Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

psychophysiologia

Pszichológiai és fiziológiai folyamatok közötti kapcsolat tudománya.

psychophysiologiás

1. Pszichofiziológiához tartozó. 2. Pszichoszomatikus betegséget jelölő. 3. Olyan szomatikus betegséget jelöl, amelynek kialakulásában emocionális vagy pszichológiai okok jelentős szerepet játszottak.

psychosensoros, psychosensorialis

1. Szenzoros inger mentális percepcióját és interpretációját jelöli. 2. Olyan hallucinációt jelöl, amelyet az elme erőfesz(tés árán képes a valóságtól elkülön(teni.

psychosexualis

A szexualitás, szexuális fejlődés emocionális, mentális, pszichológiai és viselkedésbeli összetevőinek kapcsolatára vonatkozó.

psychosis

1. Mentális és viselkedészavar, amely nagymértékű torzulást és zavart okoz a személy mentális teljes(tményében, affekt(v válaszkészségében, valamint a valóság felismerési képességében, kommunikációjában és a másokhoz való viszonyulásban és ezáltal a mindennapi élet feladataival való megküzdés jelentős romlását eredményezi. 2. Az úgynevezett elmebetegségek összefoglaló elnevezése, leggyakoribb formája a schizophrenia. 3. Súlyos emocionális- és viselkedészavar. (G. serkentő)

psychosis maniaco-depressiva

mániás-depressziós elmezavar Szin.: bipoláris zavar

psychosocialis

Mind pszichológiai, mind szociális szempontokat - pl. kor, iskolázottság, családi állapot - érintő.

psychosomaticus

Az elmének vagy az agy magasabb funkcióinak (érzelmek, félelmek, vágyak stb.) a testi működésekre, főleg a testi zavarokkal vagy betegségekkel kapcsolatosan gyakorolt befolyásához tartozó. SZIN psychophysical. (psycho- + G. soma, test)

psychosomimetic

pszichoszomimetikus SZIN psychotomimetic.

psychostimulans

pszichostimuláns Antidepresszáns vagy hangulatjav(tó tulajdonságú szer.

psychotherapeuta

Általában pszichiáter vagy klinikai pszichológus, aki pszichoterápiában képzett és alkalmazza azt. Jelenleg a kifejezést használják szociális munkásokra, ápolónőkre, és másokra, akiknek munkaköri feladatai közé tartozik a pszichoterápia is.

psychotherapeutics

pszichoterápia SZIN psychotherapy.

psychotherapia

Emocionális, viselkedés-, személyiség- és egyéb pszichiátriai zavarok kezelési módja, amely alapvetően a pácienssel folytatott verbális és a nonverbális kommunikáción és intervenciókon alapul, szemben a kémiai és fizikai eszközöket alkalmazó kezelésekkel. LÁSD psychoanalysis SZIN psychotherapeutics. (psychho- + G. therapeia, kezelés)

psychoticus

Pszichózishoz kapcsolódó vagy érintett benne.

psychotogen

Képes pszichózist indukálni. Elsősorban drogokra, az LSD-re és származékaira, valamint a hasonló szerekre vonatkozik.

psychotomimeticus

1. Pszichózisra hasonlító pszichológiai és viselkedésbeli változásokat okozó drog vagy anyag, pl. LSD. 2. Ilyen drogot vagy anyagot jelöl. SZIN psychosomimetic. (psychosis + G. mimetikos, imitáló)

psychotrop

Képes az elme, az érzelmek és a viselkedés befolyásolására. Mentális betegségek kezelésére használt gyógyszereket jelöl. (psycho- + G. trope, fordulás)

psychro-

Előtagkénbt: hideg. LÁSD MÉG cryo-, crymo-. (G. psychros)

psychroalgia

Hideg okozta fájdalomérzet. (psychro- + G. algos, fájdalom)

psychrometria

A relatív nedvességtartalom és a vízpára nyomásának szám(tása a nedves és a száraz bulbus hőmérsékletének és a légnyomásnak a seg(tségével. A relat(v nedvességtartalom értékét általánosan használják, m(g a a v(zpára nyomás mérésének fiziológiai jelentősége van. SZIN hygrometria. (psychro- + G. metron, mérés)

psychrophil

Olyan szervezet, amelyik alacsony hőmérsékleten növekszik a legjobban (0-tól 32 °C-ig, azaz 32-86 F°között), az optimális növekedést 15-20 °C (59-68 F°) között mutatja. (psychro- + G. phileo, szeretni)

psychrophiliás

Psychrophiliához tartozó. (psychro- + G. phileo, szeretni)

psychrophor

Dupla katéter, amelyen keresztül hideg vizet cirkuláltatnak az urethrában vagy más vezetékben vagy üregben, annak hűtésére. (psychro- + G. phoros, hordozó)

pszichés ~

Felkavaró tapasztalat, mely kiválthat lelki és elmebetegségeket, vagy ronthatja az állapotot.

pszichés ~

Aggodalommal és szorongással kapcsolatos hányás.

pszichoanalitikus ~

Syn pszichoanalízis (1).

pszichomotoros ~

Bonyolult, többszörös sensoros, motoros és/vagy pszichés összetevőkkel rendelkező rohamok, közös jellemzőjük az eseményt kísérő ködös tudatállapot vagy tudatvesztés és amnesia; klinikailag automatismusokban, érzelmi kitörésekben vagy pszichés, illetve motoros zavarokban nyilvánulhat meg. Ld procursiv e. Syn pszichomotoros roham.

pszichoszexuális ~, szexuális ~

A szexuális működés zavara, pl. impotentia, idő előtti ejaculatio, anorgasmia. Mindezek feltehetően inkább pszichés, mint fizikális eredetűek.

Pt

platina 78-as atomszámú, 195,08 atomtömegű fémes elem, kémiai berendezések apró részeinek készítésére használják saválló tulajdonsága miatt. Por alakban (~ black) a hidrogenizáció fontos katalizátora. Származéka, a ciszplatin citosztatikus szerként használatos. (Mod. L. eredetileg platina, fr. Sp. plata, ezüst)

PT

physical therapy vagy physical therapist( prothrombin time, prothrombinidő.

Pt

platina.

PTA

plazma-tromboplasztin előalak( phosphotungstic acid, foszfovolfrámsav( percutaneous transluminal angioplasty, percutan transzluminális angioplasztika.

PTA

percutan transluminális angioplastica

PTAH

phosphotungstic acid hematoxilin Foszfovolfrámsav hematoxilin.

PTC

percutan transhepaticus chloangiográfia

PTCA

percutan transluminalis coronaria angioplastica

PTCL

percután transhepaticus cholecysto-lithotripsia

pter-, ptero-

Szárny, toll. (G. pteron, szárny, toll)

pterion

Craniometriás pont az os sphenoidalenak a kutacs régiójában, az os sphenoidale nagy szárnyának, a temporalis, a frontális és a parietalis csontok squamosus részének kapcsolódásánál. Keresztezi az artéria meningea média lefutásának elülső részét. (G. pteron, szárny)

pterygium

1. Hipertrofizált bulbaris subconjunctivalis szövet alkotta háromszög alakú folt, amely a belső szemzugtól a cornea határáig vagy az elé terjed, a pupilla felé mutató csúccsal. 2. A cuticula ránövése a körömlemezre, ami leggyakrabban lichen planusban fordul elő. 3. Kóros bőrnövedék. (G. pterygion, szárny alakú dolog, szembetegség, a pteryx kicsiny(tett alakja)

pterygo-

Szárny alakú, általában a processus pterigoideusra vonatkozóan használják. (G. pteryx, pterygos, szárny)

pterygoid

Szárny alakú. Szárnyra hasonl(tó. Különböző, az os sphenoidalehoz kapcsolódó anatómiai képletekre használt kifejezés. (G. pteryx (pteryg-), szárny + eidos, hasonlóság)

pterygoid ~ ~

pterigoideus Az os sphenoidale testének és nagy szárnyának összekapcsolódásától lefelé induló hosszú nyúlvány. Két lemez (lateralis és medialis) alkotja, amelyek elöl összekapcsolódnak, de alul elválnak, létrehozva így a pterigoideus rést. A fossa pterigoideát ennek a két lemeznek hátrafelé szétnyílása hozza létre.

pterygomandibularis

A processus pterigoideushoz és a mandibulához kapcsolódó.

pterygomaxillaris

A processus pterigoideushoz és a maxillához kapcsolódó.

pterygopalatinalis

A processus pterigoideushoz és a szájpadcsonthoz kapcsolódó.

PTFE

teflon = politetrafluoroetilén

PTH

parathormon

PTHC

Percutan transzhepatikus cholangiográfia.

PTI

parciális tromboplasztinidő

hirdetés