Várólista helyzet Magyarországon
2025. március végén a NEAK adatai szerint több mint 23 ezer beteg vár protézis műtétre, ebből 8129-en csípőprotézisre, míg 15237-en térdprotézisre. Az új protokoll célja, hogy a pandémia előtti, 2019-es kedvezőbb várakozási időkhöz térjen vissza az ellátórendszer. A pandémia előtt 28 ezer beteg szerepelt a várólistákon, míg jelenleg több mint 32 ezer fő vár valamilyen műtéti beavatkozásra.
Az új protokoll bevezetése
Április 1-től életbe lépett az új várólista-protokoll a csípő- és térdprotézis műtétek esetében. A NEAK szerint az új szabályozás célja, hogy a várólisták kezelése egységes, szakmai alapú és transzparens legyen. A protokoll előírja, hogy a betegek várólistára való regisztrációja szakmai kritériumok alapján történjen, amelyeket az egészségbiztosító ellenőrizni fog.
Az új szabályozás szerint bizonyos egészségi állapotok – például túlzott túlsúly (testtömegindex 35-40 felett) – kontraindikációnak számítanak, és ezek kizárhatják a várólistára kerülést.
Regionális eltérések a várólistákon
A csípőprotézis műtétek esetében a várakozási idő országosan változó: míg Budapesten a Szent János Centrumkórházban mindössze 40 napot várnak a betegek, addig Nyíregyházán akár 289 napot is eltölthetnek a listán. A térdprotézis műtétekre azonban jellemzően hosszabb a várakozási idő: a Kaposi Mór Oktató Kórházban (Somogy megye) például több mint 700 nap is lehet.
A protokoll szakmai alapelvei
Az új protokoll az ellátásra szóló igény és az ellátás lehetséges sorrendje kapcsán szakmai kritériumokat határoz meg, köztük az ellátásra való jogosultság feltételeit, a beavatkozás várható eredményeit, a beteg állapotának beavatkozás nélküli változását, valamint az ellátási prioritásokat. Az egészségügyi kormányzat célja, hogy a protokoll egységesítse az ellátási gyakorlatot és biztosítsa a betegek egyenlő hozzáférését. A NEAK reményei szerint az új várólista-protokoll egyértelmű útmutatást ad a várólista kezelésben dolgozó szakorvosoknak és szakszemélyzetnek, hogy konzisztens, szabványos, a betegeket támogató, transzparens módon tegyék lehetővé az ellátás igénybevételét, ütemezését.
Források és támogatás a várólisták csökkentésére
A pandémia idején és az azt követő időszakban közel 40 milliárd forintot fordítottak a várólisták csökkentésére. 2024-ben a közfinanszírozott ellátórendszerben több mint 14 ezer csípőprotézis és közel 10 ezer térdprotézis műtétet végeztek el.
Az új protokoll bevezetése kulcsfontosságú a hazai műtéti várólisták hatékonyabb kezelésében, hozzájárulva a betegek gyorsabb és egyenlőbb ellátásához.