Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
A szérum kálium-koncentráció fals megemelkedése, amit a kálium mérésére vett vérminta sejtjeiből történő in vitro káliumfelszabadulás okoz. A fenti jelenség létrejöhet betegség következtében (mieloproliferatív betegség jelzett leukocytosissal vagy thrombocytosissal) vagy a nem megfelelő vérvételi technika következtében létrejövő in vitro hemolysis miatt. (pseudo- + G. hyper, felett + L. kalium, kálium, G. haima, vér)
Hyperkalcaemia malignus daganatos betegségben szenvedő páciensnél, csontmetasztázis vagy primer hyperparathyroidismus nélkül. A jelenséget a nem mellékpajzsmirigy eredetű daganat által termelt mellékpajzsmirigy hormonszerű anyag hatásának tulajdonítják.
Egy szerv vagy testrész méretbeli növekedése, amit nem a specifikus funkcionális elemek számbeli vagy méretbeli növekedése, hanem valamilyen egyéb, zsír- vagy kötőszövet-szaporulat okoz.
Pseudohypertrophiához kapcsolódó vagy azzal jellemzett.
A hallás látszólagos elvesztése organikus zavar nélkül vagy a károsodás nagyságát megfelelően magyarázó patológiás folyamat nélkül. A jelenség hátterében általában konverziós zavar vagy szimulálás áll.
Alacsony szérumnátrium-koncentráció, amit masszív hyperlipidaemia vagy hyperproteinaemia hatására megváltozott volumeneloszlás okoz. A kifejezést használják még a magas vércukorértékek mellett előforduló alacsony szérumnátrium-értékekre is.
Hypoparathyreoidizmusra hasonlító zavar, magas szérumfoszfát- és alacsony kalciumszintek mellett, normál vagy emelkedett szérum-mellékpajzsmirigyhormonszintekkel. A zavart a mellékpajzsmirigyhormon-végszervek válaszkészségének csökkenése okozza.
A bőr - például Addison-kórban előforduló - sárgás elszíneződése, amit nem epefesték okoz. SZIN pseudojaundice.
Látszólag ugyanolyan színű. Bizonyos kártyákat jelöl, amelyek összekevert színekkel festett színes foltokat és alakokat ábrázolnak és amelyeket a színlátás zavarának vizsgálatára használnak.
pseudoicterus, nem valódi sárgaság.
Beteges hazudozás beszédben vagy írásban. (pseudo- + G. logos, szó)
pseudomalignoma Jóindulatú daganat, amely klinikailag vagy szövettanilag rosszindulatúnak látszik. LÁSD MÉG pseudotumor.
1. Factitiosus mentális zavar. 2. Mentális zavar, amelyben a páciens tévesen azt állítja, hogy bűncselekményt követett el. 3. Általában kóros késztetés a valóság elferdítésére, a hazugságra, akárcsak pseudológia esetén.
pseudomembran SZIN false-, álmembrán.
Álmembrán jelenlétével jellemzett vagy ahhoz kapcsolódó.
Pseudomembranosus anyag keletkezésével és ürítésével járó enterocolitis, mely Clostridium difficile-fertőzés következménye; általában elhúzódó antibiotikus terápia hatására. Syn pseudomembranosus colitis, pseudomembranosus enteritis.
Pseudomembranosus enterocolitis.
Kóros hártyaképződéssel jellemezhető gyulladás.
pseudomonadok A Pseudomonas törzs tagjainak köznapi elnevezése.
Epithelialis nyákból álló, myxomára emlékeztető zselatinszerű massza.
ZIN pseudotumor.
A látóidegfő kóros kiemelkedése. Súlyos hyperopiában és a látóideg károsodása esetén látható.
Látszólagos bénulás, amit a mozgások fájdalom vagy koordinációs zavar vagy egyéb ok miatti szándékos gátlása okoz, tényleges bénulás nélkül.
Az alsó végtagok látszólagos bénulása, normális ín-, bőrreflexekkel és elektromos reakciókkal. A fenti állapot néha angolkóros betegeken látható.
1. SZIN pseudoparalysis. 2. Pupillatünetekkel, tremorral és beszédzavarral járó, a bénulás korai stádiumára emlékeztető állapot, amelyben azonban a szerológiai próbák negatívak.
Az allopécia heges formája. Általában szétszórt szabálytalan foltokban jelentkezik. Kiváltó oka bizonytalan. (pseudo- + Fr. pelade, időszakos hajhullást okozó betegség)
álvérlemezke Bármilyen neutrofil fragmentum, amelyet tévesen vérlemezkének véleményeznek. Elsősorban leukaemiás betegek perifériás vérkenetében fordul elő.
Átmeneti protoplazmatikus nyúlvány, amelyet amőboid állapotú élőlény vagy amőba protozoon alakít ki mozgás vagy táplálékszerzés céljából. SZIN pseudopod. (pseudo- + G. pous, láb)
álterhesség 1. SZIN false pregnancy. 2. Olyan állapot, melynek tünetei terhességre hasonl(tanak, annak fennállása nélkül.
A conjunctiva és a cornea sérülés után kialakuló összetapadása.
A szemhéj blepharophimosis, a blepharochalasis vagy egyéb kórfolyamat által okozott szemhéjfelemelési képtelenségéhez hasonlít. SZIN false blepharoptosis. (pseudo- + G. ptosis, esés)
Fals reakció, ami nem specifikus kiváltóok következtében jelentkezik egy adott tesztben.
pszeudoangolkór SZIN renal rickets.
Neoplasztikus sejtek perivascularis sugárirányú elrendeződése a kis véredények körül. LÁSD rosette.
pszeudoskarlát Erythema lázzal, amit nem Streptococcus pyogenes fertőzés okoz.
Olyan szag szubjektív érzése, amely nincs jelen. (pseudo- + G. osme, szag)
Kancsalság megjelenése, amelyet epichanthus, kóros interorbitalis távolság vagy a corneának nem a pupilla középpontjába eső fényreflexe okoz. (pseudo- + G. strabismos, kancsalítás)
1. Nem daganatos jellegű megnagyobbodás, ami olyannyira hasonlít a valódi daganatra, hogy gyakran tévesen annak is tartják. 2. Fiatal nőknél általában obesitassal társultan jelentkező állapot, amely cerebralis oedemával és szűk, kis agykamrákkal, valamint megnövekedett intracranialis nyomással és gyakran papillaoedemával jár. SZIN pseudoneoplasm.
pseudouridin 5-β-D-riboziluracil Az uridin természetben előforduló izomerje, amely tRNS-ekben található meg. Különlegessége, hogy a ribozilgyök szénatomhoz (C-5) és nem nitrogénatomhoz kapcsolódik. A vizelettel választódik ki.
Öröklődő kötőszöveti betegség, amelynek jellemző tünete sárgás plakkok megjelenése a nyakon, a hónaljban, a hason és a combokon, amihez a retina angioid csíkozottsága társul, valamint az artériákban is az elasztikus szövet degenerációja és kalcifikációja látható.
Regenerálódó epitheliummal fedett granulációs szövet kiemelkedő masszája, amely ulceratív colitisben nagy számban jelenhet meg.
percutan sonográf-vezérelt gastrostoma
pszi 1. A görög ABC 23. betűje. 2. A pszeudouridin, a pszeudo-, a pszichológia, a hullámműködés, valamint a peptidkötéshez kapcsolódóan a C1-Cα kötés elfordulási síkszögének szimbóluma.
psi fenomén Pszichokinesisből és extraszenzoros percepcióból álló p. Az extraszenzoros mentális folyamatok magukba foglalják a telepatikus üzenetek küldésének és fogadásának állítólagos képességét is.
papagájkór Papagájoknál és embereknél jelentkező, Chlamydia psittaci baktérium által okozott fertőző betegség. Madaraknál a fertőzés főként tünetmentes vagy látens formában jelentkezik, de előfordul akut megbetegedés is. Embernél a fertőzés enyhe formája megfázásszerű tüneteket okoz, míg a súlyos forma bronchopneumoniával jár. SZIN ornithosis, parrot fever. (G. psittakos, papagály, -osis, állapot)
általában tuberculoticus ~, amely tuberculoticus spondylitisből ered, túlterjed az iliopsoas izomzaton egészen az inguinalis régióba
Bőrfekélyesedés, amelyet scabies okoz. (G. psora, viszketés + helkosis, kifekélyesedés)
psoriaticus SZIN psoriatic.
Psoriasishoz hasonló.
Gyakori öröklött állapot, amelyre vörös, ezüstösen hámló maculopapulák megjelenése jellemző elsősorban a könyökökön, térdeken, a hajas fejbőrön és a törzsön. (G. psoriasis, fr. psora, viszketés)