Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
venerealis fertőzés első jeleként jelenik meg.
agyvelőt és gerincvelőt körülvevő laza embrionalis mesenchyma, amelyből a három végleges hártya kialakult (arachnoidea, dura mater, és pia mater)
Syn ~ vertebrale.
Szin.: mesoappendix
leggyakrabban törzs bőrén látható halvány, tömött papulák, tünetmentes, ismételt miliaria rubrat követő verejtékmirigy-kivezetőcsatorna sérülés eredményezi
A penis dorsalis oldalán lévő mély fascia közelében helyezkedik el. A plexus venosus prostaticushoz csatlakozik, miután átlép a ligamentum pubis arcuatum és a ligamentum perinei transversum közötti résen.
A clitoris dorsalis oldaláról a plexus venosus vesicalishoz futó ~.
A lencse teljes elhomályosodásáig progrediáló ~
Krónikus endarteritis, melyet az intimaban megnövekedett mennyiségű fibrosus szövet képződése kísér.
diffúz glomerularis kapillaris endothel, mesangialis sejt és mátrix felszaporodásával (időnként IgM és komplement mesangialis depozitumok) járó, klinikailag nephrosis-szindrómával jellemezhető glomerulonephritis Szin.: diffúz mesangialis proliferatio, IgM nephropathia
Valamely terület különleges burka, mely megkülönbözteti a peritonealis vagy egyéb fedéstől.
kötőszöveti rostok hálozata a félkörös ívjárat és csontos csatorna között, melynek ürege perilymphat tartalmaz
Flechsig féle fasciculusok vagy alapkötegek. (f. anterior proprius és f. lateralis proprius vagy lateralis alapköteg); felszálló és leszálló interszegmentális fasciculusok, melyek a gerincvelői asszociációs rostrendszer részei és mélyen az anterior, a lateralis, valamint a posterior funiculusokban bújnak meg a szürke állomány szomszédságában.
a prosztata alapja
Syn utriculus prostaticus.
Mintegy 20 kis csatornácska, amelyek a mirigy tubulusokból elvezetik és az urethra taréj mindkét oldalán az urethra hátsó részébe öntik a prostata által termelt váladékot. Syn ductuli prostatici.
Prostata vezeték.
Kicsiny tömlő a prostata nyílásában, a colliculus seminalis csúcsán, a női uterus és vagina analógja. Syn uterus masculinus, vesica prostatica.
Syn utriculus masculinus.
arc rendellenessége, amikor a szem síkja előtt helyezkedik el az orr alatti terület (subnasion)
az arc fejlődési rendellenessége, amikor a szem síkja az állcsúcs előtt helyezkedik el
férfi nem szervek és XY karyotipus genitális anomáliákkal
melioidosist, takonykórt okoz állatokban
SZIN Yersinia pseudotuberculosis.
A Ch. trachomatishoz hasonló, azonban glikogént nem termelő és szulfadiazinra rezisztens mikroorganizmus. Különböző törzsei emberben psittacosist, madarakban ornithosist okoznak.
Psoriasis társulása rheumatoid arthritissel, melyet gyakran különálló betegségnek tekintenek. Szeronegatív arthritis jellemzi, rheuma faktor pozitivitás nem észlelhető; leggyakrabban az ujjakat érinti.
iterjedt exfoliativ dermatitis, mely psoriasist utánoz.
(NA) A n. mandibularis két ágának - lateralis és medialis - egyike, mely a n. trigeminus motoros gyökeréből származó rostokkal látja el a musculus pterygoideus lateralist és medialist.
Syn c. palatinus major.
Kis parasympathicus dúc a fossa pterygopalatina felső részén, amelynek postsynapticus rostjai a könny, az orr, a szájpad és a garat mirigyeit innerválják.
Az os pubis egyenetlen, elülső éle, mely lateralisan a tuberculum pubicumban folytatódik.
Szeméremív; a symphysis teste és a szeméremcsontok ramus inferiorjai alkotják.
nők symphysis feletti egy zsírpárna alkotta domborulata Szin.: mons veneris, os pubis
Lapostetű-fertőzés, Pthirus pubis, amely főleg a fanszőrzetben jelentkezik, tünetei a viszketés és a maculae cerulae.
A szeméremcsont középvonalhoz közeli, igen fájdalmas gyulladása, okozhatja az adductorok ismételt, megterhelő igénybevétele, vagy a csont rendszeres megterhelése.
A ~ iliaca interna mellékága, mely az arteria pudenda internat kíséri egy vagy két ér formájában. A gát vérét vezeti el.
Megfelelnek a hasonló nevű artériáknak; a ~ saphena magnaba vagy közvetlenül a ~ femoralisba ürülnek; hozzájuk csatlakozik a ~ dorsalis superficialis penis (vagy clitoridis), és a ~ scrotales (vagy labiales) anteriores.
(NA) A fossa ischiorectalis lateralis falát borító fascia obturatoria interna rekesze, melyben az arteria és vena, valamint nervus pudendus halad.
(NA) A második, harmadik, negyedik keresztcsonti gerincvelői idegek elsődleges ramus ventralisaiból alakul ki; a medencéből a foramen ischiadicum majoron lép ki, hátulról megkerüli a ligamentum sacrospinalét és az arteria pudenda interna kíséretében a foramen ischiadicum minuson át kilép a gátra; leadja a nn. rectales inferiorest, végigfut a canalis pudendalison a fossa ischiorectalis oldalfalában és n. dorsalis penisként vagy clitoridisként végződik.
syn pulmonary ligament
A jobb kamra hypertrophiája és a tüdőkeringés hosszantartó akadályozottsága miatt kialakult idült szívbetegség. Akut formájára a jobb szívfél heveny kitágulása és elégtelenné válása jellemző pl. tüdőembolia következtében. Mind a két kórforma jellegzetes EKG-eltérésekkel jár, illetve előrehaladott állapotban jobb szívfél elégtelenséget okoz.
Pleurakettőzet, ahol a mediastinalis pleura a tüdőgyökerek alatt áthajlik a tüdőre. syn ligamentum pulmonale (NA).
Mindkét oldalon két véna, melyek oxigenizált vért szállítanak a tüdőből a szív bal pitvarába. A bal oldali tüdőfél, valamint a jobb tüdőfél alsó vénája lobaris ~, melyek mindegyike egyetlen, azonos nevű lebenyt lát el; a ~ pulmonalis dextra superior a jobb tüdőfél felső és középső lebenyét is ellátja.
Eredete: a szív jobb kamrája, eloszlása: jobb és bal pulmonalis artériára oszlik, melyek a megfelelő tüdőbe és az ágak mentén a bronchus szegmentumokba lépnek be.
tüdőcsúcs
Tüdőemphysema, Syn emphysema (2).
Syn a fogbél ürege a gyökércsatornában.
fekete comedokkal járó ~
Születéskor már megfigyelhető rendellenes helyzetű pupilla.
szivárványhártya elülső, középső részének maradványa, ami pupillat zárja a 7. magzati hónapig, majd eltűnik. A visszafejlődés elmaradása ritkán veleszületett vakságot okozhat. Szin.: Wachendorf-hártya