Bőrbarát, fehérneműként használható inkontinencia nadrágpelenkák: kik számára kínálhatnak optimális megoldást?
Minden inkontinens betegnél fennáll a kockázata annak, hogy inkontinenciával összefüggő dermatitis (IAD) alakul ki nála. Bizonyos esetekben az IAD-rizikó fokozott, így például diabéteszeseknél, elhízottaknál; náluk törekedni kell a gyors nedvszívóképességű termékek használatára (1). A megfelelő inkontinenciatermék megválasztása során a bőrbarát jelleg mellett lényeges szempont az alkalmazás egyszerűsége, valamint a termék által kínált komfortérzet, diszkréció is.
Az inkontinenciával összefüggő dermatitis (IAD) egyik fő oka a vizelettel és/vagy széklettel való bőrkontaktus; a túlhidratált stratum corneum ugyanis hozzájárul az IAD kialakulásához (1). Vizsgálatok alapján 10 inkontinens személy közül 1-5 személyt érint az IAD (2). Aggodalomra ad okot, hogy az IAD rizikófaktor a decubitus kialakulása szempontjából (2).
Vigyázat! Fokozott IAD-rizikó
Egy kórházakban és szociális otthonokban végzett felmérés (3713 inkontinens egyén bevonásával, átlagéletkor 81,2 év) alapján nagyobb az IAD kialakulásának a rizikója, ha az érintett inkontinens személy
- férfi,
- diabéteszes,
- testtömegindexe (BMI) magasabb,
- elsősorban széklet-, nem pedig vizeletinkontinenciával küzd,
- előrehaladott funkcionális és pszichés károsodásokkal rendelkezik,
- segítséggel mozog, mozgatásra van szüksége,
- pelenkázott bőrterülete súrlódásnak, dörzsölésnek van kitéve (1).
Az IAD megelőzése és kezelése
Az IAD megelőzésében és kezelésében egyaránt szerepet kap a bőr integritásának a biztosítása, a bőrt irritáló nedvességnek, így a székletnek és/vagy a vizeletnek való kitettség minimalizálása (3).
Az IAD szempontjából rizikócsoportokba tartozóknál külön odafigyelést igényel az inkontinenciatermék megválasztása. Érdemes olyan típusú termék mellett dönteni, amely gyorsan képes a vizeletet a termék magjába vezetni és nagy mennyiségű folyadékot is biztonsággal magába zárni; ezáltal segít a bőrt szárazon tartani. A bőr minél rövidebb ideig kontaktál a vizelettel, annál kisebb a bőrirritációk kialakulásának a kockázata (1).
Milyen inkontinenciaterméket ajánljunk?
Speciális döntési helyzetek – a demens páciensek példája
Demens pácienseknél a mentális és a fizikai képességek romlása sok esetben társul inkontinenciával. A megfelelő inkontinencia-termék megválasztása demens pácienseknél sarkalatos kérdés, hiszen a szokásos pelenka-paraméterek mellett arra is figyelmet kell fordítani, hogy a páciens képes-e a pelenka önálló használatára (4).
Demens betegek gondozását végző szakemberek (n=72 fő) bevonásával „tesztelték” a fehérneműként használható inkontinencia nadrágpelenkák használatát, és hasonlították össze az azokkal szerzett tapasztalatokat a korábban alkalmazott, „hagyományos”, jellemzően a derékon tépőzárral rögzíthető pelenkákkal (4).
A demens betegeket ápolók valamennyi vizsgált szempontból, így a kényelem, illeszkedés és bőrirritáció vonatkozásában is jobbnak találták a fehérneműként használható nadrágpelenkát, mint a korábban alkalmazott inkontinencia-terméket (4).
Emellett, a demens betegeket ellátó ápolók kiemelték, hogy a fehérneműként használható nadrágpelenkák egyfajta alsóneműként funkcionálnak, és hozzájárulhatnak az ápolt személyek önállóságának, méltóságának megőrzéséhez, a kontinencia javításához (4).
Enyhe és mérsékelt demencia esetén, mobilis betegeknél a fehérneműként használható nadrágpelenka optimális választás lehet, ugyanakkor előrehaladott demencia és a mobilitás romlása esetén a „hagyományos” pelenkákra való áttérés könnyebbséget kínálhat az ápoló személyzet számára (4).
Univerzális, „legjobb” inkontinenciatermék nem létezik
Az inkontinencia termékekkel szemben támasztott igények nemtől, az inkontinencia fokától és a beteg mobilitásától függően rendkívül különbözőek (5). Számít az is, hogy éjszakára vagy nappalra keres megoldást a páciens. Emellett, az alapbetegségek – pl. cukorbetegséggel együtt járó sérülékeny bőr, demenciával társuló problémás pelenkahasználat – is befolyásoló tényezők a választás szempontjából (1).
Minden esetben fontos, hogy az inkontinencia-termék a pelenkázott bőr integritását támogassa, vagyis gyors nedvszívóképességű legyen, illetve a szagkontrollt biztosítsa. Hangsúlyt kell arra is fektetni, hogy a termék használata mellett minél inkább megőrizhető legyen az önállóság és az emberi méltóság. Ez utóbbihoz lényeges az egyszerű használat (akár egy kézzel való fel- vagy lehúzás) és a diszkrét megjelenés (5).
Fehérneműként használható inkontinencia nadrágpelenka – optimális megoldást kínálhat a mobil pácienseknek
Mobil inkontinens egyéneknél számos esetben optimális megoldást kínál a fehérneműként használható inkontinencia nadrágpelenka. Vizsgálatok is alátámasztják, hogy az alsóneműként funkcionáló inkontinenciatermék használata mobil pácienseknél komfortosabb, mint a hagyományos, tépőzárral rögzítendő pelenkáké (4,5,6).
Forrás
- Kottner J et al. Associations between individual characteristics and incontinence-associated dermatitis: a secondary data analysis of a multi-centre prevalence study. Int J Nurs Stud. 2014;51:1373-1380.
- Beeckman D et al. Interventions for preventing and treating incontinence-associated dermatitis in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016;11:CD011627.
- Beeckman D. A decade of research on Incontinence-Associated Dermatitis (IAD): Evidence, knowledge gaps and next steps. J Tissue Viability. 2017;26:47-56.
- Brown J et al. Selecting absorbent continence pads for people with dementia. Nursing Times [online]; 2018;114:26-29.
- Fader M et al. Absorbent products for moderate‐heavy urinary and/or faecal incontinence in women and men. Cochrane Database of Systematic Reviews 2008, Issue 4. Art. No.: CD007408.
- https://shorturl.at/fbBV2
További információk: www.tena.hu
TENA termékismertető megtekintése >>