További cikkek a Onkológia rovatból

Növeli-e a rák kockázatát a mobilhasználat?

A rádiófrekvenciás elektromágneses mezők (RF-EMF), például a mobiltelefonok, vezeték nélküli telefonok és adótornyok sugárzásának daganatos megbetegedésekre gyakorolt hatásáról szóló kutatások az utóbbi években kiemelt figyelmet kaptak. Egy friss szisztematikus áttekintés célja, hogy értékelje az RF-EMF expozíció és a leggyakrabban vizsgált daganattípusok közötti ok-okozati összefüggés minőségét és erősségét.

hirdetés

Az RF-EMF expozíció forrásai és típusai

A tanulmány három különböző RF-EMF expozíció típusra összpontosít: a mobil- és vezeték nélküli telefonok használatából eredő, fejhez közel eső expozícióra; a környezetből, például adótornyokból vagy bázisállomásokból származó, egész testet érintő expozícióra; valamint a munkahelyi expozícióra, amelyet kézi adó-vevők vagy RF-kibocsátó eszközök használata okozhat. Az áttekintés célja, hogy értékelje ezeknek az expozícióknak a központi idegrendszeri daganatokra, nyálmirigy tumorokra és leukémiákra gyakorolt hatását.

Az elemzett tanulmányok és módszertan

A szisztematikus áttekintés 63 tanulmányt vont be, amelyek 119 különböző expozíció-kimenetel (E-O) párost jelentettek, és összesen 22 országból származó résztvevőket vizsgáltak. A kutatás során különböző RF-EMF expozíciók és daganatos kimenetelek közötti összefüggéseket vizsgálták, beleértve az agydaganatokat, mint a glioma, meningeoma, akusztikus neurinoma, hipofízis tumorok és nyálmirigy tumorok, valamint gyermekkorban kialakuló agydaganatokat és leukémiákat.

Főbb eredmények és megállapítások

Az eredmények alapján nem mutatkozott szignifikáns kapcsolat a mobiltelefon-használat és a legtöbb vizsgált daganat, például a glioma, meningeoma, akusztikus neurinoma, hipofízis tumorok és nyálmirigy tumorok kockázata között. A meta-analízisek összesített relatív kockázat (mRR) becslései jellemzően az 1.0 körüli értékeket mutatták, ami nem jelez fokozott kockázatot. Hasonlóképpen, a vezeték nélküli telefonok használata és a sugárzást kibocsátó állomásokból származó környezeti expozíció sem mutatott jelentős kockázatnövekedést a gyermekek leukémiája vagy agydaganatai esetében.

Az eredmények értelmezése és bizonyítékok minősége

A bizonyítékok minőségét a GRADE (Grading of Recommendations, Assessment, Development and Evaluations) módszerével értékelték. A mobiltelefon-használat esetén a bizonyíték mérsékelt bizonyosságú volt arra, hogy valószínűleg nem növeli a felnőttek glioma, meningeoma és egyéb daganatok kockázatát. Azok a tanulmányok, amelyek munkahelyi expozíciót vizsgáltak, alacsony bizonyosságúak voltak, de nem mutattak ki növekedést a kockázatban.

Jövőbeni kutatási irányok és ajánlások

A jövőbeli kutatásoknak még részletesebben kellene vizsgálniuk az RF-EMF expozíció hatásait, különösen a hosszú távú és nagy intenzitású használat esetében. További, jól megtervezett longitudinális tanulmányokra van szükség a gyermekek és serdülők expozíciójának és az agydaganatok közötti kapcsolat pontosabb meghatározásához.

Összegzés

Az RF-EMF expozíció és a daganatos megbetegedések közötti kapcsolatot vizsgáló kutatások jelenlegi eredményei nem mutatnak egyértelmű összefüggést a mobiltelefon-használat és a legtöbb daganattípus kockázata között.

Az eddigi bizonyítékok mérsékelt bizonyosságúak és nem indokolják a jelenlegi biztonsági előírások megváltoztatását, de a hosszú távú hatások továbbra is további kutatásokat igényelnek.

Forrás:
Ken Karipidis, Dan Baaken, Tom Loney, Maria Blettner, Chris Brzozek, Mark Elwood, Clement Narh, Nicola Orsini, Martin Röösli, Marilia Silva Paulo, Susanna Lagorio, The effect of exposure to radiofrequency fields on cancer risk in the general and working population: A systematic review of human observational studies – Part I: Most researched outcomes, Environment International, Volume 191, 2024, 108983, ISSN 0160-4120, https://doi.org/10.1016/j.envint.2024.108983.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek