Európai összefogás a szív- és érrendszeri egészségért
A Novartis Magyarország szervezésében a Semmelweis Egyetemen rendezték meg az „Együttműködés a kardiovaszkuláris egészségért: Klinikai ismeretek és az EU szakpolitikáinak és legjobb gyakorlatainak összehangolása” című nemzetközi konferenciát. Az eseményen a kardiológia vezető alakjai és szakértői gyűltek össze, hogy megosszák tudásukat és tapasztalataikat a szív- és érrendszeri betegségek elleni harc jegyében.
A rendezvényen részt vett és megnyitóbeszédet mondott Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora és a Magyar Kardiológusok Társaságának tiszteletbeli elnöke. Az eseményt a kardiovaszkuláris egészségre kiemelt figyelmet fordító magyar EU-elnökségi félévhez kapcsolódóan rendezték meg.
Prof. Dr. Merkely Béla kiemelte: „Az innovatív terápiák, a célzott figyelemfelkeltő kampányok és az EU-s irányelvekkel összehangolt szakpolitikák kombinációja szilárd keretet biztosíthat a szív- és érrendszeri egészségügyi válság hatékony kezeléséhez. Ez a határokon átívelő együtt gondolkodás teszi lehetővé számunkra, hogy egységes irányelveket dolgozzunk ki az elsődleges és másodlagos megelőzésre egyaránt, kihasználjuk a szakosodott ellátó központokat, és kezelni tudjuk az ellátás földrajzi egyenlőtlenségeit.”
A konferencia során neves európai szakemberek, mint Stefan Janssens (Egyetemi Kórházak, Leuven), Aleš Linhart (Karl Egyetem, Prága), Eva Goncalvesova (Nemzeti Kardiovaszkuláris Betegségek Intézete, Pozsony) osztották meg országaik tapasztalatait. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a kardiovaszkuláris betegségek megelőzése és kezelése közös erőfeszítéseket igényel egész Európában.
Stefan Janssens hangsúlyozta: „A szív- és érrendszeri betegségek továbbra is az első számú halálok Európában, aminek megfelelő kezeléséhez dedikált uniós szív- és érrendszeri egészségügyi cselekvési tervre van szükség. Kiemelten ajánlott foglalkozni máshol már hatásosnak bizonyult stratégiákkal, mint például ahatékonyabb figyelemfelkeltő kampányok, különösen az öröklődő szív- és érrendszeri betegségek esetén; a szakorvosi ellátáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása országon belül és országok között; vagy a szakmai iránymutatások végrehajtását és betartását elősegítő betegségkezelési programok támogatása.”
A konferencia különös figyelmet fordított a magyar innovációkra is. Nagy Gergely György beszélt az úttörő telemedicinára épülő terápiamenedzsment projektről, amely lehetővé teszi olyan betegek ellátását is, akik messzebb laknak a kardiovaszkulatis centrumoktól, valamint Sayour Ali ismertette a Semmelweis innovatív lipidmenedzsment központját, amely a magyar lakosság koleszterinszintjének feltérképezését és csökkentését célozza.
A Novartis Magyarország kardiovaszkuláris területének vezetője, Maria Tilman elmondta: „Hatalmas büszkeség számunkra, hogy részt vehetünk egy ilyen kiemelkedő eseményen, és együtt dolgozhatunk Európa legkiválóbb szakembereivel. Magyarország vezető szerepet tölt be az egészségügyi innovációban, és közös erőfeszítéseinkkel jelentősen hozzájárulunk a kardiovaszkuláris betegségek elleni harchoz. Bízunk benne, hogy a mostani konferencia is hozzájárul a kardiovaszkuláris egészségügy javításához Európa-szerte.”
A konferencia kiváló platformot biztosított a szakértők számára a legjobb gyakorlati megoldások és újítások megosztására, valamint az együttműködések megerősítésére magyar és nemzetközi szinten egyaránt. A Novartis Magyarország elkötelezett amellett, hogy továbbra is támogassa az ilyen típusú együttműködéseket és kezdeményezéseket, amelyek a közegészségügy előmozdítását szolgálják.
Novartis