Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Syn koponyaűr.
neurotrop tirozin-receptor-kináz
Nü. 1. A görög ABC tizenharmadik betűje ((). 2. A súrlódási tényező jele (kinematikai viszkozitás); frekvencia; sztöchiometriai szám. 3. KÉMIA A karboxil vagy más funkcionális csoporttól számított tizenharmadik szénatomon elhelyezkedő szubsztituens helyzete.
nonspecific ulcerative colitis
(NA) Tarkó. A nyak hátsó része. (Fr. nuque)
A tarkóra vonatkozó.
Az occipitalis csont squamosus részének külső felszíne a superior nuchalis vonal alatt. Ezen a területen tapadnak a hátsó nyakizmok.
Mag-. Syn nucleo-.
Magra - akár sejt-, akár atommag - vonatkozó; a második értelmezés szerint rendszerint atommagból eredő radioaktív sugárzásra (α, β vagy γ), illetve atommaghasadásra utal.
SYN Kern-icterus.
Magformálás. A fészekképzés folyamata (4).
Mag többesszáma.
Magalakú, magra hasonlító vagy egy mag szerkezetével rendelkező. Syn nucleoid (1).
Mag-, nuclearis. Ld karyo-. (L. nucleus)
Ld virion.
Magtól távolodó. 1. A sejttestben a magtól elfelé mozgó. 2. Az idegmagtól elfelé haladó; idegátvitelre mondott. (mag- + L. fugio, menekülni)
Hiszton és DNS komplexe, az a forma, melyben az utóbbi rendszerint megtalálható a sejtek magjaiban.
Magszerű. 1. Syn nucleiform. 2. A sejtmag zárványteste. 3. Syn nucleus (2). (mag- + G. eidos, hasonlóság)
A sejtmagvacskára vonatkozó.
Sejtmagvacska (nucleolus) többesszáma.
Sejtmagvacska alakú. A nucleolusra hasonlító. Syn nucleoloid.
Sejtmagvacska alakú. Syn nucleoliform. (sejtmagvacska + G. eidos, hasonlóság)
A nucleolus nagy részét alkotó finom ribonukleoprotein szemcsék, illetve mikrofilamentumok szabálytalan hálózata, vagy sorai. (sejtmagvacska + G. nema, szál)
Sejtmagvacska,-ák. A sejtmagon belül levő kis, kerek tömeg, ahol a ribonukleoproteinek termelődnek. (L. nucleus kicsinyítése, dió, vmnek a magva)
1. Az atommag szubatomos részecskéinek egyike; azaz, vagy a proton, vagy a neutron. 2. A nukleáris gyógyászat specialistájának szleng elnevezése. (mag + -on)
Magirányú. 1. A sejttestben a mag irányába mozgó. 2. Az idegmag irányába mozgó; az idegi impulzusra mondott. (mag- + L. peto, keresni)
1. Egy kémiai reakcióban, melyben egy elektrophil felvesz egy elektronpárt, az elektronpárt adó atom. 2. A nucleophilra vonatkozó. (mag- + G. philos, szerető)
A sejt magjának protoplasmája.
A sejt magjának széttöredezése. (mag- + G. rhexis, repedés)
Hiszton és DNS gócos halmozódása, mely a chromatin kondenzálatlan állapotában szembetűnő. (mag- + G. soma, test)
A sejtmagra ható méreg.
mozgató-idegsejtek egy csoportja, melyek a rágóizmokat (m. masseter, temporalis, pterygoideus interna és externa), és a musculus tensor tympani és tensor veli palatini izmokat beidegzi. A motoros mag a trigemis érzősejtjeit magába foglaló magtól mediálisan tegmentum pontis felső részén helyezkedik el
Sejtmag,-ok. 1. A sejttanban, a növények vagy állati sejtek cytoplasmajában levő típusosan kerek, illetve ovális protoplasma tömeg; maghártya veszi körül, mely körülzárja az euchromatint, a heterochromatint és egy vagy több sejtmagvacskát, valamint a sejtosztódás során mitózison megy át. Syn karyon. 2. Tágabb értelemben, a mikroorganizmusok (mikróbák) genomja, amely viszonylag egyszerűbb szerkezetű, a maghártyát nélkülözi és a replicatio során nem megy át a mitózison. Syn nucleoid (3). Ld virion. 3. (NA). A neuroanatómiában az agyban vagy a gerincvelőben az idegsejtek egy csoportja, mely vagy a sejttípusok közötti különbség vagy a körülötte levő idegrostokból, illetve sejtszegény substantia molecularisból álló zóna alapján elhatárolható a szomszédos csoportoktól. 4. Bármely anyag, (pl. idegentest, nyák, kristály), ami körül húgyszervi, vagy másmilyen kő keletkezik. 5. Egy atom központi része (protonokból és neutronokból áll), ahol a tömeg legnagyobb része és az összes pozitív elektromos töltés koncentrálódik. (L. kis dió, vmnek a magva, gyümölcsök magja, egy dolog belseje, nux kicsinyítése, dió)
nem-ulcusos dyspepsia
neuromuscularis urethralis dysplasia
nitrogén utilizáció hatékonysága
Necrotizáló ulcerativ gingivitis.
Izotóp ~. Diagnosztikai célból alkalmazott radioizotóp beadásában és nyomon követésében jártas személy.
A nukleinsav sója.
A nukleinsav nukleotidokra vagy oligonukleotidokra való hidrolízisét katalizáló enzimek általános elnevezése. Vö. exonukleáz, endonukleáz.
Valamennyi sejt kromoszómáiban, magvacskáiban, mitochondriumaiban és cytoplasmajában, valamint a vírusokban megtalálható makromolekulák egy családja; fehérjékkel alkotott komplexeiket nukleoproteinnek hívják.
Fehérje és nukleinsav komplexe, a természetben minden nukleinsav alapvetően ebben a formában fordul elő; a kromoszómák és a vírusok főleg nukleoproteinek.
Egy (nukleinsav) purin vagy pirimidin, egy cukor (általában ribóz vagy deoxiribóz) és egy foszforcsoport kombinációja. Syn mononukleotid.
A nukleotidok foszforsavra és nukleozidra történő hidrolízisét katalizáló enzimek.
Enzimek, melyek nukleotid maradványokat (nukleotidileket) szállítanak a nukleozid di- vagy trifoszfátokról, dimer vagy polimer formákba.
Egy cukor (általában ribóz vagy deoxiribóz) purin vagy pirimidin bázissal alkotott komplexe.
A nukleozidok hidrolízisét vagy foszforilációját katalizáló enzimek, felszabadítják a purin és pirimidin bázist.
Különleges atommagfajta, meghatározott atomtömeggel és atomszámmal. Ld izotóp.
Statisztikai hipotézis, amely szerint egy változó nem kapcsolódik egy másikkal vagy amely szerint a kísérleti eredmények nem különböznek azoktól, amelyeket egyedül a valószínűség figyelembevételével várhatnánk.
Egy nő, aki sosem esett teherbe. (L. nullus, semmi, + gravida, terhes)