Az MI minden másnál hatékonyabban szűri ki a hasnyálmirigyrákot
Az eddigi tizedük helyett a hasnyálmirigyrákos betegek több mint harmadát tudja kiszűrni az MIT új mesterséges intelligenciája.
Jelentős áttörést hozhat az MIT CSAIL-divíziójának fejlesztése: két olyan gépi algoritmust hoztak létre, amelyekkel lényegesen korábban észlelhető a hasnyálmirigyrák, mint a jelenlegi módszerekkel. A két modellt összefogva hozták létre a szakemberek a PRISM nevű neurális hálózatot, és kimondottan a hasnyálmirigy duktális adenokarcinómájára (PDAC) hegyezték ki, mely az egyik legagresszívabb daganata a hasnyálmirigynek.
A szakemberek által végzett, hagyományos módszerekkel a PDAC-es esetek nagyjából 10 százaléka diagnosztizálható, míg ez az érték a PRISM esetében 35 százalék körül alakult – derül ki az Engadget cikkéből, melyet a hvg.hu ismertetett. Ugyan a mesterséges intelligencia használata az egészségügyben már nem példa nélküli, a PRISM azzal tűnik ki a sorból, hogy ötmillió amerikai beteg egészségügyi adataival képezték ki, ami igen magas szám. A modell ezáltal a népesség sokféleségét is jobban figyelembe tudja venni, amivel kitűnhet más, szintén a PDAC kiszűrésére létrehozott MI-k közül.
hvg