Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
A penis fossa navicularisában található vaktasak, melyet egy nyálkahártyaredő, a fossa navicularis billentyűje alakít ki.
Syn öreglyuk. Az os occipitalen lévő nagy nyílás, amelyen át a gerincvelő a medulla oblongataban folytatódik.
A gyomor nagygörbülete, melyről a nagycseplesz ered.
Az ~ súlyos alakja, amelyet szokatlanul sok, és nagy, mély és ismétlődő fekély jellemez. A gyógyulás akár 6 hetet is igénybe vehet, és hegesedéssel történik. Szinonima: Mikulicz ~, periadenitis mucosa necrotica recurrens.
A femur testének proximalis és lateralis részén elhelyezkedő erős nyúlvány, mely átível a femur nyak gyökerén. Kapcsolatban áll a musculus gluteus mediussal és minimussal, a piriformissal, az obturator internussal és externussal, valamint a musculus gemellusokkal.
Egy ~ gén vagy a haemoglobin Lepore génjei egyikének homozigóta osztálya által okozott súlyos anaemia szindróma, csecsemő vagy gyermekkorban. Sápadtság, icterus, gyengeség, lépnagyobbodás, szív megnagyobbodás, a külső- és belső koponya lemezek elvékonyodása, microcyter hypochrom anaemia jellemzi poikilocytosissal, anisocytosissal, pontozott sejtekkel, céltáblasejtekkel, magvas vörösvérsejtekkel. A haemoglobin típusa változó, és az érintett géntől függ. Syn Cooley anaemia.
nagyajak a szeméremrést határoló két ívelt bőrredő egyike. A nagyajkak a scrotum női megfelelői.
L-metionin öröklött felszívódási zavara a bélből
A malária quartana kórokozó faja. A fertőzött vörösvérsejtek normális vagy minimálisan kisebb méretűek, általában nincsenek pontok (a két legfontosabb jellemző, ami megkülönbözteti a P. vivaxtól), noha rendkívül finom Ziemann-pontok láthatók lehetnek. A többszörös fertőzés rendkívül ritka, így a lázrohamok elég szabályosan 72 órás időközökben jelentkeznek.
barna vagy fekete foltos, szabálytalan határú, lassan növő bőrelváltozás, melynél az epidermisben fokozott számban találhatók szétszórt atípusos melanocyták; általában idősebb emberek arcán alakul ki; évek múltán az irhába is beterjed és ekkor az elváltozást l. maligna melanomának, rosszindulatú festékes anyajegynek hívjuk.
a pajzsmirigy daganatos betegsége.
Szin.: melanoma
a pestissel összefüggő ~k megjelenése
lóban, szamárban okoz fertőzést
kalapács nyele, ami lefelé, befelé, és hátrafelé húzódó rész a kalapács nyakától, a dobhártyához rögzült
Szin.: kwashiorkor
1. Syn c. glomerularis. 2. A lépet borító és a lépkapun belépő, az ereket is behüvelyező, vékony rostos membrán.
(NA) Syn mamillaris test.
Syn d. lactiferi.
Vaskos, tömör idegrostköteg, amely mindkét oldalon dorsalis irányba fut a corpus mamillaretól és a thalamus elülső magjában végződik.
Kör alakú pigmentált terület, amely a mellbimbót övezi, illetve a papilla mammaet körülveszi. Felülete apró kiemelkedésekkel egyenetlen, amelyek mögött az areolaris mirigyek találhatók. Szinonima: mellbimbó udvara
a mandibula testének alsó széle és a ramus mandibulae hátsó éle közötti szög
első posturalis ív a branchialis ívek között.
Az os temporale pars squamosajan lévő mélyedés a zygoma (arcus zygomaticus) gyökénél, ebben nyugszik a mandibula condylusa. Syn f. glenoidalis (2).
(NA) A n. trigeminus harmadik ága, mely a koponyából történő kilépése helyén, a foramen ovaleban a ganglion trigeminaleból származó érző rostok és a motoros gyökér egyesülésével jön létre; ágai: rr. meningeales, n. massetericus, nn. temporales profundi, n. pterygoideus lateralis és medialis, n. buccalis, n. auriculotemporalis, n. lingualis és n. alveolaris inferior; érző rostokat visz a fülkagylóhoz, a külső hallójárathoz, a dobhártyához, a temporalis régióhoz, az állhoz, a mandibula feletti bőrhöz (kivétel annak szöglete), a nyelv elülső kétharmadához, a szájfenékhez, az alsó fogakhoz és a gingivahoz; motoros rostjai beidegzik az összes rágóizmot, ezenfelül a musculus mylohyoideust, a digastricus elülső izomhasát, valamint a musculus tensor veli palatinit és a tensor tympanit.
A haj vonalban történő hullása, melyet leginkább feketéknél látunk. Gyakran átmeneti és a haj húzgálása a feltehető ok, bár hosszan tartó hajhúzás tartós kopaszságot is okozhat.
A ~ circumvallatánál kevésbé kifejezetten kiemelkedő szélű p. LÁSD MÉG p. reflexa.
Az erythema multiforme rheumás lázban észlelhető változata.
Syn tinea cruris.
Mycobacterium scrofulaceum előző elnevezése
tengeri halak spontán tuberkulózisát okozó faj, de más hidegvérű állatban is előfordul. Úszómedencék fertőzöttsége esetén emberi bőrfertőzést okozhat, hasonlóan öntözőcsatornák mentén, és tengerpartokon
A bőrön hideg hatására kialakuló, rózsaszínes, márványos rajzolat, mely csecsemőkorban normális, nagyobb gyermekeken kóros jelenség.
férfias, vagy férfi emlő Szin.: maszkulin emlő
Syn utriculus prostaticus.
(NA) A n. mandibularis mozgató ága, mely az incisura mandibularison át a musculus masseter medialis felszínére fut; beidegzi azt, valamint a temporomandibularis ízületet.
A processus mastoideus hátsó részén lévő nyílás, amelyen át az arteria occipitalis ramus mastoideusa a dura materhez, az egyik vena emissaria pedig a sinus sigmoideushoz fut.
A mastoid sejteket fedő csontos lemez.
A fossa jugularis lateralis régiójából kiinduló, a processus mastoideuson keresztülhaladó járat, melyben a n. vagus auricularis ága fut.
Szin.: matrix mitochondrialis
A lencse magjának és kéregállományának elhomályosodásával járó ~
(NA) A n. trigeminus második ága, mely a ggl. trigeminaleból a foramen rotundumon át a fossa pterygopalatinaba fut, ahol ganglionos ágakat ad a ggl. pterygopalatinumhoz, majd előrefelé folytatódva leadja a n. zygomaticust és belép az orbitaba, ahol már n. infraorbitalisnak nevezik. Érző rostokat visz az alsó szemhéj bőréhez és kötőhártyájához, a felső ajak, valamint az arc, a szájpad, a felső fogak és a gingiva, a sinus maxillaris, az orrszárnyak, valamint a hátsó/alsó orrüreg bőréhez és nyálkahártyájához.
A plexus venosus pterygoideus folytatása hátrafelé; a ~ temporalis superficialishoz csatlakozva a ~ retromandibularist alkotja.
A középső, többnyire izmos burok, mely egy artériát vagy más tubularis struktúrát vesz körül.
A középfül, vagy dobüreg gyulladása.
Szin.: medionecrosis aortae idiopathica cystica
a temporomandibularis ízület tokjának medialis részét erősítő rostköteg.
Széles, lapos szalag a femur condylus medialisa és a sípcsont condylus medialisa között, oldalirányú erővel szemben medial felől stabilizálja a térdízületet. syn tibial collateral ~.
Szin.: medialis ~
a sípcsont felső ízületi felszínének mellső részén található meniscus
A felső és középső kötegek elülső oszlásaiból összeszedődő, az a. axillaristól medialisan futó idegköteg, melyből a n. thoracicus medialis, a n. cutaneus brachii medialis, valamint a n. cutaneus antebrachii medialis ágazik ki, majd a n. medianus medialis gyökében és a n. ulnarisban végződik.