Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

NOM

nucleus octavus magnocellularis

NOM

Nitrogén-oxidációs metabolizmus

noma

Gangrenosus stomatitis, mely a szövet nyilvánvaló necrosisával és pörkösödésével jár. Különböző organizmusok találhatók a necroticus szövetben, de fusiform bacillusok, Borreliák, Staphylococcusok és az anaerob Streptococcusok figyelhetők meg a leggyakrabban. Syn stomatonecrosis. (G. nome, kiterjedés (fekély))

nómenklatúra

Nevezéktan. Bármely tudományban használt elnevezések jegyzéke, mint az anatómiai struktúráké, organizmusoké stb. (L. nomenclatura, elnevezések jegyzékbe vétele, fr. nomen, elnevezés, + calo, kihirdetni)

NOMID

Újszülött korban kezdődő multiszisztémás gyulladásos betegség

Nomina Anatomica (NA)

Az 1955-ben Franciaországban, Párizsban az Anatómusok Nemzetközi Konferenciája által meghonosított anatómiai névjegyzékrendszer, a Baseli Nomina Anatomica vagy BNA változata. A Nemzetközi Anatómiai Nómenklatúra Bizottság felelős az NA folyamatos revíziójáért, melyet az Anatómusok Nemzetközi Konferencia találkozóin, 1950. óta ötévente felülvizsgálnak és elfogadnak.

nominalis ~

Ezen formában az alapvető nehézség az emberek, a tárgyak megnevezése, ilyen esetben a nyelvi area különböző részein lehet az elváltozás. Szinonima: amnesticus ~, anomia, anomiás ~

nomogram

Vonalas diagram egy fajtája, mely a változók léptékét különleges képletbe foglalva mutatja, ezáltal az egyes változókhoz rendelt megfelelő értékek a valamennyi léptéket keresztező egyenes vonalon fekszenek. (G. nomos, törvény, + gramma, írni valamit)

nomotop

Normális elhelyezkedésű. A megszokott vagy normális helyre vonatkozó, illetve ott előforduló. (G. nomos, törvény, szokás, + topos, hely)

non compos mentis

Beszámíthatatlan. Nem egészséges elméjű; mentalisan képtelen saját dolgainak szervezésére. (L. non, nem, + compos, részvétel, hozzáértő, + mens, mentis genitivusa, értelem)

nonconjugativ ~

nem konjugált ~ nem eredményezi a baktérium konjugációját és egy másik baktériumba (baktériumtörzsbe) való bejutását. A bejutás egy másik (konjugatív) p. mediációjától függ.

nondisjunctio

A sejtmagfejlődés meiotikus szakaszában egy vagy több kromoszómapár szétválásának hibája, melynek következményeként mindkét kromoszóma egy lánysejtbe kerül, míg a másikba egy sem jut.

non-esszenciális ~

Azok az aminosavak, amelyeket maga a szervezet is képes előállítani, tehát nem feltétlenül szükséges, hogy az étkezés tartalmazza.

nonfluentia

Dysfluentia.

non-Hodgkin ~

A ~ azon része, melyek nem tartoznak a Hodgkin-kórhoz. Nodularis vagy diffúz előfordulásúak, alacsony, közepes vagy magas malignitásúak lehetnek, további osztályozásuk a sejtek eredete alapján történik.

noninvazív

Olyan folyamatra utal, mely során egy műszert vagy eszközt diagnosztikus, illetve terápiás célból nem szükséges a bőrön vagy a testnyíláson keresztül bevezetni.

non-obstructiv ~

nem obstruktív ~. Bármely sárgaság, melyben a legfőbb epeutak nincsenek elzáródva.

nonoxynol 9

Felületaktív vegyületek csoportja, melyet spermicid készítményekben használnak, mint a fogamzásgátló hab és a pesszárium zselé.

nonpenetrancia

Állapot, melyben a genetikai jelleg, annak ellenére, hogy jelen van a megfelelő genotípusban, képtelen - nem genetikai okok miatt - a fenotípusban manifesztálódni. Vö. hypostasis.

nonproprietary name (ang.) INN

Kémiai vegyületek, hatóanyagok vagy más anyagok rövid elnevezése (gyakran generikus névnek hívják), mely nem a védjegynek megfelelő, de ellentétben a hétköznapi névvel állami szervek és majdnem hivatalos szervezetek által elfogadott és ajánlott a hétköznapi használatra. Vö. triviális név, szisztémás név.

nonsecretoros

Egyén, kinek nyála nem tartalmazza az AB0 vércsoport-antigéneket. Ld secretoros.

nonsense

Értelmetlen. A genetikában olyan mutációval kapcsolatban használják, ami a peptidlánc növekedésének befejezését kódoló szekvenciát hoz létre, gyakran különféle aminosavmaradványok helytelen beilleszkedése után.

nonspecificus ~

nem specifikus ~ Olyan anyag, amely specifikus antigén-antitest reakció nélkül is képes választ kiváltani.

nonszensz ~

(1) trinukleotid (kodon), melyben egy bázis végkodonná alakul a növekvő polipeptid láncban, ennek következtében nem teljes protein molekulák jönnek létre. (2) Syn kodon.

non-szteroid antiinflammatoros ~

(NSAID) Nem szteroid gyulladáscsökkentők. Ezen gyógyszerek gyulladáscsökkentő, valamint fájdalom- és lázcsillapító hatást fejtenek ki. Ide tartozik az aszpirin, a diclofenac,az ibuprofen, a naproxan. A szintén gyulladáscsökkentő szteroidoktól való elkülönítést szolgálja a meghatározásuk elején szereplő non szó.

nonthrombocytopeniás ~

nem thrombocytopeniás p. SZIN p. simplex.

nonvalens

Vegyérték nélküli, nincs vegyértéke; nem képes kémiai kötést kialakítani.

nonvitalis ~

élettelen p. SZIN necrotic p.

nor-

1. Kémiai előtag, mely utal 1) a láncról egy metilén csoport eliminációja, a legmagasabb megengedett értékű helyről; 2) egy (szteroid) gyűrű egy CH2 csoport általi összezsugorodása, a helyi érték a gyűrűt azonosító nagybetű. Két metiléncsoport eliminációjára a dinor; háromra a trinor stb. előtag utal. 2. Kémiai előtag, mely a "normál"-ra utal azaz, alifás vegyületekben nem elágazó szénatomláncokra, ellentétben a megegyező szénatomszámú elágazódó láncokkal; pl. norleucin, leucin.

noradrenalin

Syn norepinephrin.

norepinephrin

katekolamin hormon, postganglionos adrenerg mediátor, mely alfa- és bétareceptorokon hat; a mellékvese velőállományának chromaffin szemcséiben tárolódik, hypotensio vagy fizikai stressz hatására ürül; gyógyszertanilag vasopressorként alkalmazzák. Syn noradrenalin.

norleucin

α-amino-n-kapronsav; 2-aminohexánsav; egy α-aminosav, fehérjékben nem fordul elő; az L-lizin deaminációs terméke, amihez a kollagénekben kapcsolódik.

norma, pl. normae

(NA) Koponyamérési vonal Syn profil (1). (L. egy derékszögű ácsolat)

normál ~

Syn Gauss-féle d.

normal human ~

Steril ~, amelyet nyolc vagy annál több felnőtt személytől vett, közel egyenlő mennyiségű citrátos teljes vérből nyert folyadékrész összekeverésével állítanak elő. A donorok olyan személyek, akiket minden, transzfúzió útján terjedő fertőző betegségtől mentesnek találtak. Az így nyert p-t ultraviola-besugárzással kezelik, elpusztítva ezzel a lehetséges bakteriális és virális fertőző mikroorganizmusokat.

normális

1. Típusos; megszokott; a szabályoknak vagy a standardoknak megfelelő. 2. BAKTERIOLÓGIA Nem immun; kezeletlen; egy állatra vagy az abból nyert serumra illetve anyagra utaló, melyet kísérleti úton nem immunizáltak egy mikroorganizmussal, valamint termékeivel sem. 3. Olyan oldatra utal, melynek litere l ekvivalens helyettesíthető hidrogént vagy hidroxil csoportot tartalmaz. 4. PSZICHIÁTRIA, PSZICHOLÓGIA A betegnek és szociális környezetének egyaránt megfelelő, hatékony szintű működés megjelölése. (L. normalis, minta szerinti)

normális

Specifikus antigéninger nélkül is jelen van a vérben hőlabilis és számos különböző organizmussal képes reakcióba lépni.

normális ~

(1) A fogaknak, a maxilláknak és a mandibulának olyan helyzete ami általában egészséges embereknél áll fenn és ami az ideális működéshez szükséges (2) Syn neutrális occlusio (1).

normális nyomású ~

Rendszerint idősebb emberekben kialakuló ~ forma, aminek oka a liquor cerebrospinalis felszívódásának elégtelensége a Pacchioni-féle granulatiokban. Klinikai jellemzői a progresszív dementia, a bizonytalan járás, vizelet inkontinentia és a gerincvelői folyadék általában normális nyomása.

normo-

Normális, megszokott. (L. normalis, minta szerinti)

normoblast

Magvas vörösvérsejt, emberben a normális vörösvérsejt közvetlen előalakja. A vörösvérsejtfejlődés négy állomása: 1) pronormoblast, 2) basophil n., 3) polychromasiás n. és 4) orthocromasiás n.. Ld erythroblast (normo- + G. blastos, rügy, csíra)

normocapnia

Állapot, melyben az artériás széndioxid nyomás normális, kb. 40 Hgmm. (normo- + G. kapnos, gőz)

normochrom

Normális színű; olyan vérre vonatkozik, melyben a vörösvérsejtek haemoglobintartalma normális. (normal- + G. chroma, szín)

normochrom ~

Olyan ~, amelyben az erythrocytákban a hemoglobin koncentrációja normális (átlag corpuscularis hemoglobin koncentráció 32-36%)

normocytás ~

Olyan típusú vérszegénység, amelyben az erythrocyták normális méretűek, vagyis az átlag corpuscularis volumenük 82-92 m3.

normocytosis

A vér normál állapota alakos elemeinek szempontjából.

normoglycaemia

Syn euglycaemia.

normoglycaemiás

Syn euglycaemiás.

normokalaemia

Normális vér káliumszint.

normokalemiás periodikus ~

Periodikus ~, amelyben a rohamok alatt a szérum káliumszintje a normál tartományon belül van. Gyakran súlyos quadriplegia alakul ki, ami nátriumsók adásával javítható.

hirdetés