Súlyos COPD-ben nem használnak az inhalációs kortikoszteroidok
Egy új kutatás szerint a súlyos és nagyon súlyos COPD-ben szenvedő betegeknek csak elenyészően kis része profitál a kiegészítő inhalációs kortikoszteroid kezelésből.
A Boehringer Ingelheim közzétette az új kutatás eredményeit, amely igazolja, hogy az eosinophil sejtek szintje alapján megállapítható, hogy melyik COPD-beteg számára lesz előnyös az inhalációs kortikoszteroid kezelés, és kik számára nem.
A WISDOM vizsgálatban a betegek 80 százalékánál az inhalációs kortikoszteroidok alkalmazása a tiotropium és LABA kezelés mellett nem járt további előnnyel az exacerbációk kockázatának csökkentésére vonatkozóan. A post hoc analízis kimutatta, hogy ezeket a betegeket könnyen ki lehet szűrni az eosinophil sejtek szintje alapján.
A COPD exacerbációi számottevően befolyásolják a betegség kimenetelét, gyakran a beteg kórházi kezelését teszik szükségessé. A GOLD irányelv alapján az inhalációs kortikoszteroidok (ICS) alkalmazása csak súlyos vagy nagyon súlyos fokú tüdőfunkció-károsodás és/vagy az exacerbációk magas kockázata esetén javasolt. Még ezen a betegpopuláción belül is csak a résztvevők kis része esetén volt előnyös az ICS hozzáadása a kezelési rendhez. Közismert, hogy az inhalációs kortikoszteroidok hosszú távú alkalmazása súlyos mellékhatásokkal járhat, többek között kialakulhat tüdőgyulladás, osteoporosis és diabétesz.
A WISDOM vizsgálat post hoc elemzése igazolta, hogy 4 százalék (300 sejt/µL) alatti eosinophilszám esetén az ICS-kezelés nem csökkentette az exacerbációk kialakulásának kockázatát. Ez az eredmény egy új, egyszerű eszközt ad a kezelőorvosok kezébe, amelynek segítségével megállapíthatják, a betegek közül pontosan kik számára előnyös az ICS-kezelés.
Az 52 hetes vizsgálat során az ICS megvonásának hatását értékelték súlyos és nagyon súlyos COPD-ben szenvedő betegeknél, akiket tiotrópiummal és hosszú hatású bronchodilatátoraal kezeltek. A betegek 20 százalékánál eredményezett javulást az ICS-terápia.
További adatok gyűjtése céljából prospektív vizsgálatok lefolytatását tervezik. Minden alcsoportban jellemző volt az ICS megvonáskor fellépő FEV1-csökkenés. A kortikoszteroid megvonásakor fellépő tüdőfunkció-csökkenés és az eosinophilszám között nem találtak összefüggést.
European Pharmaceutical Review
Szponzorált tartalom