Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

neurofibromatosis

Két jelentősebb örökletes betegség, melyeket 1-es és 2-es típusú n.-nak nevezik. Az 1-es típusú (perifériás) n. kimagaslóan gyakoribb, cutan, subcutan daganatok és hyperpigmentált foltok - melyek a bőrön fordulnak elő, a születéstől jelen vannak és café-au-lait foltoknak nevezik őket - jellemzik. A cutan és subcutan tumorok - neurofibromáknak nevezett ideghüvely daganatok - a perifériás idegek mentén bárhol előfordulhatnak. A neurofibromák egészen nagyok is lehetnek, alaktorzulást, csonterosiokat és perifériás idegkompressziót okozhatnak. Syn Recklinghausen kór. A 2-es típusú n. esetén csak néhány cutan manifesztáció fordul elő, elsődlegesen acusticus neuromák jellemzik, melyek süketséget okoznak és gyakorta társul egyéb intracranialis/paraspinalis neoplasmákkal, mint meningeomákkal és gliomákkal.

neurofilamentum

Neuronokban található intermedier filamentumok osztálya.

neurofiziológia

Az idegrendszer élettana.

neuroganglion

Syn ganglion (1).

neurogenesis

Az idegrendszer kialakulása. (ideg- + G. genesis, létrehozás)

neurogenicus, neurogeneticus

1. Az idegrendszerből vagy idegi impulzusokból származó, kiinduló vagy általuk okozott. 2. A neurogenesisre vonatkozó.

neuroglia

A központi és perifériás idegrendszer nem idegi sejtes elemei; fontos metabolikus funkciót tulajdonítanak nekik. A központi idegrendszerben közéjük tartoznak az oligodendroglia sejtek, az astrocyták, az ependymalis sejtek és a microglia sejtek. Syn glia, reticulum (2). (ideg- + G. glia, ragasztó)

neurogliacyta

Neurogliasejt. Ld neuroglia. (ideg- + G. glia, ragasztó, + kytos, sejt)

neuroglialis, neurogliaris

A neurogliára vonatkozó.

neurogliomatosis

Syn gliomatosis.

neurogram

Minden szellemi tapasztalás után az agyállományban teoretikusan megmaradó lenyomat, azaz a szellemi tapasztalás engramja vagy testi nyilvántartása, melynek a serkentése feleleveníti és reprodukálja a tapasztalatot, ezáltal létrehozva a memóriát. (ideg- + G. gramma, valami írott)

neurohistológia

Az idegrendszer mikroszkópos anatómiája.

neurohormon

Neurosecretoros sejtek által termelt és idegi ingerre felszabaduló hormon (pld. noradrenalin).

neurohumoralis ~

idegimpulzust követően, az idegvégződésben elválasztott kémiai anyag.

neurohypophysealis

A neurohypophysisre vonatkozó.

neurohypophysis

(NA) A hypothalamus bázisán függő neuroendocrin struktúra. Az infundubulum és a lobus posterior hypophyseos alkotja. Ld hypophysis. Syn lobus posterior hypophyseos> (NA), a hypophysis hátsó lebenye. (ideg- + hypophysis, agyalapi mirigy)

neuroid

Idegre hasonlító; idegszerű. (ideg- + G. eidos, hasonlóság)

neurokémia

Az idegrendszer felépítésének és működésének kémiai szempontjaival foglalkozó tudomány.

neurolemma

Syn neurilemma. (ideg- + G. lemma, hüvely)

neurolemma sejt

Syn Schwann-sejt

neuroleptanaesthesia

Általános anaesthesiai technika, amely neuroleptikus gyógyszerek intravénás adásán - gyenge anaesthetikumok inhalatiojával és izomrelaxánsokkal, vagy azok nélkül - alapul.

neuroleptanalgesia

Narcoticus analgetikumok és neuroleptikumok adagolásával létrehozott mély analgesiás és amnesiiás állapot; eszméletlenség előfordulhat, a cardiorespiratoricus funkciók megváltozhatnak.

neuroleptikum, neurolepticus

1. A psychosis, különösen a schizophrenia kezelésében használt pszichotrop gyógyszerek bármelyike, ide tartoznak a fenothiazin, thioxanthen és butirofenon származékok, valamint a dihidrindolonok. Syn neuroleptikus szerek. Ld antipszichotikus szerek. 2. Ilyen gyógyszerrel létrehozotthoz hasonló állapotra utal. (ideg- + G. lepsis, hatalmába keríteni)

neurolizin

A ganglion- és a corticalis sejtek pusztulását okozó antitest, melyet az agyállomány injektálásával nyernek. Syn neurotoxin.

neurológia

A különböző idegrendszerekkel (központi, környéki, autonóm, valamint a neuromuscularis junctio és az izom), valamint azok rendellenességeivel foglalkozó tudományág. (ideg- + G. logos, tudomány)

neurológus

A neuromuscularis rendszer - a központi, a környéki és az autonóm idegrendszer, a neuromuscularis junctio és az izmok - rendellenességeinek, diagnosztikájának, és kezelésének szakembere.

neurolysis

1. Az idegszövet pusztulása. 2. Egy ideg gyulladásos eredetű adhaesiokból való felszabadítása. (ideg- + G. lysis, feloldás)

neurolyticus

A neurolysisre vonatkozó.

neuroma

Bármilyen, az idegrendszer sejtjeiből származó neoplasma általános elnevezése, pl. ganglioneuroma, neurilemmoma, pseudoneuroma és egyebek. (ideg- + G. -oma, daganat)

neuromalacia

Az idegszövet kóros lágyulása. (ideg- + G. malakia, lágyság)

neuromatosis

Többszörös neuromák jelenléte, mint neurofibromatosisban.

neuromer

A fejlődő velőcső falának kiemelkedései, különösen a rhombencephaloné/rhombomereké; a fejlődő gerincvelő azon szegmentuma, amelyhez a dorsalis és ventralis gyökerek kapcsolódnak. (ideg- + G. meros, rész)

neuromuscularis

Az ideg és az izom közötti kapcsolatra, különösen a harántcsíkolt izmok beidegzésére és annak patológiájára (pl. neuromuscularis rendellenességek) utaló. Ld myoneuralis.

neuromyasthaenia

Neurológiai vagy pszichológiai betegségek következtében fellépő izomgyengeség elavult elnevezése. (ideg- + G. mys, izom, + a- fosztóképző, + sthenos, erő)

neuromyelitis

A gerincvelő gyulladásával járó neuritis. Syn myeloneuritis (ideg- + G. myelos, velő, + -itis, gyulladás)

neuromyopathia

1. Izombetegség, mely a beidegzés károsodása miatt jön létre. 2. Az ideg és izom egyidejű megbetegedése. (ideg- + G. mys, izom, + pathos, betegség)

neuron

Idegsejt. 1. Az idegrendszer morfológiai és funkcionális egysége, ami az idegsejt testéből, annak dendritjeiből és axonjából áll. Syn neurocyta. 2. Az axon elavult elnevezése. (G. neuron, egy ideg)

neuronaevus

Felnőttek intradermalis naevusának egy változata, melyben a bőr alsó részében elhelyezkedő atrophizált naevussejt-fészkek hyalinizálódtak és így idegnyalábokhoz váltak hasonlatossá.

neuronalis

Neuronra vonatkozó.

neuronitis

A neuron gyulladásos rendellenessége.

neuronophagia

Idegsejtek phagocytosisa. (idegsejt + G. phago, enni)

neuroonkológia

A daganatoknak az idegrendszerre, a neuromuscularis kapcsolatra és az izmokra kifejtett, közvetlen és közvetett hatásaival foglalkozó orvosi tudományág. (ideg- + daganat- + G. logos, tudomány)

neuroophthalmológia

A látószerv neurológiai szempontjaival foglalkozó orvosi tudományág.

neurootológia

A halló- és egyensúlyszerv neurológiai szempontjaival foglalkozó orvosi tudományág.

neuroparalysis

Az érintett részt ellátó ideg betegségéből eredő bénulás.

neuroparalyticus

Neuroparalysisre utaló, illetve arra jellemző.

neuroparalyticus

k. neuroparalytica corneagyulladás vagy fekélyesedés, amely a trigeminus ramus ophtalmicus diszfunkciójához csatlakozik.

neuroparalyticus

Szinonímája: neurotrophiás keratitis.

neuropathia

A neuron gyakran toxikus károsodása (1).

neuropathia

1. Bármely, az idegrendszert érintő megbetegedés. 2. Mai szóhasználatban az agyidegeket, illetve a perifériás és az autonóm idegrendszert érintő megbetegedés. Syn neuritis (2). (ideg- + G. pathos, szenvedés)

hirdetés