Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
(1) A fogak olyan elrendeződése, ahol a maxillaris és mandibularis első maradó molarisok normális anteroposterior állásban vannak Syn normális occlusio. (2) Syn neutrocclusio.
1. Egy savas vagy bázikus oldat semlegessé válása éppen elégséges mennyiségű bázikus vagy savas anyag hozzáadása által, külön-külön. 2. Bármilyen hatás, folyamat vagy lehetőség hatástalanná tétele.
Semlegesítési próba. Syn protectios ~.
Olyan antitest, amely fertőző kórokozóval reagálva (általában vírussal) elpusztítja azt, vagy gátolja a fertőzőképességét, virulenciáját.
~ neutralizációs ~ Fémlemez, amelyet a csövescsontok töréseinek belső rögzítésére használnak, az elmozdulást okozó erők semlegesítésére.
Semleges. (L. neutralis, fr., neuter, sem)
Egy malocclusio, melyben az anteroposterior irányú kapcsolat a maxilla és a mandibula között normális; az Angle-féle osztályozásban I. osztályú malocclusio. Syn neutrális occlusio (2). (semleges + rágófelszínek illeszkedése)
Egy elektromosan semleges, a protonnál kissé nagyobb tömegű részecske, amely valamennyi atom magjában megtalálható (kivétel az 1hidrogén); izolálva 10.3 perces féléletidővel egy protonra és egy elektronra bomlik. (L. neuter, sem)
Kórosan alacsony számú neutrophil granulocyta jelenléte a keringő vérben. (neutrophil + G. penia, hiány)
1. Egy érett fehérvérsejt a granulocyta sorban, mely a csontvelőben termelődik és bejut a keringő vérbe, ahol normálisan a teljes fehérvérsejtszám 54-65%-át teszi ki. Megfestve, a n.-ra a következők jellemzőek: 1) a mag sötét lilás-kék és lebenyezett; 2) a cytoplasma halvány rózsaszín és számos finom rózsaszín vagy ibolyás-rózsaszín granulumot tartalmaz. A n.-ek előalakjai a növekvő érettség sorrendjében: myeloblastok, promyelocyták, myelocyták, metamyelocyták, stabok. Ld leukocyta, leukocytosis. 2. Bármely sejt vagy szövet, amely nem mutat különleges affinitást savas vagy bázikus festékek iránt, azaz,a cytoplasma bármelyik festékkel körülbelül azonosan festődik. (semleges- + G. philos, szerető)
Neutrophil granulocyta, a leggyakoribb polymorphonuclearis ~, a fehérvérsejtek között a legaktívabb phagocyta. Hematoxilin-eozin festéssel a bőséges citoplazma halvány rózsaszínűre festődik és számtalan apró rózsaszín vagy lilásrózsaszín granulum fedezhető fel benne. A citoplazmától jól elkülönülő mélykék mag három-öt lebenyét vékony kromatinállomány köti össze.
A neutrophil leukocyták számának növekedése a vérben vagy a szövetekben.
1. Neutrophilekkel kapcsolatos vagy azok által jellemzett, mint egy exsudatum, amelyben a domináló sejtek a n. granulocyták. 2. Savas vagy bázikus festékek iránti affinitás hiányával jellemzett, azaz, mindkét festékkel azonos mértékben festődő.
Jelenség, melyben a neutrophil granulocytákat egy anyag oly módon stimulálja, hogy vagy vonzza őket és azok felé mozognak (pozitív neutrotaxis) vagy taszítja őket és azok távolodnak tőle (negatív neurotaxis). (neutrophil + G. taxis, elrendezés)
Ld szabály.
Újvilági ~. syn mucocutan ~.
Sir Isaac, angol fizikus, 1642-1727. Ld newton; a gravitáció newton-féle konstansa.
Az SI rendszerben az erő származtatott egysége, méter-kilogramm per secundum négyzetben (mkgm-2) kifejezve; egyenlő 105 dynnel a CGS rendszerben. (I. Newton)
Az MKS rendszer egysége, 1 newton-nyi erő által 1 méter távolságon felhasznált energia vagy kifejtett munka kifejezése; egyenlő 1 joule-al és 107 erg-el.
Összeköttetés. Syn gap junction. (L. összekapcsolódás)
nanogramm.
nem gonorrhoeás urethritis
Vizsgálat: National Health and Nutrition Examination Survey
non-Hodgkin lymphoma
Nikkel.
naloxon-indukált analgesia
Syn nikotinsav.
Syn nikotinamid.
nephrogen infectiosus bronchitis
Neuroleptikum indukált katatonia
Falmélyedés. 1. RADIOGRÁFIA Erodált vagy kifekélyesedett terület, különösen gastrointestinalis vagy vascularis, mely kontrasztanyaggal való telődése során válik láthatóvá (telődési többlet). 2. Egy faj természetes közösségben elfoglalt helyzetének ökológiai szakkifejezése, különösen annak egyéb más versenytárs, ragadozó, zsákmány és parazita fajokkal való kapcsolatai. (Fr.)
Felszakadozás. A retina ereiben körülírt összehúzódások. (következtében a véroszlop felszakadozása)
neuronalis intestinalis dysplasia
Fészkes. Nidusra, vagy fészekre vonatkozó.
A korai embrió beágyazódása az uterus endometriumába. (L. nidus, fészek)
Nem inzulin dependens diabetes mellitus.
1. Fészek. 2. Egy ideg eredésének magja vagy központja. 3. Fertőzés központja. 4. Molekulák vagy kis részecskék egyesülése, ami a kristály- vagy hasonló szilárd csapadékképződés kezdete. 5. Osteoid osteoma csökkent denzitású középpontja a csont röntgenfelvételén. (L. fészek)
Syn Pick-sejt
normális immunglobulin
NEUROANATÓMIA A substantia nigra.(L., fr. niger, fekete)
A substantia nigra és a striatum közötti efferens kapcsolatra utaló. Ld substantia nigra.
(C.I.50420) Kékes-fekete anilinfestékek keveréke, melyet az idegszövet hisztológiai festésére, valamint baktériumok, és spirochaeták negatív festésére használnak; szintén használatos az élő és élettelen sejtek elkülönítésére a "festékkizáró" festésnél.
bemetszett incus (üllő) homograft (fül mikrosebészet)
1. PSZICHIÁTRIA Mindennek, különösen az egyén önmagának vagy egy részének nemlétét valló téveseszme. 2. Tettekben való részvétel, amely az egyén saját és csoportjának céljai szempontjából teljesen destruktív. (L. nihil, semmi)
nem-occlusiv intestinalis ischemia
neuronalis intranuclearis történés
Egy fémes bioelem, atomszáma 28, atomtömege 58,6934, nagyon hasonlít a kobaltra, gyakran azzal társul. Megvédi a ribosomák szerkezetét a hődenaturáció-tól. A n. hiánya ultrastruktúrális változásokat okoz a májban. (rövidítés fr. Ger. kupfer-nickel, a rézszínű érc elnevezése, melyből először nyerték ki a nikkelt; nickel, törpe manó német elnevezése)
Egy mérgező, illékony alkaloid, mely a dohányból (Nicotiana fajok) származik és annak sok hatásáért felelős; először serkenti (kis dózisok), majd gátolja (nagy dózisok) az autonóm ganglionokat és a myoneuralis junctiokat. A n. egy fontos szer az élettanban és a gyógyszertanban, valamint insecticidként és füstölőszerként használják.
A nikotinsav biológiailag aktív amidja, melyet a pellagra megelőzésére és kezelésére használnak. Syn niacinamid.
A nikotinamid és a ribóz-5-foszfát kondenzációs terméke, a NAD+ szintézisének előalakja.