A rák elleni harc legújabb fegyverei: 11 ígéretes fejlesztés

A rák évente világszerte mintegy 10 millió ember haláláért felelős, és az egyik vezető halálok a világon. Az orvosi kutatások és technológiai fejlesztések azonban folyamatosan új módszereket találnak a betegség diagnosztizálására és kezelésére. Az alábbiakban bemutatjuk a rák elleni küzdelem 11 áttörését, amelyek reményt adhatnak a betegek és az orvosok számára egyaránt.

hirdetés

1. Személyre szabott rákvakcinák

Az angol Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) több ezer rákbeteg számára indít klinikai vizsgálatokat, amelyek célja egy új vakcina tesztelése. A vakcina az immunrendszert úgy programozza, hogy az célzottan támadja a rákos sejteket, és csökkentse a betegség kiújulásának kockázatát. Az új technológia ugyanazt az mRNS elvet alkalmazza, amelyet a COVID-19 oltásoknál is használtak, és várhatóan kevesebb mellékhatással jár, mint a hagyományos kemoterápia. A vizsgálatokban, melyek várhatóan 2027-re fejeződnek be, több mint 200 beteg vesz részt az Egyesült Királyságból, Németországból, Belgiumból, Spanyolországból és Svédországból.

2. Teszt 18 daganattípus korai felismerésére

Az Egyesült Államokban kifejlesztett új vérteszt képes lehet 18 különböző ráktípust korai stádiumban azonosítani. A teszt a vérben található fehérjék elemzése alapján működik, így elkerülhetővé válhatnak a jelenlegi invazív és költséges diagnosztikai módszerek. A teszt egy kezdeti vizsgálatban 93%-os pontossággal ismerte fel a férfiak és 84%-os pontossággal a nők első stádiumú rákjait. Bár a kutatás korai szakaszban jár, a fejlesztők remélik, hogy ez a módszer hosszú távon olcsóbb és széles körben alkalmazható rákmegelőző szűrési módszerré válhat.

3. Hétperces rákkezelési injekció

Az Egyesült Királyság állami egészségügyi szolgálata (National Health Service) világszerte elsőként engedélyezte a rák kezelésére szolgáló injekciót, amely mindössze hét perc alatt beadható, szemben a jelenlegi, akár egy órát is igénybe vevő intravénás infúzióval. Ez a fejlesztés nemcsak a betegek kezelésének felgyorsítását tette lehetővé, hanem az egészségügyi szakemberek számára is időt takarított meg más feladatok elvégzésére. Az injekció a Tecentriq nevű gyógyszert tartalmazza, amely többek között tüdő- és emlőrák kezelésére szolgál.

4. Precíziós onkológia

A precíziós onkológia az orvostudomány egyik legújabb eszköze a rák legyőzésére, amely az egyéni genetikai és molekuláris jellemzők alapján határozza meg a leghatékonyabb kezelést. Az ilyen kezelések azonosítják azokat a sejtváltozásokat, amelyek a rák növekedését és terjedését okozhatják, így személyre szabott terápiák fejleszthetők ki. Az Egyesült Királyságban a 100 000 Genom Projekt több mint 13 000 tumor mintát vizsgált, sikeresen integrálva a genomikai adatokat a kezelés pontosságának növelése érdekében.

5. Mesterséges intelligencia a rák ellen

Indiában, a Világgazdasági Fórum partnereivel együttműködve, a mesterséges intelligenciát (AI) és a gépi tanulást használják a rákos betegek ellátásának átalakítására. Az AI technológia segíthet a leggyakoribb rákok, például az emlőrák korai diagnosztizálásában, és képes a röntgenfelvételek elemzésére is, ott is, ahol nincs elérhető képalkotó diagnosztikai szakember.

6. Fejlettebb előrejelzési képességek

A tüdőrák, amely az Egyesült Államokban évente több embert öl meg, mint a következő három leggyakoribb rák együttesen, gyakran nehezen felismerhető korai stádiumban. A MIT kutatói egy mesterséges intelligencia alapú modell segítségével képesek előrejelezni a tüdőrák kialakulásának valószínűségét akár hat évvel előre, alacsony dózisú CT vizsgálat alapján. A modell, „Sybil”, képes meghatározni mind a rövid, mind a hosszú távú rákkockázatokat, még akkor is, ha az emberi szem számára nem látható a rákos elváltozás.

7. Nyomok a rák DNS-ében

Az angliai Cambridge-i Egyetemi Kórházak kutatói 12 000 beteg tumorának DNS-ét vizsgálva új nyomokat találtak a rák okairól. A genetikai adatokat elemezve az onkológusok különböző mutációkat azonosítanak, amelyek mindegyik beteg esetében hozzájárultak a rák kialakulásához. Ezek a mutációk olyanok, mint „ujjlenyomatok egy bűnügyi helyszínen”, segítve a kutatókat a rák jobb megértésében és kezelési lehetőségek kidolgozásában.

8. Folyékony és szintetikus biopsziák

A biopsziák jelenleg a rák diagnózisának fő módszerei, de az eljárás invazív és néha sebészeti beavatkozást igényel. A folyékony biopsziák egyszerűbb, kevésbé invazív megoldást kínálnak, amelynek során a vérmintákból nyernek információt a rák jeleiről. A szintetikus biopszia célja, hogy mesterséges anyagok vagy molekulák segítségével olyan körülményeket teremtsen a szervezetben, amelyek a rákos sejteket arra kényszerítik, hogy már a betegség legkorábbi stádiumában felismerhető jeleket adjanak. Ez a technológia olyan speciális markereket vagy szondákat használ, amelyek kölcsönhatásba lépnek a rákos sejtekkel, és így elősegítik, hogy ezek a sejtek kimutathatók legyenek például vér- vagy képalkotó vizsgálatokkal, még mielőtt a tumor mérete klinikai tüneteket okozna.

9. CAR-T sejtterápia

A CAR-T sejtterápia egy új immunterápiás kezelés, amely a tumorsejtek célzott megsemmisítésére képes. Az eljárás során a beteg immunsejtjeit eltávolítják, genetikai módosítással képessé teszik őket a rákos sejtek felismerésére és elpusztítására, majd visszajuttatják a beteg testébe. Bár a terápia ígéretes eredményeket mutatott, további vizsgálatok szükségesek a hosszú távú biztonságosság megállapítására, mivel néhány esetben másodlagos rák kialakulását figyelték meg a kezelt betegek körében.

10. Hasnyálmirigyrák elleni küzdelem

A hasnyálmirigyrák az egyik legpusztítóbb rákfajta, mely ritkán kerül felismerésre mielőtt áttétet képezne. Az új diagnosztikai tesztek már a betegség első és második stádiumában képesek felismerni a rákot, amely jelentősen növelheti a túlélési esélyeket. Emellett új kutatások mutatnak rá, hogy a hasnyálmirigyrák bizonyos molekulákat kikapcsol a sejtekben, és ezek ismerete új, hatékonyabb kezelési lehetőségek kifejlesztéséhez vezethet.

11. Tabletta az emlőrák kockázatának csökkentésére

Az angol egészségügyi szolgálat egy új gyógyszert tesztel, amely felére csökkentheti az emlőrák kialakulásának kockázatát azon nők körében, akik a leginkább veszélyeztetettek. Az anasztrozol az aromatáz nevű enzim blokkolásával csökkenti az ösztrogén szintjét, amely szerepet játszik az emlőrák kialakulásában. Az anasztrozolt korábban már használták az emlőrák kezelésére, de most új céllal alkalmazzák megelőző gyógyszerként. A program célja, hogy a meglévő gyógyszerek új felhasználási lehetőségeinek kiaknázásával növeljék a betegek túlélési esélyeit és életminőségét az NHS keretében. Az új módszer akár 300 000 veszélyeztetett nő számára is elérhetővé válhat a jövőben.

Szerző:

PHARMINDEX Online