Száz évvel ezelőtt született a magyar gyógyszerésztudomány és drogpolitika doyenje
November első napjaiban az elhunytakra emlékezünk. Mi Prof. Dr. Bayer Istvánról szeretnénk most megemlékezni, aki 1923. október 18-án született. Lehet, hogy sok fontosnak tűnő dátum hiányzik ebből az írásból, de célunk, hogy úgy emlékezzünk rá, mint aki elkötelezett hivatástudatával, széles körű látásmódjával, tudásával, egy bonyolult politikai időszakban az ország érdekeit képviselte, így élete példakép számunkra, hogy nehéz helyzetekben is lehet valaki hiteles ember és gyógyszerész.
A kezdetek
A hivatásszeretetet a családjában ismerhette meg. Nagyapja, id. Bayer Antal, a századfordulótól jelentős alakja volt a gyógyszerészi közéletnek. A két háború között fiával, ifj. Bayer Antallal (az MGYT alapítója) együtt vállaltak szerepet a gyógyszerészet fejlesztésében. Így érthető, hogy az unoka, Bayer István, a családi háttér hatására kezdte meg az akkoriban már 8 féléves gyógyszerészi tanulmányait. 1945-ben szerezte meg gyógyszerészi oklevelét a Pázmány Péter Tudományegyetemen. Tragikus időszak volt ez számára, mert az év elején édesapja a háború civil áldozata lett, így tanulmányai végeztével átvette az Andrássy úti „Magyar Kereszt” családi patika vezetését. Négy év múlva doktori fokozatot szerzett Schulek Elemér professzor úr mellett. Az 1950-es év újabb megrázkódtatása, a patikák államosítása egész életére meghatározó lett. A rendszerváltás után ő javasolta, hogy a patikák államosításának napját (július 28.) nyilvánítsák a gyógyszerészet gyásznapjává.
Az államosítás után az OGYÉI vezetője
Négy év gyógynövénykutatói „kitérő” után, 1953-ban Schulek professzor felkérte a készülő V. Magyar Gyógyszerkönyv szerkesztésére, majd annak Addendumának, valamint a Formulae Normales előiratainak kidolgozására. Hosszú évtizedeken keresztül a gyógyszerkönyvek szerkesztő bizottságának titkári, majd elnöki szerepét töltötte be. Mivel ehhez a munkához laboratóriumra is szükség volt, végül ez vezetett az Országos Gyógyszerészeti Intézet megalakulásához, melynek első igazgatója Dr. Bayer István lett. Neki köszönhető az Intézet bekapcsolása a gyógyszerészet nemzetközi vérkeringésébe.
Hét évig más megbízatása (ENSZ) miatt nem ő irányította az Intézetet, de gyakorlatilag innen ment nyugdíjba, miután összesen 16 évig volt a vezetője. Vezetése alatt az az OGYI-ban WHO Együttműködési Központ alakult.
1973-tól nyugdíjazásáig:
- az intézet részt vett a WHO Nemzetközi Gyógyszerkönyv szerkesztésében;
- együttműködött a nyugat-európai országokkal, valamint az akkori kelet-európai (KGST) országokkal a gyógyszerellenőrzés területén;
- megszervezte a GMP alapelveinek betartását ellenőrző inspektorátust, különös figyelmet fordított arra, hogy a gyógyszerminőség szabályozásában hazánk érdekei minél jobban érvényesüljenek.
Munkája az ENSZ-ben
1961-ben, a New Yorkban tartott Egységes Kábítószer Egyezményt kidolgozó ENSZ tanácskozáson sikerült az általa és Vértes Imre által kidolgozott tanulmány elfogadtatásával a hazai morfingyártást megmenteniük.
Hét évig volt az ENSZ Kábítószer Főosztályának munkatársa Genfben, és tizenkét éven át képviselte Magyarországot az ENSZ Kábítószer Bizottságban, melynek titkára lett. Fő feladata a kábítószer-visszaélésekkel kapcsolatos adatok feldolgozása, és az ezekre vonatkozó dokumentumok szerkesztése volt. Számos szakkonferencián képviselte az ENSZ főtitkárát. A kábítószerkérdés kiváló szakértője lett, ezzel elismerést és megbecsülést szerezett nemcsak önmaga, hanem a magyar gyógyszerészet számára is. Az ENSZ Kábítószer Bizottsága és a WHO számára 1999-ig rendszeresen végzett szakértői tevékenységet.
Kandidátus, az Akadémia doktora
A gyógyszerhatóanyagok vizsgálatára kifejlesztett új módszerek képezték az 1960-ban megvédett kandidátusi értekezésének témáját. A későbbiekben egyre több kábítószer-ellenőrzéssel és drogkutatással foglalkozó közleménye jelent meg. Az 1986-ban megvédett akadémiai doktori disszertációja szintén ezzel a témakörrel foglalkozott.
Publikációi, könyvei
Szakirodalmi tevékenysége elsősorban a (gyógy)növénykémia, a gyógyszeranalitika és a gyógyszerellenőrzés témakörét dolgozta fel. A későbbiekben egyre több kábítószer-ellenőrzéssel és drogkutatással foglalkozó közleménye jelent meg. A Gyógyszerészet c. kiadványban 2016-ig rendszeresen publikált a kábítószerek szabályozása kapcsán. Megjelent könyveinek jelmondata a következő volt: „A probléma nem a drog, hanem az ember”. A „szerek” hatásának, a „szerhasználat” szubjektív élményének ma oly divatos bemutatása helyett az ember magatartása, a szerekhez fűződő ellentmondásos viszonya áll a középpontjukban.
FIP és MGYT
Bayer István élete fontos részeként tartotta számon, hogy nagyapja, id. Bayer Antal - a Magyarországi Gyógyszerész-Egyesület akkori elnöke - a magyar küldöttség tagjaként, az 1912-ben megalakult FIP egyik alapító tagja volt. Az ő nyomdokait követve volt jelen a magyar delegáció tagjaként az 1966-os madridi FIP kongresszuson, ahol az MGYT tagság helyreállítása hivatalosan is bejelentésre került. Az MGYT-ben évtizedeken keresztük vállalt különböző feladatokat, az Acta Pharmaceutica Hungarica főszerkesztője is volt, tizenöt éven keresztül.
Munkássága elismert volt már életében is
Bayer István kitüntetéseket vehetett át az MGYK-tól, a Magyar Államtól, az ENSZ-től és az MGYT Szenátus elnökségében is helyet kapott.
Híd, az államosítást elszenvedő és a rendszerváltás után a gyógyszerészet önállóságát visszaszerezni kívánó törekvésekben
Azon kevesek közé tartozott, akik még életükben tanácsaikkal, tapasztalataikkal, elismerő vagy bíráló szavaikkal segítették az újrakezdésben a kollégákat. A személyi jog primátusának, a gyógyszertárak gyógyszerész általi üzemeltetésének, a gyógyszerészek szakmai és egzisztenciális függetlenségének megalkuvás nélküli hirdetője volt.
Gondolatai, elkötelezettsége a gyógyszerészet iránt ma is előremutatóak…
Gyógyszerészet, 2003. október
Gyógyszerészet, 2014. december
Gyógyszerészet, 2016. október
drogriporter.blog.hu