Az aranyérbetegség lényege, hogy az érfonatot rögzítő kötőszövet megnyúlik, az ér kitágul. A vénatágulatok begyulladhatnak, megnagyobbodhatnak, fájdalmassá válhatnak.
Jól van az a 68 éves nőbeteg, akin az országban először végeztek Da Vinci robotsebészeti eszköz segítségével epehólyag eltávolítást.
Az alultápláltság gyakoriságáról és jelentőségéről alig esik szó. Mi segíti a háziorvost a felismerésben?
A jelentős társadalmi és gazdasági terhet jelentő gyulladásos és degeneratív betegségek kialakulását és azok célzott terápiás lehetőségeit vizsgáló négyéves kutatási program indult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) az Innovációs és Technológiai Minisztérium egymilliárd forintos támogatásával.
Tanulmányukban a kutatók azt állítják, hogy ez a módszer az emésztőrendszeri betegségek, például a fekélyek kezelését is megkönnyítheti.
Önállóan működő gasztroenterológiai klinikát adtak át a Debreceni Egyetem (DE) klinikai központjában csütörtökön.
Az új módszer csaknem duplájára emeli a Crohn-betegeknél a tartós gyógyulás esélyét.
Gasztroenterális fertőzések tér- és időbeli változását a szennyvíz vizsgálatával nyomon követő rendszert dolgoz ki konzorciumvezetőként a Pannon Egyetem a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és az Asseco Central Europe Magyarország Zrt.-vel - közölte a PTE szerdán az MTI-vel.
Mikrobióta – legjobban együtt működünk! A mikrobióta, mellyel együtt élünk, több mint 10x annyi mikróba sejtből áll, mint amennyi emberi sejt alkot minket. Ez egyúttal hatalmas genetikai állományt is jelent. Hogyan befolyásolják működésünket parányi lakótársaink?
Többéves fejlesztés eredményeként egyedülálló technológiát alkalmazó széklettranszplantációs betegellátó egységet és baktériumsejtbankot hoztak létre a vastagbélgyulladás kezelésére a Debreceni Egyetemen.
A kávé fogyasztása csökkenti a krónikus májbetegségek kialakulásának kockázatát - állapították meg brit kutatók, akik a BMC Public Health orvosi folyóiratban publikálták tanulmányukat.
Átadták a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vastagbélszűrési minták kiértékelését végző felújított laboratóriumát csütörtökön. A beruházásra 841 millió forint uniós forrást fordítottak.
A magyar lakosság jelentős hányadát érintő gyulladásos bőr- és bélbetegségek kialakulásának hátterét föltérképező 1,5 milliárd forintos költségvetésű, uniós támogatással megvalósított, ötéves országos kutatási program zárult le - tájékoztatta a konzorciumot vezető Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közkapcsolati igazgatósága csütörtökön az MTI-t.
Összefüggést mutattak ki a vérben felhalmozódott mérgező anyagok, például a rovarirtószerekben, tapadásmentes edényekben és égésgátlókban lévő kemikáliák és a lisztérzékenység (cöliákia) fokozott kockázata között fiataloknál.
Tombácz Dóra a Stanford Egyetemen korábban már foglalkozott mikrobiom-kutatással, de a Szegedi Tudományegyetemen ez a kutatóprogram teljesen újnak számít. A téma azonban nagyon aktuális, hiszen részben az elhízás hátterében húzódó élettani és mikrobiológiai mechanizmusokat tárja fel.
Az akut hasnyálmirigygyulladás, az agyérkatasztrófa, illetve a szívinfarktus és hirtelen szívhalál kezelése kapcsán fog össze egy csaknem másfél milliárd forintos, uniós támogatásból megvalósuló projekt keretében három vidéki felsőoktatási intézmény - közölte a Pécsi Tudományegyetem (PTE) az MTI-vel.
A nemzetközi kutatócsoport több mint egy évtizeden át tartó genetikai nyomozással jutott el egy család férfi tagjait három generáció óta sújtó kórkép eredetéhez.
A szennyezett levegő belélegzése károsítja a bélbaktériumokat, megnöveli a túlsúly, a diabétesz, a gyomor- és bélbajok és más krónikus betegségek kockázatát - derült ki a Boulderben lévő Coloradói Egyetem kutatásából.
A májrák világszerte növekvő előfordulási arányára hívja fel a figyelmet az Amerikai Rák Társaság (ACS) Cancer című folyóiratának internetes oldalán megjelent új tanulmány.
Ma a világon Magyarországon van a legnagyobb esélye annak is, hogy vastagbélrák alakuljon ki egy honfitársunkban és sajnos annak is, hogy ez a betegség halálos lefolyású lesz.
A PD-L1 inhibitor atezolizumab és a VEGF inhibitor bevacizumab kombinációjával végzett terápia szignifikánsan javítja a nem operálható hepatocelluláris carcinomában (HCC) szenvedő betegek teljes túlélését és a progressziómentes túlélést.
Kanadai kutatók azonosították azt a kulcsfontosságú fehérjét, amely a kolorektális daganatok számos típusánál serkenti a tumor növekedését.
A szervezet biológiai órájával, vagyis a cirkadián ritmussal kapcsolatban álló bélsejteket azonosítottak a Washingtoni Egyetem kutatói.
A McMaster Egyetem kutatói olyan új biomarkereket azonosítottak a vizeletben, amelyek segítségével az irritábilis bél szindróma invazív és költséges kolonoszkópia nélkül is diagnosztizálható lehet, és a terápia hatékonyságát is javíthatják.
Az Amerikai Rákellenes Szövetség becslései szerint 2019-ben a hasnyálmirigyrák több halálos áldozatot fog követelni, mint az emlőrák, agydaganatok, petefészekrák vagy prosztatarák.
Egyre több 50 év alatti felnőttnél diagnosztizálnak bélrákot a fejlett országokban két nagyszabású tanulmány szerint.
A kolorektális daganat világszerte a harmadik leggyakoribb rákos betegség, amely évente 900 ezer halálesetet okoz. Ezeknek a haláleseteknek a többsége kolonoszkópiás szűréssel, korai diagnózissal és műtéttel megelőzhető lenne.
A Clostridium difficile felelős a leggyakoribb és legveszélyesebb kórházi fertőzésekért, amelyek kockázata az antibiotikummal kezelt betegeknél magasabb, mivel az antibiotikumterápia felborítja a bélflóra egyensúlyát. Újabb kutatások ugyanakkor összefüggést tártak fel a nem szteroid gyulladásgátlók alkalmazása és a súlyos C. difficile fertőzés között.
Nem várt eredményre bukkantak a Technische Universität München (TUM) kutatói. A vastagbélrák kiváltó faktorainak vizsgálatakor az találták, hogy a stresszhatás alatt álló sejt a vastagbél módosult mikrokörnyezetében elősegíti a daganatok kialakulását.
Az elmúlt tíz évben vált ismertté nem-cöliákiás glutén szenzitivitás (NCGS) néven a gluténérzékenység azon csoportja, melyet a cöliákia, vagyis lisztérzékenység szokásos vizsgálati módszereivel nem lehet kimutatni – hívta fel a figyelmet Dr. Fuszek Péter, az I. Sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi adjunktusa.
A Helicobacter pylori az egyik legmagasabb prevalenciájú humán patogén, a H. pylori fertőzés világszerte a felnőtt népesség több mint 50 százalékát érinti. Az Egyesült Államokban a lakosság 30-40%-a fertőzött, és évente 2,5 millió beteg szorul kezelésre.
Svéd és amerikai kutatók újszerű összefüggést fedeztek fel a gasztrointesztinális gyulladás, ezen belül is a vakbélgyulladás és az vakbél eltávolítása, illetve a Parkinson-kór eredete között.
A gyulladásos bélbetegségek és vastagbéldaganat korszerű ellátási lehetőségéről tanácskoznak azon konferencián, amely a Debreceni Egyetem szakembereinek részvételével pénteken kezdődött a Hotel Divinusban.
A 2018-as Európai Belgyógyászati Konferencia (ECIM) egyik előadása friss tanulmányok eredményeinek segítségével áttekintést nyújtott a gastrooesophagealis reflux betegség patofiziológiájáról és terápiájáról.
Tudósok olyan kocsonyás állagú tablettát fejlesztettek ki, amely a gyomorba jutva pingponglabda méretűre fújódik fel, akár egy gömbhal, és segítségével meg lehet figyelni a fekélyeket és daganatokat - írja a BBC News.
Skót kutatók szerint a székletben megjelenő vér nem csak a vastagbélrák előjele és ez által a prevenció eszköze lehet, hanem más, potenciálisan halálos kimenetelű betegségekben is előfordulhat, például érrendszeri, légúti, vérképzőszervi vagy hormonális elváltozásokban.
A hosszú időn át antibiotikumot szedőknél nagyobb eséllyel alakulnak ki a bélrák előfutárának tekintett sejtszaporulatok egy új kutatás szerint.
A közelmúltban számos új kutatási eredmény látott napvilágot a kolorektális daganatok kezelésével, kemoprevenciójával és gyógyszeres terápiájával kapcsolatban.
Elindult egy új klinikai vizsgálat, amelyben őssejt-transzplantátumok segítségével gyógyítanák a Crohn-betegséget, az által, hogy a betegekben teljesen új immunrendszert építenek fel.
Huszonkilenc új, az adott betegség kezelésében leghatékonyabb innovatív gyógyszer, illetve ezek indikációjának tb-támogatásba történő befogadásáról döntött az egészségügyi kormányzat.
A fehérjék kutatásában elért eredményeiért két amerikai és egy brit tudós, Frances H. Arnold, George P. Smith és Gregory P. Winter kapja az idei kémiai Nobel-díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerdai stockholmi bejelentése szerint.
Nógrád megyében jelentősen az országos átlag felett van a halálozás, a férfiaknál 12, a nőknél 9 százalékos az eltérés, emellett a várható élettartam mindkét nem esetében alacsonyabb a magyarországi átlagnál - derül ki a megye egészségi helyzetéről készült beszámolóból, amelyről csütörtökön tárgyalt a nógrádi közgyűlés.
Az epesav okozta megbetegedések - köztük a heveny hasnyálmirigy-gyulladás, a Barrett-nyelőcső- és vastagbélrák - terápiájának új irányait mutatta be Hegyi Péter, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának (PTE-ÁOK) professzora.
Nagy pontossággal képes sikeresen kimutatni a nyelőcső- és a gyomorrákot a Londoni Imperial College kutatói által kifejlesztett kilégzési teszt.
Bizonyos széles körben alkalmazott gyomorsav-csökkentő szerek hosszú ideig való szedése súlyos vesebetegségeket, illetve krónikus veseelégtelenséget okozhat. A hirtelen jelentkező veseműködési zavar vészjelzőként szolgál a kezelőorvos számára, hogy le kell állítani a beteg protonpumpa-gátlókkal történő kezelését.
Egyre súlyosabb tünetekkel és egyre korábbi életszakaszban jelentkezik a gyulladásos bélbetegség a hazai lakosság körében. Ezek közül a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás a leggyakoribb, mintegy 45 ezer embert érint.
Egy új kutatás szerint azoknál a közepesen súlyos és súlyos colitis ulcerosában szenvedő betegeknél, akiknél más kezelés nem javított az állapotukon, kedvező hatású lehet a jelenleg arthritis kezelésére jóváhagyott tofacitinib.
A helyesen felírt protonpumpa inhibitorok alkalmazásának előnyei a legtöbb esetben nagy valószínűséggel meghaladják az alkalmazás kockázatait, derült ki az Amerikai Gasztroenterológiai Szövetség által a Gastroenterology folyóiratban közzétett ajánlásból.
A Truberzi felnőttek számára javallott hasmenéssel járó irritábilis bél szindróma (IBS-D – irritable bowel syndrome with diarrhoea) kezelésére, hatóanyaga az eluxadolin. A készítmény ajánlott adagja napi 200 mg (naponta kétszer egy 100 mg-os tabletta).
A kutatók és kezelőorvosok már régóta küzdenek az adjuváns (műtét utáni) kemoterápia szerepével a korai vastagbélrák kezelésében, még magas kockázatú betegek esetén is. A chicago-i egyetem kutatói most összefüggést találtak az adjuváns kemoterápia és a 2-es fázisú vastagbélrák túlélésének javulása között.