Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

nikotinamid-adenin-dinukleotid (NAD)

Ribozilnikotinamid 5'-foszfát (NMN) és adenozin 5'-foszfát (AMP), melyek a két foszforcsoporttal kapcsolódnak egymáshoz; koenzimként kötődik a fehérjékhez, a respiratios metabolizmusban vesz részt (hidrogén acceptor és donor). Ld NAD és NADP. Syn difoszfopiridin nukleotid.

nikotinamid-adenin-dinukleotid-foszfát (NADP)

Sok oxidáz (dehidrogenáz) koenzime, melyekben a NADP+ + 2H NADPH + H+ átalakulás zajlik; a harmadik foszforcsoport a NAD adenozin felének 2'-foszforilját észterifikálja.

nikotinos, nikotin-

Az acetilkolin és más nikotinszerű anyagok az autonóm ganglionokra, a mellékvesevelőre és a harántcsíkolt izmok motoros véglemezére gyakorolt serkentő hatására utaló.

nikotinsav

A B-vitamin komplex tagja; a pellagra megelőzésére és kezelésére, valamint vasodilatatorként és HDL-koleszterint növelő anyagként használják. Syn niacin.

nil per os

Szájon keresztül semmit.

NIM

medialis interlaminaris mag

ninhidrin

Triketohidrindén, egy analitikai reagens, mely a szabad aminosavakkal reagál, ennek során CO2, NH3 és egy aldehid termelődik, a felszabaduló NH3 színes terméket ad. (Ger. kereskedelmi név, fr. a kémiai név)

niobium (Nb)

Ritka fémes elem, atomszáma 41, atomtömege 92,90638, általában a tantállal együtt fordul elő. (Niobe, Tantalus lánya)

NIP

nem-specifikus interstitialis pneumonia

NIP

neuroleptikum-indukált parkinsonizmus

nipple ~

mamillaris vonal syn mamillary ~.

NIS

Szakápolás: nursing information systems

Nissl ~

Nissl testecskék.

NIT

nem-immun thrombocytopenia

NIT

neonatalis izoimmun thrombocytopenia

nitrát

A salétromsav sója.

nitrid

Nitrogén és egy más elem vegyülete; pl. a magnézium nitrid, Mg3N2.

nitridáció

Nitridek képződése; nitrogén vegyületek ammónia hatására történő képződése (analóg az oxidációval).

nitrifikáció

1. A nitrogén nitrátokká történő bakteriális átalakítása. 2. Egy anyag kezelése salétromsavval.

nitril

Egy alkil cianid. A különböző nitrileket a hidrolízisük során keletkező sav alapján nevezik el.

nitril

A nitrovegyületek -NO2 gyöke.

nitrilo-

Egy háromvegyértékű nitrogénatomra utaló előtag, melyhez három azonos gyök kapcsolódik; pl. a nitrilo-triecetsav, N(CH2COOH)3.

nitrit

A salétromossav sója.

nitrituria

Nitritek jelenléte a vizeletben, amelyet az Escherichia coli, Proteus vulgaris és más, a nitrátokat redukálni képes mikroorganizmusok hatása eredményez.

nitro-

A -NO2 csoportot jelölő előtag. (G. nitron, nátrium-karbonát)

nitrofurantoin

Egy nitrofurán vegyület (O-(5-nitrofurfuryldeneamino)-hydantoin), amely a Gram-pozitív és -negatív baktériumok széles spektruma elleni antimikrobás hatással rendelkezik.

nitrogén

1. Gáznemű elem, atomszáma 7, atomtömege 14,00674; a száraz légköri levegő térfogatának körülbelül 78,084%-át teszi ki. 2. A n. molekuláris formája, N2. 3. Gyógyszerészeti minőségű N2, mely térfogatának nem kevesebb, mint 99,0%-a N2; orvosi felhasználású gázok higítására és gyógyszerkészítményekben a levegő helyettesítésére használják. (L. nitrum, salétrom, -gen, létrehozni)

nitrogén ~

1. Nitrogéntartalmú anyagokkal létrehozott narcosis, csakúgy mint uraemia, hepaticus coma bizonyos formáiban; 2. Bódult állapot, melyet dezorientáció és az ítélőképesség, az ügyesség elvesztése jellemez; mélytengeri búvárok vízalatti tevékenységei során a belélegzett levegőben a nitrogén megnövekedett parciális nyomásának tulajdonítják. Általában "mélységi mámor"-ként említik.

nitrogén ~

A fehérje nitrogéntartalma; a vizeletben kiválasztott nitrogén mennyiségéből a szervezetben lebomló fehérje mennyiségének kiszámítására használják, 1 g nitrogén 6,25 g fehérje lebomlásából származik.

nitrogén ~

A légköri nitrogénnek a növényi és állati szervezetek anyagcseréjében való felhasználásra alkalmas formában történő megkötése, majd anyagcsere-termékként való visszajuttatása a légkörbe. A nitrifikáló baktériumok a N2-ből és az O2-ből NO2--t és NO3--t képeznek, a növények az utóbbit felszívják és felhasználják a fehérjék szintézisére. A növényi szervezetek lebomlásakor nitrogénjük egy része a légkörbe jut vissza, más részét mikroorganizmusok ammóniává, nitritekké és nitrátokká alakítják. A növényevők által elfogyasztott növények nitrogénje az állatok ürülékével jut vissza a talajba, illetve az atmoszférába.

nitrogén eloszlás

A nitrogén - a vizelet különböző alkotórészei közötti -megoszlásának meghatározása.

nitrogén időkülönbözet

Annak az időnek a hossza, amely egy adott fehérjemennyiség elfogyasztása és az annak megfelelő nitrogénmennyiség vizelettel történő kiválasztása között telik el.

nitrogén megoszlás

Syn nitrogén eloszlás.

nitrogén monoxid (NO)

Színtelen, szabadgyökű gáz; gyorsan reagál O2-el és ezáltal egyéb nitrogénoxidokat hoz létre (pl. NO2-, N2O3, N2O4) majd azonnal átalakul nitritté (NO2-) és nitráttá (NO3-). Élettanilag egy természetesen előforduló - endothel sejtek, macrophagok, neutrophilek és thrombocyták által termelt - vasodilatator, valamint egyike a sejtek közötti mediátoroknak, mely a csontban, az agyban, az endotheliumban, a granulocytákban, a pancreas B-sejtjeiben és a perifériás idegekben termelődik.

nitrogenáz

Azon enzimrendszerek szakkifejezése, amelyek a nitrogénkötő baktériumokban redukált ferredoxin és ATP segítségével a molekuláris nitrogén ammóniává történő redukcióját katalizálják.

nitrogén-csoport

Öt, három- vagy ötvegyértékű elem, melyeknek hidrogén vegyületei bázikusak és oxisavai monobázisostól tetrabázisosig változnak: nitrogén, foszfor, arzén, antimon és bizmut.

nitrogéntartalmú, nitrogén-

Nitrogénre vonatkozó vagy azt tartalmazó.

nitroprussid ~

A cystinuria kvalitatív meghatározása. A vizelethez adott nátrium-cianid után, a nitroprussid bíborvörös színt hoz létre, ha a cianid a jelenlévő cystint cysteinné redukálja.

nitrozil

Egyvegyértékű gyök vagy atomcsoport, -N=O, mely a nitrozo vegyületeket alkotja.

nitrozo-

Nitrozil tartalmú vegyületeket jelölő előtag. (L. nitrosus)

NK

természetes killer

NKCM

nem osztályozható cardiomyopathia

NK-sejt

Syn natural killer sejt

NK-sejtek

természetes ölősejtek

nM

Nanomól (10-9 M).

nm

Nanométer.

NMDA

N-metil-d-aszparaginsav (receptor)

NMN

Nikotonamid-mononukleotid.

NMOSD

neuromyelitis optica spektrumbetegség

NMR

Mágneses magrezonancia. Ld nuclearis mágneses rezonancia.

hirdetés