További cikkek a Egészségügyi digitalizáció rovatból

Az MI forradalma a gyógyszeriparban: több siker, kevesebb költség

Az MI által tervezett molekulák akár 80-90%-os sikerrátát érhetnek el az első fázisú klinikai vizsgálatokban.

hirdetés

A mesterséges intelligencia (MI) jelentősége napjainkban vitathatatlan, kiterjedt alkalmazása már a gyógyszeriparban is érzékelhető. A Boston Consulting Group (BCG) friss tanulmánya, mely a "Drug Discovery Today" szaklapban jelent meg, újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az MI képes forradalmasítani a gyógyszerkutatást. A kutatás szerint az MI által felfedezett molekulák jóval nagyobb arányban bizonyulnak sikeresnek a klinikai kísérletek első fázisában, mint a hagyományos módszerekkel kifejlesztett szerek.

Az elmúlt öt év során az MI segítségével számos új gyógyszer és vakcina került piacra. A BCG tanulmánya különösen azt hangsúlyozza, hogy az MI által tervezett molekulák akár 80-90%-os sikerrátát érhetnek el az első fázisú klinikai vizsgálatokban, ami lényegesen felülmúlja az iparág 40-65%-os átlagát. Ez az eredmény különösen figyelemre méltó, tekintettel arra, hogy a sikeres első fázisú vizsgálatok nagyobb esélyt biztosítanak a további klinikai fázisok sikerére is.

A BCG kutatása alapján az MI nem csupán a gyógyszerfelfedezési folyamatokat gyorsíthatja meg és teheti költséghatékonyabbá, hanem a klinikai vizsgálatok sikerrátáját is növelheti. Ezáltal a gyógyszeripar képes lehet jelentős mértékben növelni a kísérleti szakaszokon áteső gyógyszerek számát, csökkentve ezzel a fejlesztések kockázatát és költségét. A mesterséges intelligencia alkalmazása így nem csupán gazdasági, hanem orvosi és társadalmi szempontból is kedvező változásokat hozhat a közeljövőben.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek