Címke: genetika

Az öregedés megértése felé tettek lépést az ELTE genetikusai

A DNS mobilis részei mozgásuk következtében túlságosan destabilizálják genetikai kódunkat, ami az öregedés hátterében állhat.

Megjelenés: 2023. 11. 02. | Frissítve: 2023. 11. 02.
Tovább

Szintetikus emberi embriót állítottak elő őssejtekből

Jelenleg illegális ezeket a szintetikus emberi embriókat beültetni páciensek méhébe, és még az is bizonytalan, hogy ezek a "teremtmények" képesek-e tovább fejlődni.

Megjelenés: 2023. 06. 16.
Tovább

Adatforradalom előtt áll az egészségügy

Hatékonyabb megelőzés, eredményesebb terápia, jobb ellátásszervezés – sok más mellett ezek lehetnének az előnyei az egészségügyben keletkező tengernyi adat elemzésének és hasznosításának.

Megjelenés: 2022. 06. 07.
Tovább

Magyar kutatók vezetésével derítették fel egy ritka, súlyos betegség okát

A nemzetközi kutatócsoport több mint egy évtizeden át tartó genetikai nyomozással jutott el egy család férfi tagjait három generáció óta sújtó kórkép eredetéhez.

Megjelenés: 2020. 06. 30.
Tovább

Az eddigi legtöbb emberi sejtet tartalmazó egérembriót hozták létre amerikai kutatók

Az eddig elért legmagasabb arányban, négy százalékban emberi sejteket tartalmazó egérembriót hoztak létre a New York-i Állami Egyetem buffalói campusának biológusai, akiknek eredményei segíthetik a beültethető emberi szervek növesztésére irányuló kutatásokat.

Megjelenés: 2020. 05. 22.
Tovább

Koronavírus - Harminckét vírusminta teljes genetikai analízisét végezték el pécsi kutatók

A magyarországi járvány korai szakaszából származó harminckét vírusminta teljes genetikai analízisét végezték el pécsi kutatók.

Megjelenés: 2020. 04. 21.
Tovább

Feltárták a szervezet D-vitamin-előállítását befolyásoló génváltozatokat

A bőrrel kapcsolatos genetikai változatok természetes fényszűrőt képesek előállítani az ausztráliai Queenslandi Egyetem kutatói szerint, akik a D-vitaminnal kapcsolatos génváltozatokat tárták fel.

Megjelenés: 2020. 04. 02.
Tovább

Az autizmus új okaira bukkantak kutatók a hulladék DNS-ben

Amerikai kutatók mesterséges intelligencia alkalmazásával igazolták, hogy az úgynevezett hulladék DNS mutációi autizmust okozhatnak.

Megjelenés: 2019. 06. 04. | Frissítve: 2019. 06. 05.
Tovább

A hosszú élet az eddig véltnél kevésbé írható a géneknek számlájára

A hosszú élet az eddig véltnél kevésbé írható a géneknek számlájára - állapították meg több mint 400 millió ember családfájának elemzése alapján amerikai kutatók.

Megjelenés: 2019. 03. 04.
Tovább

A humángenetika aktualitásairól tanácskoztak Debrecenben

Génsebészeti módszerek, bioinformatika, szabad nukleinsavaknak diagnosztikai alkalmazhatósága – a humángenetika legaktuálisabb témáiról tartottak nemzetközi konferenciát pénteken a Debreceni Egyetem idén 20 éves Humángenetikai Tanszékének szervezésében.

Megjelenés: 2018. 11. 26.
Tovább

Sikerült visszafordítani az öregedés jeleit egereknél

Egy génmutáció "kikapcsolásával" sikerült visszafordítaniuk az öregedéssel összefüggő bőrráncosodást és szőrhullást egereknél a birminghami Alabamai Egyetem (UAB) kutatóinak.

Megjelenés: 2018. 07. 23.
Tovább

Betekintés az igazságügyi orvostanba

Több mint tízezer orvosszakértői vélemény, csaknem háromezer toxikológia vizsgálat és mintegy hatezer boncolás 5 év alatt. A Debreceni Egyetem Igazságügyi Orvostani Intézetének eredményeiről tudományos ülésen számoltak be május 10-én a Kenézy Villában.

Megjelenés: 2018. 05. 14.
Tovább

Magyarországon is összeáll az ikertérkép

Adatbázis készül a magyarországi ikrekről, melynek köszönhetően a különböző betegségek kialakulásáért felelős genetikai és környezeti tényezők mellett az orvostudomány, a pszichológia, vagy akár a társadalomtudomány területén is lehet majd fontos vizsgálatokat végezni.

Megjelenés: 2018. 04. 15.
Tovább

Precíziós gén- és genomszerkesztés az élhetőbb világért – az MTA állásfoglalása

Az MTA egyik legfontosabb megállapítása – összhangban az európai akadémiákkal –, hogy a genomszerkesztés mint precíziós nemesítés alapvetően különbözhet a genetikailag módosított organizmusok (GMO) létrehozásától.

Megjelenés: 2017. 12. 19.
Tovább

A gyermekkori agydaganatok genetikai hátterét kutatják a Semmelweis Egyetemen

A gyermekkori agydaganatok genetikai hátterét térképezi fel a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekgyógyászati Klinikáján indult új kutatás. A mintegy száz beteg bevonásával készülő vizsgálat arra is kiterjed, hogy a felnőtteknél alkalmazott gyógyszerek közül melyek lehetnek hatékonyak a gyermekek esetében - közölte az intézmény az MTI-vel.

Megjelenés: 2017. 03. 10.
Tovább

Új genetika laboratórium a Semmelweis Bőrklinikán

A klinikán működő gyermekbőrgyógyászati, és az ehhez csatlakozó klinikai genetikai rendelések kéréseit szolgálja ki a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikán átadott, korszerűen kialakított és a legmodernebb eszközökkel felszerelt új Genetikai Laboratórium, amely az Őssejt Laboratóriummal szoros egységet képezve működik.

Megjelenés: 2016. 10. 31.
Tovább