Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
(NA) Az os sphenoidale rövid szárnyán keresztülhúzódó, az orbita csúcsán nyíló rövid csatorna a nervus ophthalmicus és arteria ophthalmica számára. Syn foramen opticum.
A szem elülső és hátsó pólusainak összekötő vonala, ez a látótengelytől általában mintegy 5 fokkal tér el.
Syn canalis opticus.
(NA) A második agyideg; a retina ganglionsejtjeiből ered, a canalis opticuson áthaladva kilép az orbitaból, a chiasma opticumban rostjainak egy része kereszteződik az ellenoldaliakkal, majd a tractus opticuson át a corpus geniculatumokhoz, a colliculus superiorhoz és a pretectumhoz fut.
A nervus opticus rostjainak folytatása a chiasma nervi optici keresztezése után. Mindkét, szimmetrikus ~ opticus az azonos oldali szem retinajának temporalis részéből eredő rostokból áll, de azonos számú rostot kap az ellenoldali retina nasalis részéből is. A tömör, némileg lapos rostköteg caudolateralisan a hypothalamus alapja mellett, és a crus cerebri basalis felszíne felett halad. A rostok nagy része a lateralis corpus geniculatumban végződik. Kisszámú rost behatol a colliculus superior karjába, majd a colliculus superiorban és a pretectalis területen végződik.
emberben, és más állatokban száj-, és garatüregben előforduló mycoplasma
A csípőízület tokjának a combcsont nyakát körülölelő rostjai.
Syn orbita.
Számos, szabálytalan tekervény az agy mindkét frontalis lebenyének alsó konkáv alsó felszínén.
Az os sphenoidale ala major és minor közötti hasadék. Ez teszi lehetővé az átjárást a középső koponyagödör és az orbita között, amelyen a nervus oculomotorius és -trochlearis, valamint a nervus trigeminus ramus ophthalmicusa, a nervus abducens és a vena ophthalmica superior halad át.
Az ajkak és az orcák, valamint a fogíny és a fogsor közötti keskeny rés alkotta vestibulum orisból, továbbá a vestibulum oris propria-ból álló üreg. Syn szájüreg (1).
A száj azon része, melynek határai elöl és lateralisan az ajkak, valamint az orcák, hátul és medialisan a fogak és/vagy az íny, alul és felül pedig az ajkaktól, továbbá az orcáktól az ínyig húzódó nyálkahártya.
az egyik sejtcsoportra az apai hatás dominál, míg a maradék sejtekre az anyai hatás Lásd még lyonisatio
nem patogén baktérium, mely megtalálható a vérben, húgyutakban, mellkasi folyadékgyülemben, orrban, és ritkán a légutakban, bár már izolálták súlyos fertőzésekben is
csontképződés az izomban rostos elfajuláshoz társulva, izomfájdalom és izomduzzanat jellemzi
körülírt csontképződés az izomban, elhúzódó sérülések után, mint a lovaglás során
ritka és gyakran halálos megbetegedés, fiatal korban elkezdődő, és egyre súlyosbodó, terjedő izomcsontosodás jellemzi, de nem gyulladás áll hátterében
szabálytalan csontgócok kialakulása (néha a csontvelőt beleértve) különböző lágyrészekben, mint izmok, tüdő, agy, vagy más szövetek, ahol rendellenes a csontszövet
intramembranosus ossificatio, megelőző porcképződés nélkül járó csontképződés a kötőszövetben, úgymint a homlok-, és falcsont esetén
kézközépcsont alapja
medencealap
csontvelő
sárga csontvelő
vörös csontvelő
a zigóta tengely síkjában történő osztódás
A belsőfül képleteit övező, az embryoban még porcos, később elcsontosodó tok.
Hallóhólyag. Syn auditoros v.
Vegetatív ~ a foramen ovale mögött a nervus mandibularistól medialisan; postganglionaris, parasympathicus rostjai a fültőmirigynél oszlanak szét.
1. A magzati szívben a septum secundumon lévő ovális nyílás. A septum primum fennmaradó része a magzati életben az interatrialis közlekedés fenntartása végett billentyűként működik, a születést követően a septum secundummal összenőve a nyílás zárul. 2. Nagy ovális nyílás az os sphenoidale nagyobb szárnyán, ahol a nervus mandibularis és a kisebb meningealis arteria halad keresztül. 3. A ~ ovale billentyű elégtelensége a szívben, amely nem azonos a kutasszal kimutatható nyílás meglétével a ~ ovalen, hanem csupán olyan mértékű rések vannak a valvula foraminisen, amelyek nem teszik lehetővé a prenatalis billentyű működését, illetve postnatalisan nem jön létre a teljes elzáródás.
Az emberben legritkábban előforduló maláriaforma kórokozója. Számos Schufner-féle pont korán megjelenik. A gazdasejtek normál vagy csak kissé megnagyobbodott méretűek és csak mintegy 8-10 szőlőszerűen elhelyezkedő merozoitát képeznek. A láz harmadnaponta (48 óránként) jelentkezik, a visszaesés nem gyakori.
1. A jobb pitvari septum alsó részén lévő ovális mélyedés. Tulajdonképpen a foramen ovale nyoma, melynek alapja a magzati szív septum primumanak felel meg. 2. Syn saphena nyílás.
A medence parietalis peritoneuman lévő depressio. Elöl az elzáródott köldök artéria határolja, mögötte az ureter és a méh erei vannak. Benne helyezkedik el a petefészek.
Réztartalmú enzim, amely az L-aszkorbinsav oxidációját katalizálja O2 segítségével L-dehidroaszkorbinsavvá. Antitumor enzimként hasznosították.
Oxidáló flavoenzimek, amelyek O2, vagy víz révén specifikusan vagy a D-, vagy az L-aminosavakat a megfelelő 2-ketosavakká, NH3-vá és H2O2-vé alakítják. Vö: ~ dehidrogenáz
Flavin tartalmú oxidoreduktáz enzim, amely az aminokat O2 és víz jelenlétében aldehidekké, vagy ketonokká oxidálja, miközben NH3 és H2O2 válik szabaddá.
Réztartalmú, oxigént igénylő oxido-reduktáz, mely oxidálja a húgysavat; az emelkedett húgysavszint klinikai diagnózisához használatos. Syn urikáz.
A lágyszájpad középső részének hátsó széléről kiálló, kúp alakú nyúlvány, mely számos racemosus mirigyet és néhány izomrostot tartalmazó kötőszövetből áll.
A szájpad területét látja el és a ~ facialisba ürül.
Szájpad ~. Nagy, ovális lymphoid szövet, mely a garat oralis részének lateralis falába ágyazva, mindkét oldalon, a garatívek között helyezkedik el.
A csontos szájpad hátsó széle közelében harántirányban húzódó (az os palatinum lamina horizontalisan található hasonló képletnek megfelelő taraj.
u.a. Syn lesser palatine foramina
A kemény szájpadon lévő kisebb csatornák, melyek vertikálisan annak tuberositasán haladnak át és a kisebb szájpadi idegeket és ereket tartalmazzák.
A nn. palatini apróbb ágainak csatornái az os palatinum hátsó régiójában.
(NA) Általában két, a foramen palatinum minuson kilépő ideg, melyek ellátják a lágyszájpad, valamint az uvula nyálkahártyáját és mirigyeit; ezek a ganglion pterygopalatinum ágai és a n. maxillaris postsynapticus parasympathicus és érző rostjait tartalmazzák.
Hivatalos alternatív kifejezés a lágy szájpad helyett.
A kemény szájpadon, az utolsó molaris foggal szemben a hátsó sarokban lévő nyílás, mely a canalis pterygopalatinus alsó szélét jelöli.
A maxilla és az os palatinum között húzódó, az arteria palatina descendenst és a nervus palatinus majort tartalmazó csatorna. Syn c. pterygopalatinus.
(NA) A ganglion pterygopalatinum ága, a canalis palatinus majoron halad lefelé, ellátja a keményszájpad, valamint a lágyszájpad elülső részének nyálkahártyáját és mirigyeit.
Annak a nyálkahártya áthajlásnak az egyik párja, amely a lágy szájpadtól a nyelv oldaláig húzódik. Tartalmazza a musculus palatoglossust és a fossa tonsillaris elülső szélét képezi. A szájüreget elhatárolja a toroknyílás szűkületétől.
Nyálkahártya redőzet két oldalt, amely a lágy szájpad hátsó részéről ereszkedik a pharynx oldalfaláig. Befedi a musculus palatopharyngeust és a fossa tonsillaris hátsó szélét képezi. Ugyancsak elhatárolja a torok szűkületet az oropharynxtól.