Kiknél fokozott az inkontinenciával összefüggő bőrproblémák rizikója?
Minden inkontinens betegnél fennáll a kockázata annak, hogy inkontinenciával összefüggő dermatitis (IAD) alakul ki nála, vagyis a vizeletnek és/vagy székletnek kitett bőre irritálttá válik, kipirosodik, helyenként elvékonyodik. Egy több ezer inkontinens személy bevonásával végzett vizsgálatból az is kiderült, hogy kiknél különösen magas a kockázata annak, hogy az inkontinencia IAD-dal társul (1).
Az inkontinenciával összefüggő dermatitis (IAD) egyik fő oka a vizelettel és/vagy széklettel való bőrkontaktus, a nedvességnek való kitettség; a túlhidrált stratum corneum ugyanis ismert módon hozzájárul az IAD kialakulásához.
Hasznos tisztában lenni azzal is, hogy melyik betegcsoportoknál fokozott a rizikója annak, hogy az inkontinencia IAD-ba torkollik (1).
Egy ausztriai és hollandiai kórházakban és szociális otthonokban végzett felmérés (3713 inkontinens egyén bevonásával, átlagéletkor 81,2 év) alapján egy inkontinens páciensnél nagyobb az IAD kialakulásának a rizikója, ha az érintett személy
- férfi,
- diabéteszes,
- testtömegindexe (BMI) magasabb,
- elsősorban széklet-, nem pedig vizeletinkontinenciával küzd,
- előrehaladott funkcionális és pszichés károsodásokkal rendelkezik,
- segítséggel mozog, mozgatásra van szüksége,
- pelenkázott bőrterülete súrlódásnak, dörzsölésnek van kitéve (1).
Az inkontinens személyek egy részénél az átlagosnál magasabb az esélye annak, hogy az inkontinencia IAD-dal jár együtt (1). Esetükben különös odafigyelést igényel az alkalmazott inkontinenciatermék megválasztása. Érdemes olyan típusú termék mellett dönteni, amely gyorsan képes a vizeletet a termék magjába vezetni és nagy mennyiségű folyadékot is biztonsággal magába zárni; ezáltal segít a bőrt szárazon tartani. A bőr minél rövidebb ideig kontaktál a vizelettel, annál kisebb a bőrirritációk kialakulásának a kockázata (2).
Forrás:
- Kottner J et al. Associations between individual characteristics and incontinence-associated dermatitis: a secondary data analysis of a multi-centre prevalence study. Int J Nurs Stud. 2014;51:1373-1380.
- https://shorturl.at/fbBV2
További információk: www.tena.hu