Gyógyszerész helyett szakasszisztens a fiókgyógyszertárakban
Nem ért egyet a jogszabálytervezettel a Magyar Gyógyszerészi Kamara, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság, a négy magyarországi gyógyszerészképző kar dékánja mellett a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége sem.
hirdetés
A Gyógyszerészi Kamara Elnökének véleménye
- A gyógyszerláncok tulajdonosai elsődlegesen a vállalati eredményességi szempontokat veszik figyelembe. Ugyanakkor a kamara részéről a gyógyszerészek kompetenciái, illetve a betegek képviselete a prioritás.
- A gyógyszerész hiány ami – relatív hiány – csökkentéséhez a képzésben kialakítottak egy olyan keretet, hogy megfelelő létszámban képezzenek gyógyszerészeket, ám ennek kifutási ideje viszonylag hosszú, tekintve, hogy a képzés ötéves.
- A szakasszisztensek tekintetében is munkaerőhiány van, és kompetenciáik hiányosak egy fiókpatika vezetéséhez. Jogköreik bővítésre szorulnak, mert nincsenek összhangban azokkal a feladatkörökkel, amelyekkel a rendelettervezet felruházza őket. E mellett pedig a szakasszisztensek továbbképzése is elengedhetetlen. A szakasszisztens-képzés terén az utóbbi évtizedekben tapasztalt lejtmenetet figyelembe véve egészségügyi, ellátásbeli kockázatokat jelent a módosítás.
- Egy gyógyszerész a patika döntésképes mindentudója, kivitelezhetetlen a 15 perces szabály, egy problémára azonnal reagálni kell. A szakasszisztensnek először fel kell ismernie, hogy gond van, másrészt a negyedórás várakozási idő komoly feszültséget gerjeszthet a patikákban.
- A szakmai nívó fenntartása mellett a gazdasági szempontokat is előtérbe kell helyezni, véleménye szerint így valószínűleg a fiókpatikákban, arányában csökkenni fog a gyógyszerészi jelenlét.
- Kiemelte ugyanakkor, hogy a rendelettervezet részletszabályai egyelőre nem ismertek, pontosabb képet ezek birtokában lehetne alkotni.
Egy nyilatkozó patikatulajdonos véleménye
- A rendelettel „lábon lövik” a gyógyszerészképzést, hiszen a gyártási, kutatási ágazat nem képes ennyi gyógyszerészt alkalmazni.
- Felmerülhet a kérdés, miért tanuljon 5 évet az egyetemen (ráadásul az egyik legköltségesebb szakon) egy fiatal, amikor egy egyéves, akár online elvégezhető tanfolyam (félév asszisztensi + félév szakasszisztensi képzés) mellett is lehetősége nyílik egy fiókpatika vezetésére.
- A gyógyszerészek külföldre vándorlását a rendelet felerősíti. Más országokban a legerősebb hatóanyaggal rendelkező gyógyszerektől kezdve egyéb készítmények kiadását csak a gyógyszerészek végezhetik. Hiszen az orvos is hibázhat egy recept kiadásánál, például, hogy egy sorral lejjebb üt valamit. Ezt egy gyógyszerész jó eséllyel észreveszi – komoly problémákat megelőzhet ezzel –, míg egy szakasszisztensnél erre jóval kisebb az esély.
- Az, hogy az ebből következő kellemetlenségek, tragédiák esetén ki viseli a felelősséget, egyenlőre kérdéses.
Forrás:
index.hu
Ez a cikk 472 napja frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de most elavultak lehetnek.