Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
P. pestis SZIN Yersinia-pestis.
Esetenként köszvényes eredetű urethritis, melynél meszes lerakódás található az urethra falában.
Az os temporale pars tympanicaja és pars petrosaja között lévő f. Itt halad egy kis nyitott részen át a chorda tympani, amelyet canaliculus anterior chordae tympaninek neveznek Syn f. glaseri..
Tüdőgyulladást, felső-, és alsó légúti hurutot előidéző kórokozó.
Gyorsan terjedő fekély, melyet kiterjedt hegesedés kísér.
a csontvelő monocyta előalakokból származó szabad és szöveti macrophagok összessége, a nélkülözhetetlen fagocyta aktivitásuk az immunglobulinok és a szérum komplement rendszer által szabályozott. Mind a kötőszövetben, mind a nyirokszövetben előfordulnak, a máj sinusoidokban, mint Kupffer-sejtek, a tüdőben, mint alveoláris macrophagok, és a központi idegrendszerben, mint microglia
ujjpercek alapja
Fantasztikus beszámoló a páciens hőstetteiről, melyeket a beteg maga is elhinni látszik.
Garat~. Az orrgarat hátsó falán és tetején, többé-kevésbé szorosan összefüggő lymphoid csomók, melyek hypertrophiaja okozza az adenoidnak nevezett kóros állapotot.
A plexus venosus pharyngeusból származó számos ~, melyek a ~ jugularis internába ürülnek.
szimbiózisban elő faj az emberi garatban
fibrines váladékkal járó, nem diphterias jellegű álhártya képződés
húgy-és ivarszervekben, vérben, liquorban és különböző elváltozásokból származó gennyből is kimutatták, nem ismert a patogenitása
Körülírt gennyedés, amelyet igen intenzív környezeti gyulladás kísér, induratiot és az érintett terület duzzadását okozza.
talajban, szemétben, és növényeken előforduló baktérium Szin.: Moeller-féle bacillus
p. foszfatáz Olyan enzim, amelyik az egyik p. átalakulását katalizálja a) két p.-vé, b) négy foszfát felszabadulására.
foszforsav
(NA) Az ötödik cervicalis idegből - gyakran a n. subclavius ágaiként - eredő járulékos idegszálak, melyek lefelé futva a nervus phrenicushoz csatlakoznak.
A hashártya háromszög alakú redője a vastagbél bal oldali kanyarulata és a rekesz között, ezen támaszkodik a lép alsó pólusa.
syn phrenicocolic ligament
(NA) A plexus cervicalisból, főleg a negyedik cervicalis idegből ered, lefelé halad a musculus scalenus anterior előtt, majd a vena és az arteria subclavia között, a sternoclavicularis ízület mögött belép a mellkasba; a tüdő hilusa előtt a rekeszhez fut; ez inkább a rekesz motoneuronja, de érző rostokat is küld a pleura parietalis mediastinalis részéhez, a pericardiumhoz, a pleura diaphragmaticahoz és a peritoneumhoz, valamint ágakat (phrenicoabdominalis ágak) ad, melyek a plexus coeliacus ágaival érintkeznek.
A látóidegfő közepénél normálisan elhelyezkedő bemélyedés.
sötét barna, szemcsés pigment, ami a polarizált fény síkját forgatja, és a formalin pigmenthez hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. A parazitákban, Plasmodium malariaeban fordul elő az agyi kapillárisok mentén, valamint a lép, máj, csontvelő, és nyirokcsomók macrophagjaiban fordul elő
floxin-toluidin kék O sorozat használata után a maláriás pigment és sejtmagok kékes, a vörösvérsejtek és citoplazma vörös és narancsszínűre festődik
fokozott pigmentációt mutató lokalizált morphea
Cutan mastocytosis, a bőr felszínes rétegében megnövekedett számban jelenlévő hízósejtek következménye. Lapos vagy enyhén kiemelkedő barnás papulák által jellemzett idült kiütést okoz, mely dörzsölés hatására csalánkiütéses lesz.
A napfénynek kitett bőrön gyermekkorban létrejövő kiütés, melyre fényérzékenység, csecsemőkorban súlyos napégés és számos, szeplőre emlékeztető pigmentált folt kifejlődése, valamint nagyobb atrophiás laesiok - amik végül teleangiectasiákkal körülvett, fényes fehér bőrelvékonyodássá válnak - és fiatal korban rosszindulatúan elfajuló multiplex talpi keratosis jellemző. Súlyos szem- és idegrendszeri rendellenességek is jelen vannak.
Jóindulatú, pigmentált, melanocytás proliferáció; a bőrből kiemelkedik vagy annak szintjében marad, a születéskor már jelen van vagy kora gyermekkorban jelenik meg.
Syn haj tüsző.
(NA) Keresztben növő, majd a kereszteződés után az eredeti tengelyre merőlegesen folytatódó szőrszálak alkotta alakzat.
Bőségesen növő szőrzettel borított anyajegy. Syn hajas n..
(NA) Syn pinealis test.
Tobozmirigy.
Szin.: tunica mucosa nasi
Hajhullás jelentkezik a fejen, a testen is a szőrzet hullása észlehető, melyet a bőr korpaszerű hámlása kísér.
Szin.: pars uterina placentae
méhlepényleválás
Szin.: bakteriális plakk
Szin.: bakteriális plakk
p. plana SZIN orbiculus ciliaris.
kéz normális ívének hiánya
Sima, lapos, bőrszínű, kis méretű szemölcs, mely csoportokban fordul elő, elsősorban fiatalok arcán látható; gyakran kapcsolatban áll a kézen előforduló közönséges szemölcsökkel, a humán papillomavírus, általában a 3 és 10 típussal való fertőződés következtében. Syn lapos szemölcs.
Spondylitis, mely a csigolyatest vékony lemezzé való összeroppanásával jár.
Tömött rugalmas kötőszöveti lemez a sustentaculum tali és az os naviculare plantaris felszíne között, a talus fejét tartja.
1. Az az arterialis ív, amelyet az arteria plantaris lateralis képez az arteria dorsalis pedisszel, keresztezve a metatarsalis csontok bázisát. 2. Egyike a hosszanti és a haránt csontos lábboltozatnak.
Syn talpi szemölcs.
Az a forma, melyre a coriumban sárga, lapos sávok vagy alig tapintható, szögletes plakkok megjelenése jellemző. Normolipaemia melletti, illetve IIa vagy III-as típusú hyperlipoproteinaemiával szövődik.
1. Syn c. latum. 2. A cervix uterin vagy másutt, human papillomavírus fertőzés következtében kialakult elváltozás, melyre szövettanilag a koilocytosis jellemző, papillomatosis azonban nem észlelhető.
lapos, fénylő, lilás, időnként egy sorba rendezett papulák a végtagok hajlító oldalán, a férfi nemi szerveken és a száj nyálkahártyáján. A betegség oka ismeretlen. Hónapok vagy évek múltán spontán eltűnhet. syn ~ ruber planus.
SZIN talipes planus.