A készítmények között van olyan, amelyiket gyártási problémák miatt nem lehet megvenni, és olyan is, amit már nem forgalmaznak itthon.
November első napjaiban az elhunytakra emlékezünk. Mi Prof. Dr. Bayer Istvánról szeretnénk most megemlékezni, akinek élete példakép számunkra.
A jogszabályban rögzített, generikus helyettesítéskor felmerülő problémák megoldása - a hiánycikkek növekvő száma miatt - szintén középpontba került az MGYK és NNGYK közös javaslatában, amely megteremtené a gyógyszerészetileg egyenértékű helyettesítés lehetőségét.
Dr. Müller Cecília, országos tisztifőorvossal történő előzetes egyeztetés után az MGYK és az NNGYK együttesen nyújtott be javaslatot.
A PHOENIX Csoport, Európa vezető gyógyszer-nagykereskedője és integrált egészségügyi szolgáltatója, jelentős lépésre szánta el magát.
A Bio és Gyógynövény Kereskedők Szövetség (BIGYOX) eljuttatta hozzánk véleményét korábbi cikkünkkel kapcsolatban.
Csak gyógyszertárakban vagy meghatározott feltételeknek megfelelő üzletekben lesznek forgalmazhatók bizonyos étrend-kiegészítők.
A Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Szövetsége (MÉKISZ) és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács (GYSZT) eljuttatta hozzánk javaslatát.
Dr. El Koulali Zakariás országos tiszti főgyógyszerész köszöntötte a kollégákat. Az MGYT rendezvénnyel, előadásokkal ünnepelt.
A SZEBB-protokoll célja a szükséges, eredményes és biztonságos gyógyszerhasználat elősegítése a betegegyüttműködés erősítésével.
Ezt a mondatot a Gyógyszerészeti Világszervezet elnöke intézte az egészségügyi ágazatok döntéshozóihoz. Ehhez kapcsolódik az MGYK SZEBB-programja.
A jövő patikájában az egészségügyi szolgáltatások lenyűgöző átalakítása számos újítással és ígéretes lehetőséggel kecsegtet.
2022-ben 483 ezer doboz, 2021-ben 501 ezer doboz, 2020-ban: 525 ezer doboz gyógyszerre volt szüksége a lakosságnak.
Tisztigyógyszerészként, majd tisztifőgyógyszerészként több megyében és régióban is végezte a lakossági gyógyszerellátás szakmai felügyeletét.
A PHOENIX PatikaHang kezdeményezés keretében gyógyszerészeket kérdeztek a gyógyszerellátást érintő legaktuálisabb szakmapolitikai kérdésekről.
A Dobutamin Admeda 250 mg oldatos infúzió (OGYI-T-9221/02) elnevezésű gyógyszer 20217B-HU gyártási számú tételét a NNGYK a forgalomból kivonta, és elrendelte az egészségügyi szolgáltatóktól történő visszagyűjtését.
Az NNGYK felfüggesztette, majd további vizsgálatokat követően a forgalomból kivonta a népszerű, vényköteles fájdalomcsillapító forgalmazását és elrendelte az egészségügyi szolgáltatóktól történő visszagyűjtését.
Egyetértésben a betegjogok és a biztonságos ellátás mellett.
Az idei évben a háziorvosok, és a szakorvosok mellett gyógyszerészek is pályázhatnak a 2022-ben létrehívott Richter Érdemérem Díjra.
Az egészségügyi államtitkárság álláspontjáról Bidló Judit nyilatkozott.
Nem ért egyet a jogszabálytervezettel az MGYK, az MGYT, a négy magyarországi gyógyszerészképző kar dékánja mellett a MAGYOSZ sem.
A jogszabálytervezet véleményezése érdekében rendkívüli együttes ülés zajlott.
Dr. Mikola Bálint megosztotta szerkesztőségünkkel véleményét a fiókpatikák jövőjének kihívásaival kapcsolatban.
A Magyar Kormány honlapjára 2023.07.26-án felkerült az a jogszabálytervezet, mely választ ad a kérdésre. A jogszabálytervezet társadalmi egyeztetésének záró időpontja 2023.08.03.
Kormányzati kezdeményezés:: megszüntetnék meg a gyógyszerész kötelező jelenlétét és személyes részvételét a gyógyszerellátásban.
Nem kis szakmai problémát okozott a FoNo VIII. bevezetése, mind az orvosoknak, mind a gyógyszerészeknek. Az elmúlt több mint 2 év tapasztalatait foglaljuk össze.
A lakosságtól, szakmától érkező bejelentés útján számos olyan interneten forgalmazott „csodatermék” kerül az OGYÉI látókörébe, amelyet súlyos betegségben szenvedőknek ajánlanak. A túlzó és megtévesztő állítások – „nincs mellékhatás”, „a betegség már az első használat után megszűnik” – sok esetben egyetemek, híres professzorok nevét használják fel.
Hazánkban is kiemelten kezeli a szakma a patikában dolgozó gyógyszerészek kompetenciáinak bővítését. Ebben a cikkben egy németországi példát ismertetünk, mely minta lehet bárhol, ahol az orvoshiány miatt az egészségügy túlterhelt.
Köztudott, hogy a vidéken kb. 600 ezer ember él olyan településen, ahol nincs gyógyszertár, vagy fiókpatika. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a sokszor nehéz feltételek ellenére van, ahol új fiókpatika nyílik, és vannak olyan gyógyszerészek, akik nem szüntetik meg a fiókgyógyszertárukat.
... az élet azonban nem pihen, így a legfontosabb „történéseket” a gyógyszerészet és az egészségügy területén röviden összefoglaljuk.
"Egyetértünk dr. Mikola Bálinttal abban, hogy nincs több idő várni, tenni kell azért, hogy a gyógyszerellátás rendszere egy új, fellendülő irányba induljon el. "
Tisztújításra készül a Magyar Gyógyszerészi Kamara. Az elnöki pozícióra dr. Mikola Bálint is pályázik. Véleménye szerint itt a lehetőség, hogy „belépjünk az ajtórésbe”.
A közelmúltban történt jogszabály-módosítás értelmezésével kapcsolatos egészségügyi államtitkársági álláspont.
Cikkünk megjelenése óta a HGYSZ azzal a kéréssel fordult az egészségügyi államtitkársághoz, hogy adjon tájékoztatást álláspontját illetően a 2023. évi XIX. törvényben megjelent módosítással, annak értelmezésével kapcsolatban.
A patikák elsősorban a szezonális védőoltások beadásában fognak szerepet játszani.
Budapest 2023. június 12. - Tizenkét év után újra valós választási lehetőség nyílik a gyógyszerészek előtt a Magyar Gyógyszerészi Kamara idei tisztújításán.
A 2023. május 31-ei Magyar Közlönyben jelent meg a módosító 206/2023. (V. 31.) kormányrendelet, mely többek között a gyógyszercégeket is érintő extraprofitadók 2024-re történő átvezetését tartalmazza. A rendelet a kihirdetést követő napon, 2023. június 1-jén életbe is lépett.
A hagyományoknak megfelelően június első szerdáján kerül sor az Országos Patikanap központi, ünnepélyes megnyitójára a heves megyei Poroszlón, az Írisz Patikában.
AZ OGYÉI tájékoztatója a tolperizon hatóanyag-tartalmú készítmények osztályozási alcsoportba történő besorolásának módosításáról.
A kormányzat vállalkozásonként 3,7 fiókgyógyszertárral és ennyiszer 90 ezer forinttal számolt, amikor a költséget összesítette.
A salátatörvény 22 törvényt módosít, a változások a gyógyszerészetet is érintik. Írásunkban ezek közül a legfontosabbakat mutatjuk be.
A cél többek között gyógyszerár-csökkentés, megszűnő gyógyszerhiány, utalványrendszer keretében támogatás az új antibiotikumok fejlesztőinek.
Az információátadás hatékonyságának megismerésére az OGYÉI felmérést végez a hírlevelek olvasottságáról.
A 2023. április 13-ai hírlevélben tájékoztatást kaphatunk szakmai, szervezeti és a hatósággal való kapcsolattartási változásokról, ingyenes, akkreditált továbbképzésről gyógyszerészek és szakasszisztensek számára, illetve az Önellenőrzési segédlet alapján a hatóság által havi rendszerességgel összeállított (ezúttal az áprilisi) belső minőség-ellenőrzési pontokról.
A myEESZT applikációban elérhetővé váltak a "felhőbe küldött" vények. A patikában a gyógyszer kiváltásához elegendő bemutatni csak egy kódot.
Az OGYÉI gondozásában megjelent a Formulae Normales VIII. (FoNo VIII.) Gyógyszerészi kiadás nyomtatott verziója.
Az aktuális szakmai, szakmapolitikai kérdések megvitatása mellett a szervezők ebbe a rendezvénybe integrálták a 75 éves magyar asszisztensképzés megünneplését is.
Elmondhatjuk, hogy a patikában a betegek egyre többször hallják, hogy a felírt gyógyszerük hiánycikk, és az okokról is mindenki kellően tájékozott. Hogyan vélekedik a Kamara elnöke - aki maga is üzemeltet gyógyszertárat - arról, hogy mi lehetne a megoldás?
A tavaszi fáradtság ellen nem vitamint, hanem egy színes, szakmai cikkekből álló csokrot állítottunk össze Olvasóinknak, különböző területekről, és ami lényeg: röviden...
Közel kétszáz pályázat érkezett az oktatás, az egészségügy és gyógyszerészet területén fejleszteni, jobbítani vágyó, lelkes csapatoktól.