Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
has paracentesise, szúrcsapolása
1. szinonima: abdominalis terhesség 2. szinonima: szekunder abdominalis terhesség (abdomino+gör: cyesis, terhesség)
szinonima: abdominovesicalis (abdomino+gör: cystis, hólyag)
hasat és a genitalis szerveket illető
szinonima: abdominalis hysterectomia, hasi behatolással végzett méhkivétel
szinonima: abdominalis hysterotomia, a méh hasi metszéssel történő megnyitása
hasat és medencét illető, főként a has- és medenceüregre vonatkozó
mind a hasüregre, mind a gátra vonatkozó
Műtét, amelyet a hasfalon esztétikai ok miatt végeznek (abdomino + gör: plastos, alakított)
hasat és herezacskót illető
szinonima: peritoneoszkópia, laparoszkópia (abdomino +gör: skopeo= megvizsgálni)
mind a hasra, mind a mellkasra vonatkozó
mind a hasra, mind a hüvelyre vonatkozó
mind a hasra, mind pedig a húgyhólyagra vonatkozó, vagy a hasra és az epehólyagra vonatkozó, szinonima: abdominocysticus
test, vagy valamely testrész középvonalától lateralis irányba elmozdító (lat: eltávolító)
1. a test valamely részének elmozdítása kifelé a medián síktól, de ez érvényes a lábra, a kézre, az ujjakra is. 2. a szem monocularis rotatioja a halánték irányába. 3. Ezen mozgás(ok) eredménye; ellentéte az adductio. (lat: távolítás)
Annak az izomnak az elnevezése, amely a test, vagy valamely testrész középvonalától oldalra, a kéz esetében a középső ujj által képzett tengelytől lateral felé történő, vagy a lábon a második lábujj alkotta tengelytől eltávolító mozgást végez.
ld.: módszer címszó
1. normálistól eltérő lefutású, alakú, vagy szokatlan helyen lévő vezetékek, erek, vagy idegek jelzője 2. botanikában, vagy zoológiában: megszokottól különböző, atípusos individuum, vagy species 3. szinonima: ektópiás (lat: aberrans)
Számfeletti pajzsmirigylebeny megnagyobbodása.
1. normál lefolyástól, vagy jellegtől való eltérés 2. fejlődés eltérő lefolyása Ld.: kromoszóma
Ritka, autoszomális recesszív öröklődésű kórkép, amelynél a plazma azon alacsony denzitású lipoproteinjei (LDL) hiányzanak, amelyek elektroforetikusan béta globulinokkal együtt vándorolnak. A vérben acanthocytákkal találkozunk, a retinában degeneratio pigmentosa retinae-t látunk. A zsírfelszívódás jelentős mértékű csökkenése miatt malabsorptio, steatorrhoea jelentkezik, valamint neuromuscularis eltérések, ataxia, mentalis retardatio is észlelhetők. (gör: a- fosztóképző,+ a + lipoprotein + aemia, vér)
ld. vérgázok
1. élettel összeegyeztethetetlen 2. élettelen
A sejtek életképességének idő előtti elvesztésével járó folyamat. (gör: a- fosztóképző+ bios, élet + trophé, táplálás)
Egy oncogén, amelyet az egér leukaemia Abelson törzsében találtak, és a Philadelphia kromoszóma translocatiojában is szerepel a krónikus granulocytás leukaemiában.
1. az emlő tejelválasztásának (gyógyszerrel történő) megelőzése, ill. felfüggesztése 2. csecsemő elválasztása
A test valamely részének eltávolítása, leválása, vagy működésének kikapcsolása műtéti eljárás, betegség, vagy károsító anyag révén.
szemhéj veleszületett hiánya
vakság
1. idegtől távoli 2. specifikusan olyan elektromos áramot jelez, amely az izomrostokon át a beidegzés helyétől távol halad (lat: ab-, távol+gör: neuron, ideg)
A fogak rendellenes állása, ami már nem tartozik a normálisnak tekinthető variánsok közé.
1. normálistól való eltérés 2. anomália, deformitás, malformatio, károsodás vagy diszfunkció
A szájtól távol eső irányt jelöli; ellentétes az oralissal. (lat: ab, -tól, os, oro száj)
1. abortust előidéző hatás, ill. hatóanyag 2. szinonima: abortívum (lat: abortus+ facio, csinálni)
1. nem teljes; valami nem jut el a tökéletességig, a kifejletig (pl. egy betegség gyógyulással végződik, mielőtt még teljesen kialakult volna) 2. szinonima: abortifaciens, abortust előidéző (lat: abortivus)
a donor baktérium genetikus töredéke nem integrálódik a recipiens baktérium genomjába, így amikor ez utóbbi osztódik, csak az egyik lánysejtbe vivődik át.
1. Vetélés, terhesség megszakadása/megszakítása a magzat életképessé válása (gestatio 28. hete) előtt. Az ~ lehet spontán, természetes okból eredő, vagy indukált (művi=arteficialis, esetleg terápiás). 2. életképtelen terméke a szülésnek 3. valamely folyamatnak, vagy tevékenységnek a természetes befejezés előtti megszakítása
(ang: androgen binding protein) androgént kötő fehérje
ambuláns vérnyomásmonitorozás
(ang: auditory brainstem response) hallási agytörzsi válasz
karok veleszületett hiánya ld. amelia (gör: a- fosztóképző + brachion, kar)
fej és kar veleszületett hiánya (gör: a- fosztóképző+ brachion, kar + kephale, fej)
1. excoriatio, horzsolás, lekaparás, körülírt felületen rendszerint mechanikus ok miatt kialakult bőr, vagy nyálkahártya folytonossági hiány 2. méh műszeres kiürítése 3. fogászatban: fogak kóros kopása, mely helytelen fogkefélési módszer, vagy egyéb külső behatás, esetleg fogcsikorgatás következtében jön létre; szinonima: grinding, őrölés
1. abrasiot okozó 2. bármely anyag, amely abrasiot képes előidézni 3. fogászatban: olyan anyag, amelyet eltávolításra, dörzsölés, fúrás, vagy csiszolás céljára használnak
freudi pszichoanalízisben: emocionális kisülés, vagy katarzis, amely a múltban elnyomott kellemetlen tapasztalatok felidézésével történik
normális helyzetű méhlepény idő előtti leválása
1. tályog; purulens exsudatum körülírt gyüleme, amely akut, vagy krónikus lokalizált fertőzéses gyulladás terméke; gyakran szövetpusztulással és a gyulladás egyéb jeleivel, pl. oedemával jár együtt 2. elfolyósodó necrosis következtében kialakult üreg a szolid szövetekben (lat: abscessus, eltávozás)
Az irradiatio hatását jelzi egy, a besugárzástól távol fekvő, nem besugárzott szövetre (ab + gör: skopos, céltábla + al)
Irradiatiot követő reakció, mely az aktuális radiatiot elnyelő területen kívül jelentkezik.