További cikkek a Szakmapolitika rovatból

A gyógyszerellátás közfeladat, ami kiemelt védelmet érdemel

A gyógyszerellátás az egészségügy egyik nélkülözhetetlen eleme, ezért kiemelten fontos a gyógyszertári dolgozók testi épségének védelme. Ezzel nem csak a gyógyszerellátásban dolgozóknak érdemes tisztában lenniük, hanem a gyógyszertári szolgáltatásokat igénybe vevő betegeknek és vásárlóknak is.

hirdetés

A közelmúltban jelent meg a hír, hogy felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték azt a sarkadi férfit, aki tavaly ősszel egy csomag kamillatea miatt kialakult vita hevében megtámadta a munkáját végző gyógyszerésznőt. Szerencsére az incidens során nem történt komoly sérülés, azonban ettől függetlenül a támadóra súlyos ítéletet – 1 év 4 hónap börtönbüntetés két évre felfüggesztve – szabtak ki. Ennek oka, hogy az elkövető egy közfeladatot ellátó személlyel szemben lépett fel erőszakosan, ami ellen az állam kiemelt szigorral lép fel.

A közfeladatot ellátó személyek meghatározását a Büntető törvénykönyvben (Btk.) találjuk meg. A jogszabály számos közfeladatot ellátó személyt sorol fel, a katonáktól kezdve a polgárőrökön, mentősökön és bírósági alkalmazottakon keresztül sokáig lehetne folytatni a sort. A mi szempontunkból az a fontos, hogy ide tartoznak az egészségügyi dolgozók, és az egészségügyi szolgáltatókkal munkaviszonyban álló további alkalmazottak is.

A Btk. alapján az a személy számít egészségügyi dolgozónak, aki megfelel az egészségügyről szóló törvény definíciójában foglaltaknak. Ennek megfelelően egészségügyi dolgozó:

  • az orvos,
  • a fogorvos,
  • a gyógyszerész,
  • az egyéb felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy,
  • az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy,
  • továbbá az egészségügyi tevékenységben közreműködő egészségügyi szakképesítéssel nem rendelkező személy.

A fentiekből láthatjuk tehát, hogy a Btk. a gyógyszertár minden dolgozójára a munkavégzése ideje alatt közfeladatot végző személynek tekint, és kiemelt védelemben részesít. A gyógyszerészek, asszisztensek és szakasszisztensek mellett ide tartoznak még a gyakorlaton lévő gyógyszerészhallgatók és asszisztens tanulók is.

A Btk. alapján, ha valaki közfeladatot ellátó személyt

  • jogszerű eljárásában erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályoz,
  • jogszerű eljárásában erőszakkal vagy fenyegetéssel intézkedésre kényszerít, vagy
  • eljárása alatt, illetve emiatt bántalmaz,

bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Az alapeset mellett lehetnek még további súlyosbító tényezők is, amelyek tovább emelhetik a büntetési tételt. Ilyen lehet például, ha a támadást fegyverrel vagy csoportosan követik el.

A gyakorlatban a fenti rendelkezések célja az, hogy mindenki tartsa tiszteletben a közfeladatot ellátó személy, jelen esetben a gyógyszerészek és a szakszemélyzet szakmai munkáját és döntéseit. Senkit nem lehet akadályozni abban, hogy a munkáját végezze, és senkit nem lehet kényszeríteni arra, hogy olyat tegyen, ami a szakmai szabályokkal és a jogszabályi rendelkezésekkel ellentétes. Ha valaki mégis bántalmaz egy gyógyszertári dolgozót a munkavégzés során, akkor akár már első alkalommal is letöltendő börtönbüntetéssel nézhet szembe.

Ezek a rendelkezések hivatottak biztosítani azt, hogy a gyógyszerek expediálását végző szakemberek mindenféle kényszertől mentesen végezhessék a munkájukat. Ha valaki ennek ellenére is agresszíven lép fel a gyógyszertárban, az jobb, ha tisztában van azzal, hogy akár már a dolgozókkal szembeni hangos kiabálás is rendőrségi eljárást vonhat maga után. Ha pedig tettlegességig fajul az ügy, akkor akár kiemelt büntetés is várhat a támadóra.

Sajnos a kiemelt védelem ellenére is sok konfliktus mérgesedik el a gyógyszertárakban. Még ha nem is mindegyik vita fajul tettlegességig, nem ritka a hangos szó az officinában. Az összetűzéseknek sok oka lehet, de valószínűleg nagymértékben nehezíti a helyzetünket, hogy az egészségügyi ellátást alapvetően kiszolgáltatott helyzetben lévő betegek veszik igénybe. Nagyon sok múlik a gyógyszerészeken és a szakasszisztenseken, hogy lehetőség szerint még azelőtt feloldják a feszültséget, mielőtt a betegek elvesztik a türelmüket, és agresszívvé válnának.

Azért kerülhetünk sokszor ilyen nehéz helyzetbe, mert sok beteg már eleve felfokozott hangulatban érkezik a gyógyszertárba. Könnyen elképzelhető hogy a betegsége tünetei kínozzák, vagy korábban sokat kellett várnia az orvosnál. Ilyen esetekben a legkisebb hiba vagy kellemetlenség is ahhoz vezethet, hogy a betegek a gyógyszertári dolgozókon töltik ki haragjukat. Ennek kezelése a gyógyszertárban az egyik legnehezebb feladat, és egy-egy ilyen esemény akár az egész napját tönkre teheti az érintett munkatársnak.

Az is nehezíti a helyzetünket, hogy a gyógyszerellátás szabályai igen szigorúak, és annak ellenére, hogy tudásunk szerint minden tőlünk telhetőt megteszünk, vannak igények, melyeket nem tudunk teljesíteni. Számtalanszor előfordul, hogy a betegek vény nélkül szeretnének vényköteles gyógyszerhez jutni. Más esetekben az orvos által felírt készítmény helyett szeretnének egy másik, hivatalosan nem helyettesítő gyógyszert megkapni. Gondot okozhatnak a lejárt vények, és az is, ha valaki utólag szeretné kicserélni a gyógyszereit. Ezeket a kéréseket a jogszabályi rendelkezések alapján mindig el kell utasítanunk, és ezt nem minden beteg veszi könnyen tudomásul.

 

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek