Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
A tüdőkhöz, a pulmonalis artériához vagy a jobb kamrából a pulmonalis artériába vezető szájadékhoz kapcsolódó. SZIN pneumonic, pulmonic. (L. pulmonarius, fr. pulmo, tüdő)
SZIN pulmonary.
~ Valva trunci pulmonalis. A jobb kamra truncus pulmonalisba nyílásánál elhelyezkedő ~; félhold alakú ~kből (valvulák) áll, melyek felnőttben általában jobb anterior, bal anterior és posterior pozíciókban helyezkednek el; ennek ellenére elnevezésüket az embrionális eredetükkel összhangban kapták; így a posterior elhelyezkedésű ~t bal oldalinak, a jobb anterior elhelyezkedésűt jobb oldalinak és a bal anterior elhelyezkedésűt anterior ~nek nevezzük.
Respiratios percvolumen, a percenként belégzett (VI) vagy kilégzett (VE) gáz térfogata, liter per percben kifejezve; az alveolaris ventilatiotól annyiban különbözik, hogy tartalmazza a holttér gázcseréjét.
A tüdőartériák emboliája, melyet leggyakrabban a láb vagy a medence vénájában lévő thrombus leszakadt darabja okoz, általában olyankor, amikor műtétet vagy hosszú fekvést követően alakult ki a thrombosis.
daganatos betegség, amelyben az alveolusokat és a distalis bronchusokat nyáktermelő hengerhám sejtek töltik ki. Jellemző tünetek: bőséges, rendkívül tapadós nyák, hidegrázás, láz, köhögés, dyspnoe és pleuralis fájdalom.
A vér áramlása a jobb kamrából az arteria pulmonalison keresztül a tüdő érmedrében, majd a vena pulmonalison keresztül a bal pitvarba.
A tüdő ~ja; kerek laesiot képez, ami elsősorban porcból és bronchushámból áll. Syn adenobronchoma.
~ a kisvérkörben; lehet elsődleges és lehet tüdő- vagy szívbetegségek következménye, mint pl. tüdőfibrosis vagy mitralis stenosis esetén.
Felnőttkori krónikus progresszív tüdőbetegség, amelyre PAS-pozitív, lipidben gazdag, granularis proteinszerű anyag alveoláris felgyülemlése és kevés gyulladásos sejtes exsudatum megjelenése jellemző. Kiváltó oka ismeretlen.
Tüdőműködést vizsgáló személy. A tüdőműködés vizsgálatára, a tesztek diagnosztikus felhasználására és a cardio-pulmonalis betegségek monitorozására kiképzett egyén.
Tüdőfunkciós vizsgálat. A különböző légzési formákkal nyert becsült érték felvilágosítást ad a levegőáramlásról, a tüdőtérfogatról és a gázok diffúziójáról. A levegőáramlás spirométerrel, csúcs áramlásmérővel és plethysmográffal értékelhető. A tüdőtérfogat értékeléséhez a funkcionális reziduális kapacitás és a lassú vitálkapacitás mérése szükséges. A diffúziós kapacitást általában az egyetlen légvételű szénmonoxid eljárással határozzák meg. Az egyéb tüdőfunkciós vizsgálatok közé a terheléses, bronchialis provokáció és a nyomás- térfogat meghatározás tartozik.
pulmonalis ~ A két vegetatív ~, anterior és posterior egyike, amelyek mindkét tüdő hilusánál megtalálhatók, a truncus szimpatikus cardiopulmonaris splanchnicus idegeiből és a vagus bronchialis ágaiból állnak. A belőlük származó ágak a bronchusokhoz és az artériákhoz csatlakozva behatolnak a tüdőbe.
pulmonalis kapilláris éknyomás A szív jobb feléből a pulmonalis artériába a végartériába való ,,beékelődésig" vezetett katéterrel mért nyomás. A beékelődött katétertől distalisan mért nyomás közelítőleg megegyezik a bal pitvari nyomással. A leengedett ballonnal mért nyomás a pulmonalis artériás nyomás.
SZIN pneumonitis.
tüdőgyógyászat, a tüdő betegségeivla foglalkozó orvosi szakág
1. Lágy, nedves, egységes anyag. SZIN pulpa (NA). 2. SZIN dentalis ~ 3. SZIN chyme. (L. pulpa, hús)
Pulpához kapcsolódó.
A fog középső, hosszanti ürege, melyet a korona ürege és a gyökércsatorna alkot, odontoblastok bélelik és fibrovascularis fogbelet (pulpát) tartalmaz.
A fog teljes pulpaszerkezetének eltávol(tása, beleértve a gyökerek pulpáját is. (L. pulpa, pulpa + G. ektome, kimetszés)
Pulpaállapotra redukálni. (L. pulpa, pulpa + facio, pp. factus, csinálni)
A fogpulpa gyulladása. (L. pulpa, pulpa + G. -itis, gyulladás)
A fogpulpa egy részének, általában a koronális résznek az eltávol(tása. SZIN pulp amputation. (L. pulpa, pulpa + G. tome, bemetszés)
pulpa állagú Puha, nedves, képlékeny állapotban lenni.
pulzál, ritmusosan dobban vagy ver. A sz(vre vagy az artériákra használt kifejezés. (L. pulso, pp. -atus, verés)
pulzáló, dobbanó vagy verő.
Dobbanás vagy ritmusos verés, amit a pulzus vagy a sz(v mutat. (L. pulsatio, verés)
pulzusnyomás A szívciklus alatt az artériában bekövetkező vérnyomásváltozás. A szisztolés vagy maximum és a diasztolés vagy minimum nyomás különbsége.
Kinyomódás vagy duzzanat. (L. pulsio)
SZIN pulse. (L. ütés, pulzus)
Az artéria ritmusos tapintható kitágulása, amit a sz(v összehúzódásakor a véredénybe jutatott nagyobb vérmennyiség okoz. Pulzus időnként vénán vagy vascularis szerven - ilyen a máj - is előfordulhat. SZIN pulsus. (L. pulsus)
Felázott, pépes. (G. poltos, zabkása)
A thalamus hátsó tágult része, amely párnaszerűen kiboltosul a corpus geniculatumok fölé. (L. párnákból álló heverő, fr. pulvinus, párna)
Az üreges szerv belsejében, a mucosát a muscularis rétegen átpréselő nyomás hatására keletkező d.
Spektrofotométer, ami az artériás vérben levő oxihaemoglobin (SaO2) szaturációját nem invazív módon állapítja meg meghatározott hullámhosszú fény segítségével.
1. A perifériás artérián tapintható pulzus kimaradása egy vagy több szívverés időtartamára, amely jelenség gyakran észlelhető pitvarfibrillatioban. 2. Az említett, hiányzó pulzushullámok száma (a szív fölött hallgatott ütések számából kivonva a periférián észlelt pulzushullámok számát).
szabályos vagy ritmusos hullámformájú kisüléseket állít elő, amelyben az elektromos erő az idő függvényében jellegzetes minta szerint változik; pl. az elektronikus pacemaker szabályos időközökben elektromos kisülést hoz létre. Ezen intervallumok változtathatóak egy érző áramkör segítségével, amely egyéb elektromos aktivitás alapján - amit a spontán szívritmus hoz létre - átállítja a következő kisülések időtengelyét.
Olyan gélelektroforézis, melyben az elektroforetikus migráció megkezdődése után az elektromos áramot kikapcsolják, majd orientációját megváltoztatva ismét bekapcsolják; alkalmas hosszú DNS-molekulák tisztítására.
posterior uvealis melanoma
sokktüdő syn shock ~.
1. Gáz vagy folyadék továbbítására szolgáló készülék. 2. Egy anyag aktív transzportjához metabolikus energiát felhasználó mechanizmus.
mechanikus eszköz, amely a nyitott szívműtétek során mind a szív pumpafunkcióját, mind a tüdő oxigenátorfunkcióját helyettesíti.
poszttraumás ulnaris neuropathia
A skalp kis, teljesvastagságú, köralakú ~ja, melyet kopasz területre ültetnek be hajnövesztés céljából.
kapott ütésektől rogyadozó LÁSD punchdrunk syndrome.
punctum A környező felszíntől színben, kiemelkedésben vagy anyagában különbőző ponttal jelzett. (L. punctum, pont)
Nagyon kicsi, de nem mikroszkópikus, 1 mm-nél kisebb átmérőjű. (L. punctum, pont + forma, alakú)
1. Egy éles kiemelkedés csúcsa. 2. Kis kerek folt, amely vagy színben vagy egyéb módon különbözik a környező szövetektől. 3. Egy optikai rendszer optikai tengelyének egy pontja. LÁSD MÉG point. SZIN point. (L. egy tűszúrás, pont, semlegesnemű melléknévi igeneve a pungo-nak, megszúrni, főnévként használt alakja)
szúrás 1. Nyílást készíteni kis hegyes tárggyal, például egy tűvel. 2. Szúrás vagy kis nyílás, amit hegyes tárggyal készítettek. (L. punctura, fr. pungo, pp. punctus, megszúrni)
ismeretlen eredetű láz Pyrexia of unknown (or undeterninated) origin.