Meglepő kijelentés, de az egészségügy az egyik legnagyobb szennyező, ha szén-dioxid-kibocsátásról van szó. A digitális orvoslás erre a problémára is gyógyírt kínál, persze elsősorban az olyan kihívások mellett, amelyek az életminőségünkre vannak kedvező hatással.
Egészségügyi digitalizáció: sok az ötlet, de a kérdés is
Több mint 3 millióan használják Magyarországon az EgészségAblak mobilalkalmazást, ezzel pedig a régióban igen előkelő helyen állunk az egészségügyi adatversenyben. Ennek ellenére ezen a területen számos kérdés és megoldandó feladat sorakozik az információ megosztás, az online megoldások hozzáférhetősége vagy éppen a távorvoslás terén.
Ma már a digitális tervezés az egyik legmodernebb, fejlődő része a fogászatnak.
A járóbeteg szakrendelésről való távozás és a leletezés lezárása után azonnal, automatikusan felugrik egy kérdőív.
Ismét lehet pályázni a Digital Health Summit-díjra, amelynek célja a magyar egészségügyi szektor leginnovatívabb digitális megoldásainak elismerése és bemutatása. A fődíj tavalyi nyertese a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző applikációja, a Semmelweis HELP idén ősszel már felnőtteket is segíthet a gyógyulásban.
Jelenleg 14 beutaló nélküli és 55 beutaló köteles ellátásra foglalható időpont a mobil alkalmazásban.
A technológia lehetővé teszi a közvetlen, vezeték nélküli kommunikációt az agy és a külső eszközök között.
Az új, korszerű lehetőséggel naponta mintegy 500 időpontot foglalnak le, de a kapacitások ennek a többszörösét is megengednék.
Az átadott patikarobot egy 74 milliárdos, a gyakorlati és digitális felsőoktatás fejlesztését szolgáló projekt része; a pályázatnak 36 nyertese volt, köztük az SE.
Az új funkcióval a felhasználók életkoruk és nemük alapján tájékoztatást kapnak a kötelező népegészségügyi és az ajánlott szűrővizsgálatokról.
Az MI által tervezett molekulák akár 80-90%-os sikerrátát érhetnek el az első fázisú klinikai vizsgálatokban.
A magyar szívbetegek csupán 12 százalékánál használnak olyan eszközöket, amelyek működését távolról is lehet monitorozni, mondta Duray Z. Gábor, az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórház osztályvezető főorvosa a napokban megrendezett Digital Health Essential konferencián.
Július 1-jétől fokozatosan lehetőség nyílik arra is, hogy a betegek időpontot foglaljanak az alkalmazáson keresztül járóbeteg-szakellátásra.
Magyarországon öt emberből négy használja az e-receptet, a páciensek kétharmada pedig kért már online vizsgálati időpontot, beutalót - derült ki a Semmelweis Egyetem (SE) Digitális Egészség kutatócsoportjának legújabb felméréséből.
A mesterséges intelligencia és az adatelemzés révén lehetővé válik az öndiagnózis és hogy pótolják a hiányzó egészségügyi dolgozókat - állítja startupper, befektető.
2026. első negyedévére létrejön a minden intézményben azonos műszaki és gazdasági paraméterekkel működtethető informatikai rendszer.
Az elmaradott térségek lakói, a mobilitásukban korlátozott emberek, a tb-kassza, sőt, az egészséges életmód hívei is profitálhatnak a digitális egészségügy kiépüléséből.
Rendkívül széleskörű és hiteles tudásbázissal bővült az EgészségAblak mobilalkalmazás, hívta fel a figyelmet Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az innovatív fejlesztés felgyorsítja az akut stroke-betegek sürgős kezelését és támogatja az ellátáshoz való hozzáférés országos javítását.
A tervek szerint az idei év második felétől mobilalkalmazáson keresztül is lehetséges lesz a rendelői időpontfoglalás, -módosítás és -lemondás.
A diagnosztikai képi és szöveges leletek kutatását lehetővé tevő, mesterséges intelligencia (MI) alapú megoldást hoztak létre Debrecenben.
A digitális egészségügyi alapellátás „időkapuja” Bicskén van – fogalmazott a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat bicskei Egészségügyi és Logisztikai Központjában tartott sajtótájékoztatón.
Köztudott, hogy a háziorvosok leterheltek, ráadásul a helyzet folyamatosan romlik, hiszen egyre több praxis áll üresen szakemberhiány miatt. Dr. Cserni István húsz éve látja el a verőcei betegeket, és hogy ez minél gördülékenyebben menjen, néhány informatikus segítségével kifejlesztett egy rendszert. Az Erodiumot azóta már több mint háromszáz praxisban használják, kitalálója pedig a közelmúltban Richter Érdemérmet vehetett át a fejlesztésért.
Újabb kórházak bevonásával folytatódik a digitális betegútmenedzsment rendszer továbbfejlesztése.
Új, TB-lámpa menüponttal bővült az EgészségAblak mobilapplikáció, amelyben a felhasználó tájékoztatást kaphat a társadalombiztosítási azonosító jelének (TAJ) érvényességét és társadalombiztosítási (TB) jogviszonyának állapotáról.
Új funkcióval, a társadalombiztosítási (tb-) jogviszony ellenőrizhetőségével bővült az EgészségAblak mobilalkalmazás, jelentette be a kormányszóvivő kedden Budapesten.
Az uniós tagállamok állandó képviselői megállapodtak egy olyan új jogszabályra vonatkozó tanácsi megbízásról, amely uniós szinten megkönnyíti az egészségügyi adatok cseréjét és az azokhoz való hozzáférést.
A MI akár személyre szabottan meg tudja határozni, hogy kinek milyen gyógyszerhatóanyagot hogyan bont le a szervezete.
Magyarországon jelenleg 1500 településen nincs gyógyszertár, ez egyben azt is jelenti, hogy 700 ezer embernek problémát jelent a gyógyszerei kiváltása.
Célok között a nemzeti prevenciós rendszer, az egységes kórházi medikai rendszer, a központi várólista-előjegyzés digitális támogatása.
December elsejétől újabb funkciókkal bővül az EgészségAblak mobilalkalmazás, mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szombaton az MTI-nek.
A kormányzat az egészségügy területén három fontos célt tűzött ki: az egészségben töltött évek számának növelése, otthonközeli ellátás, prevenciós szemlélet.
Döntő fontosságú integrált betegközpontú modellben gondolkodni és a laboratóriumok finanszírozási megoldásainak fejlesztése.
Az egészégügy minden területén megjelenik és nagy szerepet kap a digitalizáció, és a szakmai fejlesztések mögé informatikai támogatást kell adni – mondta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára egy szakmai konferencián szerdán.
Többek között akkor lesz működőképes az ellátórendszer, ha rendelkezésre állnak a döntés-előkészítéshez szükséges adatok.
Általános szándék, hogy a digitalizáción keresztül közelebb hozzuk az egészségügyi szolgáltatásokat az állampolgárokhoz – mondja Takács Péter.
November 1. és 15. között kilencven járóbeteg-szakrendelésen indul el az új Járóbeteg Irányítási Rendszer (JIR), közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az EgészségAblak új funkciójáról.
A beteg fog profitálni a mesterséges intelligencia használatából. A 2023.11.29-én megrendezésre kerülő Digital Health Summiton működő gyakorlatot is láthatunk.
A következő évtizedekben a kezelésalapú egészségügyi ellátásról fokozatosan áttevődhet a fókusz az egészségmegőrzésre és prevencióra.
Virtuális asszisztens segíti a betegeket az online tünetelemzéstől kezdve egészen az időpontfoglalásig.
A jövőben hallásvizsgálóként és testhőmérséklet mérésére alkalmas szenzorokkal működhetnének az AirPods fülhallgatók.
A korábban kiváltott receptek is megtekinthetőek lettek a folyamatosan bővülő EgészségAblak mobilalkalmazásban.
A mesterséges intelligencián alapuló beszélgetőrobot már több mint 3 millió ember kezelésében nyújtott segítséget az orvosoknak.
Az augusztus eleji frissítéssel újabb funkcióval, a háziorvosi adatokkal bővült az EgészségAblak mobil alkalmazás, nyilatkozta az MTI-nek a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szombaton.
Újabb funkciókkal bővült az EgészségAblak mobilalkalmazás a 2,3 millió felhasználó számára.
A pécsi klinikákra igyekvő betegek az ATV Híradójának azt mondták, nem lenne kifogásuk a robotok alkalmazása ellen.
A projekt célja többek között robot eszközökkel támogatott ápolási lehetőségek fejlesztése volt.
Vajon mikor és hogyan jut el a hazai egészségügy arra a szintre, hogy személyre szabott, mesterséges intelligencia által támogatott terápiák segítsék a gyógyulást?
A digitalizáció jelentette kihívásokról, buktatókról és megoldandó feladatokról lesz szó 2022. november 22-én, a 3. Digital Health Summit-on.
2022. május 30.: digitális egészségügyi megoldásokon dolgozó szakemberek, fejlesztők, befektetők és az egészségügyi intézményvezetők fóruma.