A rák évente világszerte mintegy 10 millió ember haláláért felelős, és az egyik vezető halálok a világon. Az orvosi kutatások és technológiai fejlesztések azonban folyamatosan új módszereket találnak a betegség diagnosztizálására és kezelésére. Az alábbiakban bemutatjuk a rák elleni küzdelem 11 áttörését, amelyek reményt adhatnak a betegek és az orvosok számára egyaránt.
Egy friss tanulmány értékeli a rádiófrekvenciás elektromágneses mezők (RF-EMF) és a leggyakrabban vizsgált daganattípusok közötti ok-okozati összefüggést.
Már meglévő, olcsó gyógyszereket alkalmaztak a szokásos sugárkezelés előtt.
Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) jelentése szerint „komoly közegészségügyi problémát” jelenthetnek majd az idős rákbetegek milliói.
Az új típusú rákterápia, amely egy közönséges vírust használ fel a daganatos sejtek megfertőzésére és elpusztítására, ígéretes eredményeket mutat a humán kísérletek korai szakaszában.
Idővel pontos eredményeket lehet majd elérni vele a nehezen észlelhető ráktípusok kimutatásában.
Az asztmában szenvedő embereknél 36 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakul ki rákos megbetegedés.
Egy új amerikai kutatás szerint egyre inkább veszélyeztetett az 50 év alatti korcsoport is, 45 éves kortól ajánlják a rendszeres szűrést.
Az amerikai hatóságok hamarosan engedélyezhetik a vastagbélrák kapcsán a vér alapú biomarker teszteket, amelyek kényelmesebb szűrési lehetőségeket jelentenek a betegek számára.
Az algoritmus felismeri, hogy a CT-vizsgálati eredményeken található rendellenes növekedések daganatosak-e.
Nem maga a gyógyszer, hanem a bejuttatása a forradalmi újítás.
Arany nanorészecskék segítségével ismeri fel a rákot egy új vérvizsgálat, amely a tumoros sejtek által kibocsátott jelek észlelésére is képes.
Az emberi immunrendszer egy frissen felfedezett eleme felhasználható arra, hogy egyszer a "rák sok fajtáját gyógyíthassa" - számolt be róla a BBC hírportálja.
A rák több mint 50 típusát mutathatja ki egy egyszerű vérvizsgálat, gyakran az első jelek vagy tünetek megjelenése előtt egy új kutatás szerint.
Ma a világon Magyarországon van a legnagyobb esélye annak is, hogy vastagbélrák alakuljon ki egy honfitársunkban és sajnos annak is, hogy ez a betegség halálos lefolyású lesz.
A tumorsejtek szaporodását gátló hatás elérése céljából kifejlesztett gyógyszernek van egy másodlagos hatásmódja: a szervezet saját daganatellenes mechanizmusát mérséklő immunsejteket átalakítja olyan típussá, ami fokozza a daganatellenes immunválaszt. A kutatás eredményeit a New York-i Langone Medical Center munkatársai tették közzé a Cancer Immunology Research című folyóiratban.
A kutatók évtizedek óta dolgoznak a rákos sejtek megállításán az által, hogy a tápanyagok sejtbe való bejutását meggátolják, vagyis lényegében halálra éheztetik a tumorsejteket. Ezek a kísérletek gyakran végződtek kudarccal, mivel a daganatos sejtek új útvonalakat használnak a tápanyagfelvételre, és tovább növekednek.