Hírek, cikkek

Intenzív munkát jelent a tüdőtranszplantált betegek utógondozása

Jelenleg összesen több mint 150 tüdőtranszplantált beteg utógondozását végzi a Pulmonológiai Klinika, amely országos szintű ellátó ebből a szempontból.

Megjelenés: 2018. 11. 07.
Tovább

Új asztmaellenes gyógyszert engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta a benralizumab hatóanyagú új, asztma elleni készítményt, amely kiegészítő fenntartó kezelésként javallott felnőtt, súlyos eosinophíliás asztmában szenvedő betegeknél.

Megjelenés: 2018. 10. 17.
Tovább

Folyamatosan emelkedik az ismeretlen eredetű tüdőfibrózisos esetek száma

A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatója az IPF hete kapcsán elmondta, a betegség gyógymódja jelenleg nem ismert, ám az érintettek életminősége szempontjából igen nagy jelentőséggel bír a korai felismerés és a megfelelő kezelés.

Megjelenés: 2018. 09. 27.
Tovább

Nógrád megyében az országos átlag feletti a halálozás

Nógrád megyében jelentősen az országos átlag felett van a halálozás, a férfiaknál 12, a nőknél 9 százalékos az eltérés, emellett a várható élettartam mindkét nem esetében alacsonyabb a magyarországi átlagnál - derül ki a megye egészségi helyzetéről készült beszámolóból, amelyről csütörtökön tárgyalt a nógrádi közgyűlés.

Megjelenés: 2018. 09. 20.
Tovább

Új terápiás lehetőség a kissejtes tüdőrák kezelésében

Egy amerikai kutatók által végzett, randomizált, fázis 2 vizsgálat szerint a standard kemoterápiás kezelés PARP-inhibitorral való kiegészítése javította a terápia kimenetelét kissejtes tüdőrákban szenvedő betegeknél.

Megjelenés: 2018. 09. 12.
Tovább

Tizenhárom új gyógyszer engedélyezését hagyta jóvá az EMA CHMP bizottsága

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága júliusi ülésén tizenhárom új gyógyszerkészítmény forgalomba hozatalával kapcsolatban adott ki pozitív véleményt.

Megjelenés: 2018. 08. 01.
Tovább

A COPD kezelésének új eredményei alátámasztják a LAMA/LABA-terápia előnyeit

A COPD világszerte egyre jelentősebb egészségügyi probléma, amely a WHO becslése szerint 2030-ra a harmadik legfőbb halálozási okká lép elő. Május 24-25-én vezető pulmonológusok találkoztak a „CEE Respiratory Expert Forum” keretében Bécsben, hogy megvitassák a COPD kezelésének legújabb szempontjait, eredményeit, és hogy ezek mit jelentenek valójában a betegség kezelésében.

Megjelenés: 2018. 06. 05.
Tovább

Az asztmások csupán 40 százaléka használja gyógyszereit

Magyarországon nagyjából egymillió asztmás beteg él, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság szerint azonban csupán 40 százalékuk használja gyógyszereit.

Megjelenés: 2018. 05. 01.
Tovább

Az asztma és a szénanátha összefüggésben van a pszichiátriai zavarok magasabb kockázatával

A Frontiers in Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmány szerint az asztmában és szénanáthában szenvedő betegeknél magasabb a pszichiátriai rendellenességek kialakulásának kockázata.

Megjelenés: 2018. 04. 25.
Tovább

Új gyógyszereket engedélyezett az Európai Gyógyszerügynökség

2018 februárjában és március első felében az EMA több új gyógyszerkészítmény forgalomba hozatalát engedélyezte.

Megjelenés: 2018. 03. 14.
Tovább

Új gyógyszerek, amelyeket 2017-ben engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség az idei évben is számos új gyógyszerkészítmény forgalomba hozatalát engedélyezte, amelyek közül néhány már Magyarországon is kapható. Az új gyógyszerek javallatai között szerepel a rheumatoid arthritis, a COPD, a tüdőrák, a diabétesz, a psoriasis és a sclerosis multiplex.

Megjelenés: 2018. 01. 02.
Tovább

Az asztmás rohamok kezelésének új útvonalát fedezték fel

Az asztmás rohamok hátterében lévő mechanizmusok vizsgálata új potenciális kezelési lehetőséget tárt fel, ami akár a prevencióban is alkalmazható lehet.

Megjelenés: 2017. 12. 13.
Tovább

A COPD által okozott halálozás 12 százalékkal emelkedett 15 év alatt

Egy új tanulmány szerint a krónikus obstruktív tüdőbetegség következtében életüket vesztő emberek száma közel 12 százalékkal nőtt az elmúlt 15 évben.

Megjelenés: 2017. 12. 12.
Tovább

Az inhalációs heparin lehet a COPD új gyógymódja

A véralvadásgátlásra régóta alkalmazott heparin szignifikánsan javíthatja a krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedők légzésfunkcióját inhalációs terápiában alkalmazva.

Megjelenés: 2017. 12. 06.
Tovább

COPD: a fojtogató népbetegség

Bár Magyarországon kiválóak a COPD terápiás lehetőségei, mégis csupán a félmillió COPD-beteg 40%-a részesül modern és államilag támogatott kezelésben – hívták fel a figyelmet pulmonológus szakemberek a COPD világnapja alkalmából.

Megjelenés: 2017. 11. 16.
Tovább

Összefoglaló a 2017-es Magyar Orvostudományi Napokról

November 8-9-én, immár ötödik alkalommal került megrendezésre a Magyar Orvostudományi Napok, amelynek a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kodály terme adott helyet. A program jelentős részét három szimpóziumban a magyar orvosi diszciplínák helyzetének és jövőjének bemutatása képezte, ugyanakkor főszimpóziumként fontos szerepet kapott a prevenció és a felvilágosítás téma- és problémaköre is.

Megjelenés: 2017. 11. 14.
Tovább

Egy új hatóanyag segítségével radikálisan csökkenthető a szteroidok adagja súlyos asztmában

A McMaster University kutatói által végzett vizsgálat ígéretes eredményekkel zárult a súlyos asztmában szenvedő betegek kezelésére szolgáló új gyógyszerrel kapcsolatban.

Megjelenés: 2017. 10. 31.
Tovább

Az inhalációs szteroidok növelik a nehezen kezelhető fertőzések kockázatát

Az asztma vagy COPD kezelésére szteroid hatóanyagú inhalációs készítményeket alkalmazó időseknél nagyobb a valószínűsége bizonyos bakteriális infekciók kialakulásának.

Megjelenés: 2017. 09. 27.
Tovább

Hazánkban is egyre gyakoribb az ismeretlen eredetű tüdőfibrózis

Évről évre nő az ismeretlen eredetű tüdőfibrózisos esetek száma Magyarországon, jelenleg hozzávetőleg 5-600 beteg van – közölte Dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese.

Megjelenés: 2017. 09. 22.
Tovább

Súlyos asztmában a szteroidok több kárt okoznak, mint amennyi hasznot

A pittsburghi egyetem kutatói feltártak egy olyan molekuláris mechanizmust a súlyos asztmában kialakuló kortikoszteroid rezisztencia hátterében, amely alátámasztja, hogy ezek a szerek ronthatják bizonyos betegek állapotát.

Megjelenés: 2017. 07. 12.
Tovább

Egy új kutatás szerint az imatinib javítja a súlyos asztma tüneteit

A hízósejtek még agresszív kezelés ellenére is jelen vannak a súlyos asztmában szenvedő betegek légutaiban, és a jelenlétük összefügg a súlyos asztmás tünetekkel. A kutatók már régóta feltételezik, hogy a hízósejtek hozzájárulnak a betegség kialakulásához, és hogy befolyásolásuk által a súlyos asztma tünetei javíthatóak lehetnek.

Megjelenés: 2017. 05. 24.
Tovább

Új COPD elleni gyógyszert engedélyezett az EMA

Jóváhagyta az EMA az umeklidinium hatóanyagú Rolufta inhalációs por forgalomba hozatalát az Európai Gyógyszerügynökség. A Rolufta fenntartó bronchodilatator kezelésre javallott krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő felnőtt betegek tüneteinek enyhítése céljából.

Megjelenés: 2017. 03. 27.
Tovább

Benralizumab hatásossága és biztonságossága súlyos asztma kezelésében

Az eosionophilia összefügg az asztma súlyosbodásával és a tüdőfunkció romlásával, ami az exacerbációk gyakoriságának növekedéséhez vezet. Kutatók a benralizumab biztonságosságát és hatásosságát értékelték súlyos, kontrollálatlan eosinophil asztmában szenvedő betegeknél.

Megjelenés: 2017. 03. 03. | Frissítve: 2017. 03. 04.
Tovább

Tüdőinfekciót indukálhat a kalcium

A svájci University of Basel kutatói felfedezték, hogy a kalcium felelős az akut infekció krónikussá válását előidéző folyamatok kiváltásáért.

Megjelenés: 2017. 02. 27.
Tovább

Dupilumab hatása perzisztens, felnőttkori asztmában

Kutatók a humán interleukin-4 receptor monoklonális antitest dupilumab hatását vizsgálták perzisztens asztmában szenvedő felnőtt betegeknél, akik állapotát a magas dózisú inhalált kortikoszteroid kezeléssel nem sikerült javítani.

Megjelenés: 2017. 02. 19.
Tovább

Klinikai vizsgálat igazolja az afatinib hatékonyságát előrehaladott nem kissejtes tüdőrákban

A Boehringer Ingelheim vállalat LUX-Lung 7 vizsgálatának eredményei beigazolták, hogy a második generációs, EGFR TKI afatinib terápia mind a PFS minfd a TTF vonatkozásában szignifikáns szuperioritást mutat az első generációs gefitinib terápiához képest, EGFR mutáns (Del19 és L858R) tüdő adenokarcinóma első vonalú kezelésében.

Megjelenés: 2016. 10. 11.
Tovább

Súlyos COPD-ben nem használnak az inhalációs kortikoszteroidok

Egy új kutatás szerint a súlyos és nagyon súlyos COPD-ben szenvedő betegeknek csak elenyészően kis része profitál a kiegészítő inhalációs kortikoszteroid kezelésből.

Megjelenés: 2016. 09. 21.
Tovább

Új asztmaellenes gyógyszert engedélyezett az EMA

Jóváhagyta az Európai Gyógyszerügynökség a reszlizumab hatóanyagú Cinqaero forgalomba hozatalát. A Cinqaero felnőttkori súlyos eosinophiliás asthma kiegészítő kezelésére javallott olyan betegeknél, akiknél nagy dózisú inhalációs kortikoszteroidok és egy másik, fenntartó kezelésként alkalmazott gyógyszer alkalmazása ellenére sem biztosított az asthma megfelelő tünetmentessége.

Megjelenés: 2016. 09. 06.
Tovább

Először hajtottak végre tüdőtranszplantációt Magyarországon

Először hajtottak végre tüdőtranszplantációt Magyarországon, a műtét sikeres volt - jelentették be az operációt végző szakemberek és az Országos Onkológiai Intézet vezetője szombaton Budapesten. A sajtótájékoztatón Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter azt mondta: a kormány 900 millió forinttal támogatta az operációhoz szükséges infrastruktúra kiépítését.

Megjelenés: 2015. 12. 19.
Tovább