az Európa-szerte uralkodó erős forradalmi hangulat hatására a Habsburg birodalom 1844-ben rákényszerült egy olyan törvénycikk megjelentetésére, melynek értelmében Magyarországon végre az országgyűlés, a közigazgatás és a közoktatás nyelve magyar lett. A pesti orvosi karon csak 1845-46-ban kezdték el a magyar nyelvű tanítást. Az események sodra, a francia forradalom hatása, nemzetünk szabadság utáni vágya vezetett el 1848. március 15-éhez. A forradalom vezető erejét nálunk a polgárság hiányában a középbirtokos nemesség képezte. Ez a dicsőséges forradalom, mely 1949 augusztusáig tartott, felszámolta a feudális rendszert, megvalósította a polgári átalakulást, valamint Magyarország Ausztriától való függetlenségét.
1848 méltán megmutatta, mire képes a magyar nép, ha sorsát szabad földön, önállóan intézheti. A független, felelős magyar minisztériumot, mely 1848. április 11-én iktatták be. Ennek a kormánynak minden cselekedetét a haza iránti rajongás vezérelte, nép és kormány célkitűzései, óhajai találkoztak.
A Budapesti Gyógyszerész Testület kérvény formájában juttatta el Klauzál Gábor földművelési-, ipari- és kereskedelmi miniszterhez a gyógyszerészi kart érintő legfontosabb kéréseket, óhajokat. A Würtzler Vilmos és Holmann József elnökök által aláírt kérvény a következőket tartalmazta:
- A gyógyszerészet az Egészségi Tanácsnál képviseltessék, mert csak független állású gyógyszerészek képesek a gyógyszerészi viszonyok minden ágát gyakorlatilag is megítélni, minden előítélet nélkül.
- A már létező Budapesti Gyógyszerészi Testület, országos testületté alakuljon át.
- A gyógyszertárvizsgálatok fővizsgálók által legcélszerűbben és hitelesebben teljesíthetnének. Ezeknek azonban független a Status által fizetendő, /e/esküdt gyógyszerészeknek és bizonyos számmal kell lenniük, vagy 2 az egész hazában, vagy kerületenként egy-egy. Ezeket a vizsgálatokat, amint megkívántatik,
- Megkívántató a hazai körülményekhez alkalmazott gyógyszerkönyv (dispensatorium) szerkesztése és a kereskedésen, vámviszonyokon és gyógyszerészi munkákon alapult célszerű árelvek felállítása.
- Az újan felállítandó gyógyszertárak esetében minden gyógyszertár felállítása alkalmával ennek szükségszerűsége szakértők, s helybeli egyénekből alakítandó bizottság által kellő megvizsgálás után határoztassék el.
Klauzál Gábor válasza:
- „Az első pontban foglalt azon kérelemnek, miszerint a gyógyszerészi testület az egészségügyi osztályban képviseltessék, Wágnet Dániel kineveztetésével elég tétetett." - A magyar gyógyszerészeknek gyógyszerész szakember által történő képviseltetését az egészségügyi osztályban 1848 valósította meg elsőként.
- A 2. pont alatti kérelmet - mely az országos egyesület megalakításával foglalkozott - a miniszter átmenetileg elutasította.
- A 3. pont alatti, gyógyszertári vizsgálatokkal kapcsolatos 268. sz. miniszteri rendelkezés 1848. június 10-én lépett életbe. A kormány érdemlegesen rendelkezett a gyógyszertárak évenkénti, díjmentes vizsgálatáról! azonban a gyógyszertárak gyógyszerész szakemberekkel történő ellenőrzését nem valósította meg. A szakszerűség biztosítására bizonyos kezdeti lépéseket tartalmazott: a vizsgálat mindig egy részre hajthatatlan, köztiszteletben álló gyógyszerész jelenlétében vitessék véghez", ez azonban lényegében csak kompromisszum volt.
- "A 4. pontban kívánt gyógyszerkönyv (Dispensatorium) és árszabály készítése iránt már eddig is kellő intézkedések tétettek."
"Ha a területen működő gyógyszertár van, a város köteles az új gyógyszertár helyét is megjelölni. Az új gyógyszertár próbaideje a felállítástól számított egy hónap, ha ezalatt csődöt fog hirdetni, bezáratik." Ez a rendelkezés nagy megelégedést keltett, mivel a gyógyszertárak felállításánál - az előzőekben említett visszaéléseket - megszüntette. Az 1848-as független magyar minisztérium figyelme kiterjedt - rövid, éves működése alatt - a gyógyszertárak készleteire, valamint a hiányzó gyógyszerek pótlására is. Itt a felelősséget nem egyedül a gyógyszertár-tulajdonosok vállaira helyezték, hanem kidomborították az egészségügyi osztály ez irányú feladatát is. Klauzál Gábor a gyógyszerészek képzését illetően is igen haladó szellemben intézkedett elrendelte, hogy a gyógyszerész tanítványnak a jövőben csak olyan egyén vétessen fel, aki hat iskolai évet bevégezvén, a kellő előkészítő tudományokkal bír. A gyógyszerészet tanulási ideje három évre terjed. A továbbiakban a gyakornoki vizsgákkal foglalkozva, a rendelet kiemeli, hogy a vizsga díjtalan.