Hírek, cikkek

Biztonságossági figyelmeztetést adott ki az OGYÉI a hidroklorotiazid tartalmú gyógyszerekkel kapcsolatban

A hidroklorotiazid-tartalmú készítmények forgalomba hozatali engedélyeinek jogosultjai az Európai Gyógyszerügynökséggel és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettel egyetértésben figyelmeztetést tettek közzé a nem melanoma típusú bőrrák fokozott kockázatával kapcsolatban.

Megjelenés: 2018. 11. 05.
Tovább

Kétélű kard lehet a daganatellenes terápia

A Harvard Medical School kutatói azt fedezték fel, hogy a kemoterápiás kezeléssel vagy más daganatellenes terápiával elpusztított tumorsejtek maradványai egy gyulladásos reakció indukálásán keresztül stimulálják a daganat növekedését.

Megjelenés: 2018. 11. 02.
Tovább

Új tüdőrák elleni készítményt engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta a durvalumab hatóanyagú Imfinzi forgalomba hozatalát. A durvalumab egy monoklonális antitest, amely a programozott sejthalál ligand-1 gátlásán keresztül fokozza a daganatellenes immunválaszokat és növeli a T-sejt aktivációt.

Megjelenés: 2018. 11. 01.
Tovább

Hol tart a mesterséges intelligencia alkalmazása az élettudományokban?

A mesterséges intelligenciára épülő, gépi tanulási módszerekkel támogatott sejtszintű analízis tudományterülete napjainkra olyan fejlettségi szintet ért el, ami korábban elképzelhetetlennek tartott perspektívákat vetít előre.

Megjelenés: 2018. 07. 03. | Frissítve: 2018. 10. 31.
Tovább

Cukorbetegeknél nagyobb a rosszindulatú szájüregi daganat kockázata

A 2-es típusú, felnőtt korban kialakuló cukorbetegség elősegíti a rosszindulatú szájüregi daganatok kialakulását, terjedését és a túlélési esélyeket is csökkenti – mondta Dr. Ujpál Márta, az Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika egyetemi docense.

Megjelenés: 2018. 10. 30.
Tovább

Egy új kutatás szerint az itrakonazol eliminálhatja az alvó daganatos sejteket

Angol kutatók szerint a leggyakrabban körömgomba ellen alkalmazott itrakonazol képes lehet az alvó tumorsejtek elpusztítására vastagbélrákban, de akár más daganattípusok esetén is lehet hasonló hatása.

Megjelenés: 2018. 10. 16.
Tovább

Nőtt a klinikai gyógyszervizsgálatok száma Debrecenben

Öt év alatt megduplázódott a klinikai gyógyszervizsgálatok száma a Debreceni Egyetemen (DE), az ebből származó árbevétel pedig háromszorosára nőtt és csaknem elérte az 5,5 milliárd forintot - közölte az egyetem gyógyszerfejlesztési koordinációs központjának igazgatója az MTI-vel.

Megjelenés: 2018. 10. 14.
Tovább

29 új gyógyszerkészítmény befogadásáról döntöttek

Huszonkilenc új, az adott betegség kezelésében leghatékonyabb innovatív gyógyszer, illetve ezek indikációjának tb-támogatásba történő befogadásáról döntött az egészségügyi kormányzat.

Megjelenés: 2018. 10. 13.
Tovább

Hatásos lehet az agresszív emlőrák ellen egy antipszichotikum

Új kutatások szerint egy régóta alkalmazott antipszichotikus hatóanyag lehet a rendkívül nehezen kezelhető tripla-negatív emlőrák terápiájának kulcsa.

Megjelenés: 2018. 10. 10.
Tovább

Immunfékek feloldásával a rák ellen – a 2018-as orvosi Nobel-díj háttere

A rák évente emberek millióinak halálát okozza, így egyike az emberiség előtt álló legnagyobb egészségügyi kihívásoknak. Az idei év Nobel-díjasai egy teljesen új rákterápiás elvet dolgoztak ki, melynek lényege az immunrendszer veleszületett daganatpusztító képességének serkentése.

Megjelenés: 2018. 10. 03.
Tovább

Az immunológiai megközelítés forradalmasítja az onkológiai ellátást

Az immunterápia fejlődésével olyan paradigmaváltás indult meg az onkológiai ellátásban, amelynek eredményeként az immunrendszert aktiváló terápiák kerülnek előtérbe - mondta az MTI-nek Dank Magdolna egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának főigazgatója annak kapcsán, hogy a rák elleni modern immunterápia kifejlesztéséért ítélték oda két kutatónak az idei orvosi Nobel-díjat.

Megjelenés: 2018. 10. 02.
Tovább

Két rákkutató kapja idén az orvosi Nobel-díjat

A rákkutatás területén elért eredményeiért két tudós, James P. Allison és Hondzso Taszuku kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat - jelentették be hétfőn a stockholmi Karolinska Intézetben.

Megjelenés: 2018. 10. 01.
Tovább

Új gyógyszereket hagyott jóvá szeptemberi ülésén az EMA CHMP bizottsága

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága 2018. szeptember 20-ai ülésén tizenhárom új gyógyszer forgalomba hozatalával kapcsolatban hozott pozitív döntést.

Megjelenés: 2018. 09. 26.
Tovább

Hatvanéves Debrecenben a nukleáris medicina

A Debreceni Egyetemen hatvan éve foglalkoznak radioaktív készítményekkel történő orvoslással, a nukleáris medicinával. Az évfordulóról tudományos tanácskozáson emlékeztek meg szeptember 24-én a Kenézy Villában.

Megjelenés: 2018. 09. 25.
Tovább

A losartan esetében is felmerült a hatóanyag-szennyeződés gyanúja

Az Európai Gyógyszerügynökség kiterjesztette a korábban valsartan hatóanyagban talált szennyezőanyagok vizsgálatát az indiai Hetero Labs által gyártott losartanra is, mivel abban is N-nitrozo-dietil-amint mutattak ki.

Megjelenés: 2018. 09. 22.
Tovább

Nógrád megyében az országos átlag feletti a halálozás

Nógrád megyében jelentősen az országos átlag felett van a halálozás, a férfiaknál 12, a nőknél 9 százalékos az eltérés, emellett a várható élettartam mindkét nem esetében alacsonyabb a magyarországi átlagnál - derül ki a megye egészségi helyzetéről készült beszámolóból, amelyről csütörtökön tárgyalt a nógrádi közgyűlés.

Megjelenés: 2018. 09. 20.
Tovább

Új emlőrák elleni gyógyszert engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezte a neritinib hatóanyagú készítményt, amely korai stádiumú hormonreceptor-pozitív, HER2-overexpressziót/amplifikációt mutató emlőrákban szenvedő felnőtt betegek kiterjesztett adjuváns kezelésére javallott, akik kevesebb mint egy éve fejezték be az előző adjuváns trasztuzumab alapú kezelésüket.

Megjelenés: 2018. 09. 19.
Tovább

Rákos lett egy szervdonortól négy transzplantált beteg

Négy transzplantált beteg rákos lett, miután ugyanattól a donortól kaptak szerveket. Az esetet vizsgáló kutatók szerint az ilyesmi rendkívül ritka, mivel csak nagyon alapos vizsgálat után ültetik át egy donor szerveit - írta a Live Science tudományos-ismeretterjesztő portál.

Megjelenés: 2018. 09. 17.
Tovább

Új terápiás lehetőség a kissejtes tüdőrák kezelésében

Egy amerikai kutatók által végzett, randomizált, fázis 2 vizsgálat szerint a standard kemoterápiás kezelés PARP-inhibitorral való kiegészítése javította a terápia kimenetelét kissejtes tüdőrákban szenvedő betegeknél.

Megjelenés: 2018. 09. 12.
Tovább

Egyes vaspótló készítmények fokozhatják a vastagbélrák kockázatát

Egy új kutatás szerint két vasvegyület fokozza a daganatokra jellemző biomarker képződését. Az étrend-kiegészítőkben gyakran megtalálható vas-citrát és a vas-EDTA fogyasztásáról már állatkísérletekben korábban igazolták, hogy elősegíti a vastagbélrák kialakulását, de a háttérben álló mechanizmust és a humán sejtekre kifejtett hatást eddig nem sikerült feltárni.

Megjelenés: 2018. 09. 11.
Tovább

Új leukémia elleni gyógyszerkészítményt engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta a tizagenlekleucel hatóanyagú infúziós készítmény forgalomba hozatalát, amely gyermekkorú és fiatal felnőtt betegek akut lymphoblastos leukaemiájának és relabáló vagy refrakter, diffúz nagy B-sejtes lymphomában szenvedő felnőtt betegek kezelésére javallott.

Megjelenés: 2018. 09. 05.
Tovább

Ősszel végre elindulhat a vastagbélszűrési program

Vastag- és végbélszűrési program indul ősztől, az egészségügyi kormányzat várakozásai szerint a következő két évben mintegy 2,4 millió - 50 és 70 év közötti - férfi és nő vesz majd részt az uniós és hazai forrású programban - jelentette be Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Kovács Attila országos tisztifőorvos csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Megjelenés: 2018. 08. 23. | Frissítve: 2018. 08. 28.
Tovább

Átprogramozott vírus lehet az új daganatellenes kezelés kulcsa

Angliai kutatók egy légúti vírus átprogramozásával olyan tumorellenes terápiát fejlesztettek ki, amely az összes daganatos sejtet elpusztítja a nélkül, hogy károsítaná az egészséges sejteket.

Megjelenés: 2018. 08. 27.
Tovább

Áttörés a mellrákkutatásban

Az emlődaganat kialakulásához vezető, eddig ismeretlen folyamatot fedeztek fel a Debreceni Egyetem kutatói. Az egyedülálló tudományos eredmény alkalmazásával újfajta, akár otthon is elvégezhető daganatdiagnosztikai eljárás fejleszthető ki.

Megjelenés: 2018. 08. 18.
Tovább

20 év múlva lehet eredménye az új nemzeti népegészségügyi programnak

Még ebben az évben a kormány elé kerülhet a nemzeti népegészségügyi program, amelynek gerince az öt betegségcsoport  - onkológiai, keringési, mozgásszervi, gyermekgyógyászati és mentális zavarok - megelőzésére és kezelésére kidolgozott nemzeti program - mondta Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.

Megjelenés: 2018. 08. 14.
Tovább

Új kutatás értékeli a rákszűrés összmortalitásra gyakorolt hatását

Gyakran vitatott, hogy van-e, illetve milyen mértékű a rákszűrési programok hatása az összmortalitás csökkenésére. Ez adja a hátterét annak az elemzésnek, amely a különböző rákszűrések lehetséges hatásait vizsgálja két nyugat-európai reprezentatív populációban.

Megjelenés: 2018. 08. 14.
Tovább

Az epesav okozta megbetegedések terápiájának új irányait mutatták be magyar kutatók

Az epesav okozta megbetegedések - köztük a heveny hasnyálmirigy-gyulladás, a Barrett-nyelőcső- és vastagbélrák - terápiájának új irányait mutatta be Hegyi Péter, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának (PTE-ÁOK) professzora.

Megjelenés: 2018. 08. 09.
Tovább

Indukált pluripotens őssejtekből készülhet az első rákellenes vakcina

Az indukált pluripotens őssejtek (iPS sejtek) a regeneratív orvoslás alapkövei. Angliai kutatók most azt vetették fel, hogy ezek a sejtek használhatók arra, hogy az immunrendszer megtámadja a daganatos sejteket vagy akár meg is előzze azok kialakulását.

Megjelenés: 2018. 08. 05.
Tovább

Tizenhárom új gyógyszer engedélyezését hagyta jóvá az EMA CHMP bizottsága

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága júliusi ülésén tizenhárom új gyógyszerkészítmény forgalomba hozatalával kapcsolatban adott ki pozitív véleményt.

Megjelenés: 2018. 08. 01.
Tovább

Július végére elkészülhet a nemzeti rákellenes program

Július 30-ára végleges formájában is elkészülhet a nemzeti rákellenes program - közölte az Országos Onkológiai Intézet (OOI) szombaton az MTI-vel.

Megjelenés: 2018. 07. 28.
Tovább

Az ekcéma új gyógymódját keresik a Debreceni Egyetem kutatói

Az atópiás ekcéma új terápiás lehetőségeit keresik a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Allergológiai Tanszékén. A gyakori bőrbetegség kezelésében hatásos lehet a szénanáthára kifejlesztett immunterápia – derült ki az egyik kutatásból.

Megjelenés: 2018. 07. 27.
Tovább

Nincs pénz az új rákprogramra

Beismerik az elmúlt évek egészségpolitikájának kudarcát az onkológiai intézetben készült nemzeti egészségprogramban. Új tervek vannak, pluszpénz nincs – évente 32-33 ezer ember hal meg rákban.

Megjelenés: 2018. 07. 24.
Tovább

Az onkológiai gyógyszerfejlesztés helyzete napjainkban

Az utóbbi évtizedekben jelentős előrehaladást sikerült elérni a daganatos betegségek elleni küzdelem terén. A daganatos halálozás 90-es évekbeli tetőzése óta 26 százalékkal csökkent a rákos betegségek miatti mortalitás, azaz több mint 2,3 millió daganatos halálesetet sikerült megelőzni.

Megjelenés: 2018. 07. 24.
Tovább

Végzetes következményekkel jár a homeopátia a rákbetegekre nézve

A Yale Egyetem friss kutatása szerint azok a személyek, akik a rákkezelés részeként homeopátiát, gyógynövény- és egyéb alternatív terápiákat használnak, átlagosan kétszer olyan valószínűséggel halnak meg a betegségben, mint azok, akik csak a hagyományos kezelést alkalmazzák. 

Megjelenés: 2018. 07. 20.
Tovább

Nemzetközi kerékpártúra a méhnyakrák ellen

A méhnyakrák veszélyeire és megelőzésének fontosságára hívja fel a figyelmet a Ride for Women (R4W) elnevezésű nemzetközi kerékpártúra, amelynek résztvevői szombaton indultak el Budapestről, az Országos Onkológiai Intézet udvarából az utolsó szakasz megtételére.

Megjelenés: 2018. 07. 14.
Tovább

Kutatók HPV elleni vakcinával gyógyítottak meg egy bőrrákos beteget

Egy bőrrákos, műtéti úton nem kezelhető betegnél az orvosok sikerrel meggyógyították a laphámsejtes daganatot humán papillomavírus elleni védőoltás alkalmazásával.

Megjelenés: 2018. 07. 11.
Tovább

Megfejtették az elhízás és a vastagbélrák közötti összefüggést

Az elhízás és a vastagbélrák összefüggése régóta ismert, most amerikai tudósok felderítették, hogyan fokozza a daganat növekedését a túlsúly egerekben - írta a Medicalxpress.com.

Megjelenés: 2018. 07. 05.
Tovább

Új gyógyszerek engedélyezését javasolta az EMA CHMP bizottsága

A CHMP bizottság kilenc gyógyszer engedélyezésével kapcsolatban adott ki pozitív véleményt a júniusi ülésen.

Megjelenés: 2018. 07. 04.
Tovább

Sokkal rosszabb a hasnyálmirigyrák túlélési aránya a korábban feltételezettnél

Az angliai Hasnyálmirigyrák Szövetség szerint sokkal nagyobb befektetésre van szükség a hasnyálmirigyrák kutatásban, mert új kutatási adatok arra utalnak, hogy a leggyakrabban előforduló hasnyálmirigyrákban szenvedő betegeknek csak 3 százalékánál sikerül 5 évnél hosszabb túlélést elérni.

Megjelenés: 2018. 06. 27.
Tovább

Átadták a nemzeti egészségprogramokat az országos intézetek vezetői

Átadták a keringési, a daganatos, a mozgásszervi, a gyermekkori betegségek, valamint a mentális zavarok megelőzését és kezelését szolgáló nemzeti egészségprogramokat az országos intézetek vezetői Kásler Miklósnak, az emberi erőforrások miniszterének szerdán Budapesten.

Megjelenés: 2018. 06. 27.
Tovább

Augusztusban indul a vastagbélszűrési program

Augusztus második felében indulhat el az Európai Unió által finanszírozott lakossági vastagbélszűrési program, amely a jövő év végéig le is zárul – derül ki Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkárának írásbeli válaszából.

Megjelenés: 2018. 06. 13.
Tovább

Új gyógyszereket engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága új gyógyszerek forgalomba hozatalával kapcsolatban adott ki pozitív állásfoglalást.

Megjelenés: 2018. 06. 06.
Tovább

Sikerült teljesen daganatmentessé tenni egy előrehaladott mellrákban szenvedő beteget

Először sikerült teljesen daganatmentessé tenni egy előrehaladott és már áttétes mellrákban szenvedő nőt egy áttörő terápiával, amely a beteg saját immunrendszerének erejét használta fel a daganatok elleni küzdelemben - adta hírül hétfőn a The Guardian című brit napilap honlapja.

Megjelenés: 2018. 06. 04.
Tovább

Agydaganat elleni védőoltással értek el ígéretes eredményeket

A felnőttek leggyakoribb, legagresszívebb agydaganata elleni védőoltással értek el ígéretes eredményeket nemzetközi klinikai tesztek során - adta hírül a BBC News.

Megjelenés: 2018. 05. 30.
Tovább

Új terápiák a limfóma kezelésében

A nyirokcsomó daganatos megbetegedésének, a limfómának a legújabb terápiás lehetőségeiről tanácskoznak Debrecenben. A háromnapos rendezvényen több mint 130 előadást tartanak a szakemberek – köztük a Debreceni Egyetem orvosai.

Megjelenés: 2018. 05. 25.
Tovább

A túlzásba vitt higiénia állhat a gyermekkori leukémia hátterében

A minden baktériumot kiirtó tisztaság okozza a gyermekkori leukémia leggyakoribb formáját egy vezető brit kutató szerint.

Megjelenés: 2018. 05. 22.
Tovább

Kilégzési teszt diagnosztizálja a nyelőcső- és gyomorrákot

Nagy pontossággal képes sikeresen kimutatni a nyelőcső- és a gyomorrákot a Londoni Imperial College kutatói által kifejlesztett kilégzési teszt.

Megjelenés: 2018. 05. 20.
Tovább

A felébresztett immunrendszer kisöpri a daganatot

Az immunrendszer teljes tumorölő potenciálját felszabadítja a kaliforniai Stanford Egyetem kutatói által kidolgozott kombinált immunstimuláns kezelés.

Megjelenés: 2018. 05. 19.
Tovább

A rákos áttétek terjedését meggátló hatóanyagot azonosítottak

Amerikai kutatók új hatóanyagot azonosítottak, amely képes meggátolni a hasnyálmirigy- és más daganatok áttétel útján való terjedését egérkísérletekben.

Megjelenés: 2018. 05. 17.
Tovább

A rák és a köszvény kezelésében is segítséget jelenthet magyar kutatók új eredménye

A vörösvérsejtek felszínén található egyik transzportfehérje új változatára bukkantak az MTA-TTK Enzimológiai Intézet és az Országos Reumatológia és Fizioterápiás Intézet kutatói, akiknek felfedezése a rák és a köszvény kezelésében is új eredményeket hozhat.

Megjelenés: 2018. 05. 11.
Tovább