Hírek, cikkek

A stressz és az álmatlanság kulcsrendszerét fedezték fel az agyban az MTA kutatói

A most felfedezett idegsejthálózat felelős azért, hogy beállítsa agyunk éberségi állapotát. Acsády László, Mátyás Ferenc, Komlósi Gergely és munkatársaik (MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, illetve MTA Természettudományi Kutatóközpont) eredménye utat nyithat az alvászavarok kezelése és radikálisan új típusú altatók fejlesztése felé.

Megjelenés: 2018. 10. 25.
Tovább

A hosszú távú aszpirinszedés nem minden esetben csökkenti a stroke kockázatát

Az amerikai Intermountain Medical Center Heart Institute kutatói által végzett vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy a hosszú távú aszpirinkezelés nem annyira hatékony az alacsony stroke kockázatú betegeknél, mint ahogyan azt eddig gondolták.

Megjelenés: 2018. 10. 17.
Tovább

Összefügghet a koleszterinszint és az Alzheimer-kór kockázata

Egy nemzetközi kutatócsoport igazolta, hogy koleszterinszint fontos szerepet tölthet be az Alzheimer-kór kialakulásában és progressziójában.

Megjelenés: 2018. 10. 16.
Tovább

Először adtak engedélyt Creutzfeldt-Jakob-kóros beteg úttörő antitestes kezelésére

Először adott engedélyt a brit gondnoksági bíróság egy Creutzfeldt-Jakob-szindrómás (CJD) beteg úttörő antitestes kezelésére - számolt be róla a BBC hírportálja.

Megjelenés: 2018. 10. 10.
Tovább

Az immunszuppresszáns szerek gátolhatják a Parkinson-kór kialakulását

Amerikai kutatók kísérleti azt igazolják, hogy az immunrendszer működését gátló gyógyszereket szedő betegeknél kisebb a Parkinson-kór kialakulásának a valószínűsége.

Megjelenés: 2018. 10. 09.
Tovább

Agresszív T-sejtek súlyosbíthatják a Parkinson-kórt

Parkinson-kórban szenvedő betegeknél bizonyos T-sejtek megtámadják és megölik a középagy dopamintermelő idegsejtjeit. Az erről készült német tanulmány a Cell c. szakfolyóiratban jelent meg.

Megjelenés: 2018. 09. 23.
Tovább

A tartós stresszhatásért felelős új agyi folyamatot azonosítottak magyar kutatók

A késleltetett stresszreakcióért és a stressz hosszabb távú hatásaiért felelős új agyi folyamatot azonosítottak a Semmelweis Egyetem kutatói a Nemzeti Agykutatási Program (NAP) keretében.

Megjelenés: 2018. 09. 13.
Tovább

Magyar kutatók fedeztek fel egy új agysejt-típust

Szegedi kutatócsoport fedezett fel egy olyan speciális neuront, ami az eddigi ismeretek szerint csak az emberi agyban található meg. Az új felfedezés segíthet az emberi agy egyedülálló működésének mélyebb megértésében.

Megjelenés: 2018. 08. 29.
Tovább

Új kutatási eredmények az Alzheimer-kórral kapcsolatban

Az angliai Heptares Therapeutics közölte, hogy az első egészséges önkéntes megkapta az új Alzheimer-elleni szer első adagját a fázis 1 klinikai vizsgálatban, amelyben az új fejlesztésű muszkarin-agonista hatóanyagot értékelik.

Megjelenés: 2018. 08. 12.
Tovább

Tizenhárom új gyógyszer engedélyezését hagyta jóvá az EMA CHMP bizottsága

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága júliusi ülésén tizenhárom új gyógyszerkészítmény forgalomba hozatalával kapcsolatban adott ki pozitív véleményt.

Megjelenés: 2018. 08. 01.
Tovább

Nagy-Britanniában engedélyezik a marihuána orvosi célú felhasználását

Nagy-Britanniában engedélyezik a marihuána orvosi célú felhasználását. Az erről szóló döntést csütörtökön jelentette be Sajid Javid belügyminiszter, hozzátéve, hogy az orvosok legkésőbb ősztől írhatják fel a kannabiszt tartalmazó gyógyszereket és készítményeket.

Megjelenés: 2018. 07. 26.
Tovább

Új migrénellenes hatóanyagot fejlesztenek a Debreceni Egyetemen

A Debreceni Egyetem kutatóinak részvételével dolgoztak ki új technológiát az anyarozs gombaparazita egyik vegyületének az eddiginél hatékonyabb kinyerésére. A speciális hatóanyagot migrénes fájdalomcsillapító hatású készítmények alapanyagaként használja a gyógyszeripar.

Megjelenés: 2018. 07. 23.
Tovább

Egyedülálló embriológiai kutatás a Debreceni Egyetemen

Hogyan hat az ultrahangvizsgálat a fejlődő idegrendszerre? - erre a kérdésre keresik a választ a Debreceni Egyetem tudósai egy világszinten egyedülálló embriológiai kutatásban. Eredményeik akár egyes neurodegeneratív betegségek terápiájához is hozzájárulhatnak.

Megjelenés: 2018. 07. 19.
Tovább

Az epilepszia elleni szerek fokozzák a demencia kockázatát

Finnországi és német kutatók szerrint az antiepileptikumok alkalmazása fokozza az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásának kockázatát.

Megjelenés: 2018. 07. 15.
Tovább

Előrelépés az agykutatás új területén

Az Alzheimer-kór kialakulásának megértésében is segíthet az a kutatás, amely az agy eddig ritkán vizsgált területével foglalkozik. A Debreceni Egyetemen országosan egyedülálló módszerrel vizsgálják az idegsejtek és a gliasejtek egymásra hatását.

Megjelenés: 2018. 07. 13.
Tovább

Az SZTE-n is elérhető az új módszer az Alzheimer-kór korai diagnosztizálására

Szegeden, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Nukleáris Medicina Intézetében is elérhető az a vizsgálat, amely a korábbiaknál jóval nagyobb biztonsággal mutatja ki az Alzheimer-kórt – már a betegség korai fázisában. Az elbutulással és leépüléssel járó betegség nem gyógyítható, de a folyamat – ha időben diagnosztizálják – lassítható.  

Megjelenés: 2018. 07. 12.
Tovább

Az FDA jóváhagyta az első kannabisz alapú gyógyszert

Az Amerikai Gyógyszerfelügyeleti Hatóság engedélyezte az első olyan gyógyszer forgalomba hozatalát, amelynek hatóanyaga növényi alapú kannabidiol. A készítmény az antiepileptikumok csoportjába tartozó szerek új osztályának első képviselője.

Megjelenés: 2018. 06. 26.
Tovább

Újdonságok a neurológiában

A sclerosis multiplex és a Parkinson-kór diagnosztikájában, terápiájában alkalmazott legújabb eljárásokról tanácskoztak hazai és külföldi neurológusok Debrecenben.

Megjelenés: 2018. 06. 11.
Tovább

Az AIPM szerint 20-30 milliárd hiányzik a gyógyszerkasszából

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) szerint 20-30 milliárd forinttal kellene kiegészíteni a gyógyszerkasszát, így elérve a visegrádi országok (V4) nettó gyógyszerkiadásának átlagát.

Megjelenés: 2018. 06. 05.
Tovább

Először végeztek agyműtétet robot segítségével Magyarországon

Először végeztek agyműtétet robot segítségével Magyarországon. A ROSA nevű, csúcskategóriás idegsebészeti robot segítségével a Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be egy páciens fejébe az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben (OKITI).

Megjelenés: 2018. 05. 29.
Tovább

Tízezer embert érint hazánkban a sclerosis multiplex

A sclerosis multiplex (SM) a központi idegrendszer gyulladásos, autoimmun megbetegedése, amely jellemzően 20 és 40 éves kor között jelentkezik, igen szerteágazó tünetekkel, beleértve a homályos vagy kettős látást, a bénulást vagy a vegetatív funkcióromlást – mondta el a Sclerosis Multiplex Világnapja alkalmából Dr. Tegze Nárcisz.

Megjelenés: 2018. 05. 29.
Tovább

WHO: a dohányzás a szívbetegségek és a stroke vezető oka Magyarországon

A dohányzás a szívbetegségek és a stroke vezető oka Magyarországon - hívta fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Magyarországi Irodája kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében.

Megjelenés: 2018. 05. 29.
Tovább

Az FDA engedélyezte az első migrénprevencióra szolgáló gyógyszert

Az Amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal jóváhagyta az új, migrénes fejfájás prevenciójára javallott készítmény forgalomba hozatalát.

Megjelenés: 2018. 05. 23.
Tovább

Kutatók elkészítették az agyi vérerek részletes térképét

Svéd kutatók elkészítették az agyi vérereket és az úgynevezett vér-agy gátat alkotó sejtek részletes molekuláris atlaszát, amely új információkkal segíti az agy különböző betegségeinek kutatását.

Megjelenés: 2018. 05. 08.
Tovább

A betegek harmada nem reagál az epilepszia elleni szerekre

A JAMA Neurology folyóiratban megjelent közlemény szerint az epilepsziával újonnan diagnosztizált betegek több mint egyharmada nem reagál az antiepileptikumokkal való kezelésre.

Megjelenés: 2018. 05. 06.
Tovább

Nemzetközi projekt indul a látás megismerésére magyar kutatók vezetésével

Állatkísérletekkel és gépi intelligenciával vizsgálhatja a látás idegrendszeri folyamatait egy magyar vezetésű kutatócsoport. Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontban dolgozó Orbán Gergő és nemzetközi csapata csaknem másfél millió dollárt nyert el egy hároméves projektre.

Megjelenés: 2018. 04. 11.
Tovább

Egerbe költözött az Országos Gyermek Neuropathia Centrum

Szerdától a Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézetben működik az Országos Gyermek Neuropathia Centrum - tájékoztatta az egri gyógyító intézmény az MTI-t.

Megjelenés: 2018. 04. 04.
Tovább

Jelentősen csökkentheti a migrénrohamok gyakoriságát és súlyosságát egy új terápia

Jelentősen csökkentheti a migrénrohamok gyakoriságát és súlyosságát egy antitestalapú új terápia, amelyet a világon elsőként kifejezetten a migrénrohamok megelőzésére fejlesztettek ki.

Megjelenés: 2018. 04. 03.
Tovább

Őssejtterápia javíthatja a szklerózis multiplexben szenvedő páciensek állapotát

Egy nemzetközi vizsgálat szerint őssejtterápiával javítani lehet szklerózis multiplexben szenvedő betegek állapotát. Az orvosok azonban hangsúlyozták, hogy az eljárás nem alkalmas minden ilyen beteg kezelésére - számolt be róla a BBC News.

Megjelenés: 2018. 03. 19.
Tovább

Bizonyos fertőzések nagyobb kockázatot jelenthetnek az elhízásnál a szívinfarktus és stroke szempontjából

Egy átfogó kutatás alátámasztotta, hogy a hospitalizációt igénylő fertőzések egyes típusai szignifikánsan növelhetik a szívinfarktus, a stroke és hosszú távon a halálozás veszélyét.

Megjelenés: 2018. 03. 13. | Frissítve: 2018. 03. 14.
Tovább

Alzheimer-kutatásért kapta az idei Agy-díjat négy tudós

Az Alzheimer-kór kutatásáért ítélték oda négy tudósnak idén az idegtudomány legjelentősebb elismerését, az egymillió euróval (312 millió forint) járó Agy-díjat - számolt be róla a BBC hírportálja.

Megjelenés: 2018. 03. 07.
Tovább

Epilepsziás betegek számára fejlesztenek agyi defibrillátort az SZTE kutatói

Epilepsziás betegek számára fejlesztenek agyi defibrillátort a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói, az eszköz a nagyon közeli jövőben képes lesz automatikusan leállítani a rohamokat a páciensekben - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága pénteken az MTI-t.

Megjelenés: 2018. 02. 02.
Tovább

Új vérvizsgálattal mutatható ki az Alzheimer-kórra jellemző fehérje

Új vérvizsgálatot fejlesztettek ki japán és ausztrál kutatók, mellyel az Alzheimer-kórral és az elbutulással kapcsolatos ártalmas fehérje kimutatható - írta a BBC News.

Megjelenés: 2018. 02. 01.
Tovább

Mély agyi stimulációval próbálják felvenni a harcot az Alzheimer-kór ellen amerikai kutatók

Míg az Alzheimer-kór kezelésében a legtöbb gyógymód a memória javítását célozza meg, az Ohiói Állami Egyetem Wexner Orvostudományi Központjának kutatói mély agyi stimulációs eljárással próbálkoznak a betegek problémamegoldó és döntéshozó képessége csökkenésének lelassítására.

Megjelenés: 2018. 01. 30.
Tovább

Új sclerosis multiplex elleni gyógyszert engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta a sclerosis multiplex kezelésére szolgáló, okrelizumab hatóanyagú gyógyszert.

Megjelenés: 2018. 01. 16.
Tovább

A TARDIS vizsgálat tanulságai: fókuszáltabb klinikai vizsgálatokra van szükség a stroke prevenció értékelésében

A stroke utáni azonnali antitrombotikus terápia fontos az ismétlődő stroke kockázatának minimalizálása érdekében, de a legoptimálisabb gyógyszerek köre még nincs világosan meghatározva, a trombózis prevenciójának hatékonyságát pedig a vérzési kockázattal szemben kell értékelni.

Megjelenés: 2017. 12. 27.
Tovább

Sclerosis multiplex kezelésében vizsgálják a szimvasztatint

Angliai kutatók elindítottak egy új vizsgálatot, hogy a szimvasztatin hatását értékeljék sclerosis multiplex kezelésében. A 6 millió font költségű fázis 3 MS-STAT2 vizsgálatot az angliai SM Szövetség, az NHS, az amerikai SM Szövetség és több angliai egyetem finanszírozza, és több mint 1000 beteg fog benne részt venni, akik másodlagos progresszív sclerosis multiplexben szenvednek.

Megjelenés: 2017. 12. 26.
Tovább

Hatékony lehet a glatiramer-acetát a multirezisztens baktériumok ellen

Egy új kutatás eredménye szerint a szklerózis multiplex kezelésére alkalmazott glatiramer-acetát hatásos a gyógyszerrezisztens baktériumok ellen.

Megjelenés: 2017. 11. 29.
Tovább

Új gént azonosítottak egy ritka betegség kialakulásának hátterében

Több mint kétévnyi kutatómunkával sikerült azonosítani azt a gént, amely felelős lehet egy igen szerteágazó idegrendszeri tüneteket eredményező, eddig tisztázatlan genetikai hátterű ritka neurológiai betegség kialakulásában – mondja a Nemzeti Agykutatási Program során elért, az EMBO Molecular Medicine szaklapban publikált eredményüket ismertetve Dr. Molnár Mária Judit.

Megjelenés: 2017. 11. 19.
Tovább

Pozitívak az új szklerózis multiplex elleni hatóanyag klinikai vizsgálati eredményei

Jó eredményekkel zárult az ozanimod hatásosságát és biztonságosságát értékelő fázis 3 vizsgálat. Az ozanimod egy új típusú orális, szelektív szfingozin-1-foszfát-1 és -5 receptor modulátor, amelyet a vizsgálatban az első vonalbeli kezelésként alkalmazott interferonnal hasonlítottak össze relapszáló szklerózis multiplexben szenvedő betegeknél.

Megjelenés: 2017. 11. 15.
Tovább

Új ellenjavallattal bővült a fingolimod alkalmazási előírása

Gyógyszerbiztonsági tájékoztatást tett közzé az OGYÉI a fingolimod alkalmazásával kapcsolatban, a készítmény szívbetegségben szenvedő betegeknél történő alkalmazására vonatkozó figyelmeztetések szigorodtak.

Megjelenés: 2017. 11. 08.
Tovább

A stroke rizikófaktoraira hívja fel a figyelmet a Magyar Stroke Társaság

Világszerte évente 15 millió ember esik a stroke áldozatául, ugyanakkor minden hatodik percben meghal egy ember szélütés következtében. A rák és a szívbetegségek után a gutaütés a harmadik leggyakrabban halált okozó betegség.

 

Megjelenés: 2017. 10. 31.
Tovább

Akár Alzheimer-kórra is figyelmeztethet a szaglás romlása

Neurológiai betegségekre, például Alzheimer- vagy Parkinson-kórra is utalhat a szagláscsökkenés, amely akár tumorok vagy különféle endokrinológiai elváltozások első jeleként is megjelenhet – hívta fel a figyelmet Dr. Krasznai Magda.

Megjelenés: 2017. 10. 21.
Tovább

Folytatódhat a Nemzeti Agykutatási Program

További négy évig folytatódhat a Nemzeti Agykutatási Program (NAP), amely működésének első négy évében számos kiemelkedő eredményt hozott - mondta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke pénteken Pécsen, a program záró konferenciáján.

Megjelenés: 2017. 09. 01. | Frissítve: 2017. 09. 15.
Tovább

Új szklerózis multiplex elleni gyógyszert engedélyezett az EMA

Jóváhagyta az Európai Gyógyszerügynökség a kladribin hatóanyagú tabletta forgalomba hozatalát. A Mavenclad a szklerózis multiplex relapszáló formáiban szenvedő felnőttek kezelésére szolgáló gyógyszer.

Megjelenés: 2017. 09. 13.
Tovább

Elindult az első résztvevő kezelése az Alzheimer elleni szert értékelő klinikai vizsgálatban

Az angliai Heptares Therapeutics közölte, hogy az első egészséges önkéntes megkapta az új Alzheimer-elleni szer első adagját a fázis 1 klinikai vizsgálatban, amelyben az új fejlesztésű muszkarin-agonista hatóanyagot értékelik.

Megjelenés: 2017. 09. 06.
Tovább

Enyhítheti a Parkinson-kór tüneteit a metformin

A tübingeni egyetem kutatói azonosítottak egy olyan proteint, amely fontos szerepet játszik a sejtek energiaegyensúlyában. Ennek a proteinnek a hiányában az energiaegyensúly felborul, ami sejthalálhoz és a Parkinson-kór kialakulásához vezet.

Megjelenés: 2017. 09. 06.
Tovább

Új potenciális fájdalomcsillapítót fedeztek fel kutatók

A texasi egyetem kutatócsoportja egy olyan erős hatású fájdalomcsillapító molekulát fedezett fel, ami egy eddig nem ismert jelátviteli mechanizmuson keresztül fejti ki a hatását.

Megjelenés: 2017. 08. 23.
Tovább

Egy új kutatás szerint a szerotonin hatására súlyosbodhat a tinnitusz

Az új kutatás eredményei szerint a széles körben alkalmazott antidepresszánsok ronthatják a tinnituszt. A Cell Reports augusztus 22-ei számában közzétett tanulmány szerint a fusiform neuronok szerotonin hatására hiperaktívvá válnak.

Megjelenés: 2017. 08. 23.
Tovább

Az ELTE és a Semmelweis Egyetem kutatóinak új eredményei az Alzheimer-kutatásban

Bonyolultabb kockázati tényezők felismerésére is alkalmas új számítógépes módszerrel vizsgálták az Alzheimer-és és az időskori demencia kialakulásának kockázatát az ELTE és a Semmelweis Egyetem kutatói, akik eredményeiket az Archives of Gerontology and Geriatrics című folyóiratban publikálták.

Megjelenés: 2017. 08. 23.
Tovább