További cikkek a Szakmapolitika rovatból

Milliókat érintő változás jön az egészségügyben

A válaszadók fele szerint az állami ellátásban az időpontfoglaláson kellene a leginkább javítani.

hirdetés

A digitális egészségügyi alkalmazások elterjedése nagy segítséget nyújt a betegeknek és az orvosoknak is, erről Rétvári Bence beszélt a Digital Health Summiton.

Egy felmérés adatai szerint a magyarok egy része azért választja a magánellátást, mert oda egyszerűbb bejutni, könnyebb időpontot foglalni. Ezért is döntött az egészségügyi kormányzat arról, hogy a  járóbeteg-szakellátásban az időpontfoglaláson javítsanak, mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium (Bm) parlamenti államtitkára az ötödik Digital Health Summiton. A tárca kutatásának adatai szerint a válaszadók fele szerint az állami ellátásban az időpontfoglaláson kellene a leginkább javítani. Magyarországon évente 200 ezer műtét van, a járóbeteg-szakellátásban 60 millió orvos-beteg találkozás van, ezért is helyezték a hangsúlyt a járóbeteg irányítási rendszer (JIR) fejlesztése során a szakrendelőkre, emelte ki az államtitkár.

Az EgészségAblak app segítségével a kapacitásokat jobban ki tudják használni. Abban bíznak, hogy az új rendszer a kapacitásokat hamarosan optimalizálni fogja.  Már van szabályozás arra, hogy hogyan definiáljuk a mesterséges intelligenciát (AI), az Európai Unió (EU) nagyon büszke az AI Act-re. Két éven belül Magyarországon is be kell vezetni ezt az AI keretrendszert, és erre szabályozást is létre kell hozni, erről Bidló Judit, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára beszélt.

A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása egyre jelentősebb szerepet játszik az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésében és hatékonyságának növelésében. Az MI-t többek között diagnosztikai folyamatokban, betegmonitorozásban és a betegadatok elemzésében használják. Egyre több hazai fejlesztés is megjelenik ezen a területen, így szükségessé válik értékelő, engedélyező rendszer kialakítása, és megoldást kell találni a finanszírozásra is, emelte ki.

Tudjuk, hogy az MI alkalmazásával optimalizálhatók az erőforrások és csökkenthetők a költségek, ami hozzájárul az egészségügyi rendszer fenntarthatóságához és javításához, de ezt az elméleti tudást a gyakorlatba is át kell ültetni. Elképesztő az adatmennyiség áll rendelkezésre többek között a viselhető eszközök és egyéb más adatbázisok kapcsán, mondta Bidló Judit. A felhasználási területekkel kapcsolatban elmondta, széles a spektrum, akár a gyógyszerkassza összegét is előre tudják majd jelezni. Az AI engedélyezése a közeljövő legnagyobb kihívása, és ehhez finanszírozást is kell találni – mondta Bidló Judit.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

economx

Ajánlott cikkek