Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Két ellentétes jellemzővel rendelkező, pl. olyan tulajdonságú vegyület, amely savként és bázisként is viselkedik. (gör: amphoteroi, mindkettő)
Akut szívinfarktus
Olyan kémiai anyag, amely formálisan az ammóniából származik, annak egy, vagy több H atomját acil-csoporttal behelyettesítve R-CO-NH2 általános képletet nyerjük; Egy H atom helyettesítése primer ~, két hidrogéné szekunder ~ és három esetén pedig tertier ~ képződéséhez vezet. Fordítva:_~ vegyület karboxilsavból a karboxil -OH csoportjának NH2-vel történő szubsztitúciójával is előállítható.
Olyan enzim, amely a monokarboxil-amidok hidrolízisét katalizálja szabad savvá és NH3-vá. Szinonima: acil-amidáz
monovalens gyök; -C(NH)-NH2
prefixum, jelzi az amid gyök jelenlétét (R-CO-NH, vagy R-SO2-NH, stb.)
(EC osztály 3.5.1 és 3.5.2.) az amidokban és a ciklikus amidokban C-N kötéseket hidrolizáló enzimek Pl. asparaginase, barbiturase, urease, amidase. Szinonima: amidases, deamidases, deamidizing enzymes
amidoxim gyök, mely a terminalis H atom (NOH-n lévő hidrogén) leválasztása után keletkezik.
amidok oxim származékai; általános képletük: R-C(NH2)-NOH
Pentánból (C5H12) egy hidrogén eltávolításával keletkezett kémiai gyök, melynek több izomerje ismert. Szinonima: pentil
Az amilolitíkus enzimek egyik típusa, amely hasítja a keményítőt, a glikogént és olyan vegyületeket, amelyek 1,4-α-glukánokkal kapcsolatosak. Szinonima: diasztáz
Elágazó szénláncú poliglükóz (glikán) a keményítőben, amelyben mind 1,4, mind 1,6 kötések előfordulnak. Vö: amilóz
Nem elágazó szénláncú poliglükóz (glikán) a keményítőben, amely hasonlít a cellulózra, α(1-4) kötéseket tartalmaz. Vö: amilopektin
1. A non-verbális kommunikációban az egyén nem képes gesztusokat, jeleket használni. 2. Asymbolia; nem képes a gesztusok, jelek, szimbólumok, pantomim értelmét felfogni. (gör: a-, fosztóképző + mimos, mimika)
Olyan anyag, amely formálisan az ammóniából származik egy, vagy több H atom szénhidrogénnel, vagy más gyökkel történő helyettesítésével. Egy H helyettesítése adja a primer ~-t (pl. NH2CH3), két H atom esetén szekunder ~ keletkezik (pl. NH(CH3)2), míg három H szubsztitúciója nyomán tercier ~ jön létre (pl. N(CH3)3). Lehetséges négy H atomot is szubsztituálni, ekkor keletkezik a quaterner ~ (pl. +N(CH3)4), amely pozitív töltéssel rendelkezik. Az ~-ok sókat alkotnak különböző savakkal.
Prefixum, mely azt jelzi, hogy a vegyület amino-gyököt (-NH2) tartalmaz.
aminosavak nagy mennyiségű jelenléte a vérben (aminoacid + gör: haima, vér)
aminosavak vérben való felszaporodása miatt kialakuló acidaemia
aminosavak vizelettel történő kiválasztása, különösen nagy mennyiségben (aminoacid + gör: ouron, vizelet)
Aminosavból képződő gyök, ha a -COOH csoportból eltávolítjuk a hidroxil-csoportot.
Olyan enzim, amely széles skálájú N-acil aminosav hidrolízisét katalizálja a megfelelő aminosavakká.
Halogén atom amino-gyökkel történő szubsztitúcióját katalizálja alkil, vagy aril molekulában.
Peptid lebontásban résztvevő enzimek, az aminosavat a peptid lánc amino-végéről hasítják le (vagyis exopeptidázok); a bélszekrétumban találhatók.
Organikus sav, amelyben a szénatomhoz kapcsolódó egyik H atomot NH2-csoport helyettesíti. Rendszerint amino-karboxilsavat jelent. Ld. α-aminosav
Ezek az enzimek amino-csoportot szállítanak át (rendszerint) 2-ketosavra. Szinonima: transzamináz
aminok vizeletben történő kiválasztása (amin + gör: ouron, vizelet)
A sejtmag és a sejt direkt osztódása anélkül, hogy a normál sejtoszlás alatt észlelt bonyolult folyamat lezajlana. (gör:a-, fosztóképző + mitosis)
akut myeloid leukaemia
antimyolemmalis antitest
Olyan készülék, amely az elektromos áramerősséget amperben méri.
Az ammóniának, vagy vegyületeinek fokozott jelenléte a vérben. Tünetei: alacsony testhőmérséklet, gyenge pulzus, gasztroenterális tünetek és coma. (ammónia + gör: haima, vér)
Olyan enzimek, amelyek az ammóniát vagy egy amino-csoportot nem hidrolitikus úton, a C-N kötés hasításával távolítanak el otthagyva egy kettős kötést.
Összetételben ammónium csoport jelenlétére utal.
NH4+-ion, amely az NH3 és H+ kapcsolódásából származik; ammónium vegyületek képzésekor úgy viselkedik, mint egy univalens fémion.
vizelettel nagy mennyiségű ammónia kiválasztása (ammónia + gör: ouron, vizelet)
Kémiai kötés hasítása ammónia bevitelével a hasítási pontnál (ammónia + gör: lysis, oldás)
Memóriazavar, a hosszú távú (long term) memóriában raktározott információk kiesése. Ilyen esetben a beteg képtelen a múlt tapasztalataira visszaemlékezni. (gör: amnesia, feledékenység)
amnesiában szenvedő személy
amnesiát előidéző (környezeti hatás, gyógyszer stb.)
1. amnesiára vonatkozó 2. Olyan anyag, amely amnesiát idéz elő. 3. Olyan elváltozás, amelynek a memória funkció károsodása az egyik jellegzetessége.
szinonima: nominalis ~
amnionra vonatkozó előtag kifejezésekben (gör: amnion)
transabdominalis folyadékleszívás az amnionzsákból diagnosztikai céllal (amnio + gör: kentésis, csapolás)
mind az amnionnal, mind a chorionnal kapcsolatos
az amnion kialakulása (amnio + gör: genesis, kialakulás)
Lapos, kiterjedt daganat a bőrben, amelyet antenatalis amnion letapadása okoz. (amnio + gör: oma, tumor)
A legbelső embrionalis hártya, amely az embriót az uterusban burkolja, és az amnionfolyadékot tartalmazza; trophoblast sejtekből származik. Egy belső, ectodermalis eredetű embrionalis rétegből és egy külső szomatikus mesodermalis összetevőből áll. A terhesség végső fázisában az amnion kiterjed, és kapcsolatba kerül, majd részben összeolvad a chorion ereinek belső falával. (gör: magzatburok, amnios, bárány)
Az amnionon belül lévő folyadék. Ez veszi körül a magzatot és védi a mechanikai károsító hatásokkal szemben.
Az amnionzsák folyadékkal telt, a fejlődő embryót tartalmazó ürege.
Gyulladás az amnionzsák fertőzésének következtében, amely idő előtti magzatburok repedést idézhet elő (gyakran a magzat fertőzése társul a kórképhez). (amnion + gör: itis, gyulladás)