Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

psoriatic

psoriaticus Psoriasishoz kapcsolódó. SZIN psoriasic.

PSP

Mérőskála: Personal and social performance

PSS

progresszív szisztémás sclerosis

PSSI

psoriasisos fejbőr súlyossági index

PST

pulmonalis stenosis

PSUR

időszakos gyógyszerbiztonsági jelentés

PSV

pressure support ventillation. Nyomástámogatott lélegeztetés.

PSVT

paroxysmalis supraventricularis tachycardia

psych-

psych- LÁSD psycho-.

psychalgia

1. Mentális erőfeszítést kísérő distress, ami főleg melancholiára jellemző. SZIN phrenalgia. 2. SZIN psychogenic pain.(psych- + G. algos, fájdalom)

psychanopsia

tárgyak vizuális agnosisa (látási érzet elvesztése), a beteg látja a tárgyat, de nem tudja megnevezni, azonosítani az occipitalis 18. mező sérülése következtében Szin.: pszichés vakság

psychataxia

Mentális zavartság. Képtelenség a figyelem összpontosítására vagy folyamatos mentális erőfeszítésre. (psych- + G. ataxia, zavartság)

psyche

psziché Az elme, a self, a lélek szubjektív vonatkozásaira utaló kifejezés. A személy pszichológiai, spirituális része, szemben a testtel. (G. ész, lélek)

psyche-

psyche- LÁSD psycho-.

psychedelicus

1. A kábítószereknek főként azon, központi idegrendszerre ható csoportjához tartozó anyagokat jelöli, amelyek a tudatot kitágítják, megnövelik, pl. LSD, hasis, meszkalin. 2. Hallucinogén anyag, vizuális előadás, zene vagy egyéb érzékszervi inger, aminek a fent leírt hatása van. (psyche- + G. deloo, megjelenik)

psychedelicus

Gyógyszer vagy egyéb kémiai anyag hallucinációkat vagy más bizarr, mentális működészavart okozó tulajdonsága. SZIN hallucinogenic.

psychiater

pszichiáter Pszichiáter szakorvos.

psychiatria

pszichiátria 1. Az orvostudomány mentális zavarok diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó ága. 2. A mentális zavarok diagnosztizálása és kezelése. A ~ bizonyos, itt fel nem sorolt részterületei vonatkozásában lásd még az alkifejezéseket a therapia, psychoterapia, psychoanalysis címszavaknál. (psych- + G. iatreia, orvosi kezelés)

psychiatriai

Pszichiátriához kapcsolódó.

psychicus

1. A tudatosság, az elme és a lélek jelenségeihez kapcsolódó. 2. Feltételezetten a lelkekkel való kommunikálás képességével felruházott személy. (G. psychikos)

psycho-, psych-, psyche-

Az elme( mentális( pszichológiai. (G. psyche, lélek, elme)

psychoactiv

A hangulat, a szorongás, a viselkedés, a kognit(v folyamatok vagy a mentális feszültség megváltoztatásának képessége. Általában farmakológiai anyagokra használt kifejezés.

psychoanaliticus ~

A ~ pszichoanal(zis alaptételeit elméletben és a gyakorlatban is felhasználó ága. SZIN dynamicus ~

psychoanalysis

pszichoanalízis 1. Freudtól származó pszichoterápiás eljárás, melynek módszere a tudatalatti tartalmak tudatossá tétele elsősorban az áttétel és az ellenállás vizsgálatán keresztül. SZIN psychoanalytic therapy. LÁSD MÉG freudi ~ 2. Mentális zavarban szenvedő személy lelki életének, tudatos és tudattalan tartalmainak vizsgálatára szolgáló eljárás az ellenállás, az áttétel, a szabad asszociáció és az álomfejtés interpretálásának alkalmazásával. 3. Egységbe foglalt megfigyelések és elméletek a személyiségfejlődés, a motiváció és a viselkedés magyarázatára. 4. Pszichoterápiás iskola, lehet jungi vagy freudi p. (psycho- + analysis)

psychoanalyst

pszichoanalitikus Pszichoterapeuta, általában pszichoanalitikusan képzett pszichiáter vagy klinikai pszichológus, aki érzelmi zavarok kezelésére alkalmazza a módszert.

psychoanalyticus

Pszichoanal(zishez tartozó.

psychobiologia

A kognit(v működések terén - beleértve az intellektuális, a memória és az ezekhez társuló neurokognit(v folyamatokat - a biológia és a pszichológia kapcsolatával foglalkozó tudományág.

psychochirurgia

pszichosebészet, psychochirurgia Mentális zavarok kezelése az agyon végzett műtéttel, pl.frontalis lobotomia.

psychodiagnosis

1. Eljárás, amely a viselkedés, elsősorban a maladapt(v vagy kóros viselkedés mögött rejlő faktorok felder(tésére szolgál. 2. A klinikai pszichológiának azon része, amely a pszichopatológiai tünetek felmérésére szolgáló pszichológiai teszteket és technikákat foglalja össze.

psychodráma

Pszichoterápiás módszer, melynek során a páciensek személyes problémáikat játszák el a csoporttársak előtt, aprólékos részletek nélküli spontán játékkal, diagnosztikusan specifikus szerepeket magukra öltve a drámai játékban.

psychodynamika

Az emberi viselkedés háttrében húzódó pszichológiai erőkre vonatkozó rendszerezett tudomány és elmélet, amely hangsúlyozza a tudatos és a tudattalan közötti kölcsönhatás szerepét és az érzelmek funkcionális jelentőségét. LÁSD MÉG role-playing. (psycho- + G. dynamis, erő)

psychogenesis

A pszichés folyamatok eredete és kialakulása, beleértve a mentális, a viselkedési, az emocionális és a személyiséghez kapcsolódó pszichológiai folyamatokat is. (psycho- + G. genesis, erdet)

psychogenic ~

pszichogén fájdalom szomatoform p.; olyan fájdalom, amely pszichológiai, emocionális vagy viselkedési ingerekhez kapcsolódik vagy ezekhez társul. SZIN psychalgia.

psychogenic, psychogenetic

pszichogén 1. Mentális eredetű vagy okú. 2. Az emocionális vagy az ehhez társuló pszichológiai fejlődéshez vagy pszichogenezishez kapcsolódó.

psychokinesis, psychokinesia

1. Az elme befolyása a dolgokra, ilyen a mentális "erő" használata tárgyak mozgatására vagy meghajl(tására. 2. Impulz(v viselkedés. (psycho- + G. kynesis, mozgás)

psycholinguistica

A személy vizsgálata beszédéhez kapcsolódó pszichológiai faktorokon - hangszín, attitűdök, érzelmek és nyelvtani szabályok - keresztül, amelyek befolyásolják a kommunikációt és a nyelv megértését. (psycho- + L. lingua, nyelv)

psychologia (p)

Foglalkozás (pl. klinikai ~), iskolai tárgy (elméleti ~), és tudomány (kutató ~) amely az emberi és az állati viselkedéssel és az ehhez kapcsolódó mentális és pszichológiai folyamatokkal foglalkozik. (psycho- + G. logos, tudomány)

psychologic, psychological

pszichológiai 1. Pszichológiához kapcsolódó. 2. Az elméhez és annak folyamataihoz kapcsolódó. LÁSD psycholology.

psychologist

pszichológus Pszichológiával foglalkozó szakember, aki vagy gyakorlati munkát lát el (klinikai pszichológus) vagy a pszichológia mint iskolai tárgy oktatására szakosodott (elméleti p.) vagy pedig a p. valamelyik részterületén fejt ki tudományos tevékenységet (kutató p.).

psychometria

Tudományág, amelyhez a pszichológiai és mentális tesztelés, a személy pszichológiai tulajdonságainak vagy attitűdjeinek vagy mentális folyamatainak bármilyen kvantitat(v vizsgálata tartozik. SZIN psychometrics. (psycho- + G. metron, mérés)

psychomotoros

1. Akaratlagos mozgásokhoz és izommozgásokhoz társuló pszichológiai folyamatokhoz kapcsolódó. 2. Pszichés és motoros események - beleértve a zavarokat is - kombinációjához kapcsolódó. (psycho- + L. motor, mozgató)

psychoneurosis

SZIN neurosis.

psychoneuroticus

Pszichoneurózisra jellemző vagy abban szenvedő.

psychopath

pszichopata Antiszociális személyiségzavarban szenvedő személy régebbi megjelölése. LÁSD MÉG antisocial personality. sociopath. (psycho- + G. pathos, betegség)

psychopathiás

Pszichopathiához kapcsolódó vagy arra jellemző.

psychopathologia

1. Az elme és viselkedés patológiájával foglalkozó tudomány. 2. A mentális és vislkedészavarokkal - beleértve a pszichiátriai és kóros pszichológiai tüneteket - foglalkozó tudomány. (psycho- + G. pathos, betegség + logos, tudomány)

psychopharmaceuticals

pszichofarmakonok Érzelmi zavarok kezelésére használt gyógyszerek.

psychopharmacologia

1. Mentális és pszichológiai zavarok gyógy(tsa gyógyszerekkel. 2. A gyógyszer és a viselkedés közötti összefüggés tudománya. (psycho- + G. pharmakon, drog + logos, tudomány)

psychophysicalis

1. A fizikális ingerek mentális percepciójához kapcsolódó. LÁSD psychophysics. 2. SZIN psychosomatic.

psychophysics

pszichofiziológia Az inger fizikai jellemzői és az inger mentális percepciójának mért kvantitat(v jellemzői közötti kapcsolat tudománya.

hirdetés