A C-vitamin elősegítheti a tumorőssejtek pusztulását
A Perlmutter Cancer Center kutatócsoportja által feltárt eredmények szerint a C-vitamin hatására a csontvelőben található rendellenes őssejtek a normális érési folyamatot kövessék ahelyett, hogy elszaporodva hematológiai daganatot okoznának.
A kutatás eredményei a Cell folyóirat augusztus 17-ei számában jelentek meg.
Bizonyos genetikai változásokról ismert, hogy egyes leukémia típusokban csökkentik a TET2 enzim arra való képességét, hogy elősegítse az őssejtek érett sejtekké való átalakulását, amelyek idővel elpusztulnak.
Az új kutatás azt tárta fel, hogy a C-vitamin aktiválja a TET2 működését olyan egerekben, amelyeknél ez az enzim nem megfelelően működik.
„Nagyon izgalmasnak tartjuk azt a lehetőséget, hogy a nagy dózisú C-vitamin más, célzott terápiákkal kombinálva egy biztonságos kezelési opció lehet a TET2-deficiens leukémia őssejtek által okozott hematológiai betegségekben” – mondta a kutatás vezetője.
Az akut myeloid leukémiában szenvedő betegek mintegy 10 százalékánál fordulnak elő a TET2 aktivitását csökkentő mutációk, ezeknek az eseteknek körülbelül 30 százaléka myelodiszpláziás szindróma. Ezek a daganatos betegségek anémiával, a fertőzések magas kockázatával és vérzésekkel járnak, mivel az abnormális őssejtek addig szaporodnak a csontvelőben, amíg a vérképzés folyamatára is káros hatással lesznek. Az esetek számára a népesség öregedése miatt a folyamatos emelkedés jellemző.
Ezekkel a betegségekkel kapcsolatban új vizsgálatok azt támasztják alá, hogy az amerikai daganatos betegeknek körülbelül 2,5 százalékánál (mintegy 42500 új beteg évente) alakulhat ki TET2 mutáció. A kutatás eredményeinek középpontjában a TET2 és a citozin közötti kapcsolat állt. A vizsgált epigenetikai szabályozó mechanizmusok közé tartozik a DNS-metiláció, amely során egy metil-csoport kapcsolódik a citozinhoz, és ez által kikapcsolja az adott gént. A vizsgált enzim a Tet-metilcitozin-dioxigenáz-2, lehetővé tesz egy olyan változást a metil-csoport szerkezetében, ami ahhoz szükséges, hogy a citozinmolekuláról le lehessen azt választani.
Ez a demetiláció bekapcsolja azokat a géneket, amelyek az őssejtek érését irányítják, valamint elindítják az apoptózist megelőző visszaszámlálást.
Ez gyakorlatilag daganatellenes biztonsági mechanizmusként szolgál, amely a TET2 mutációkkal rendelkező hematológiai daganatban szenvedő betegeknél zavart szenved.
A kutatók felfedezésének lényege az, hogy a C-vitamin intravénásan alkalmazott nagy dózisa képes visszafordítani a TET2-deficiencia hatásait. A kutatás során a C-vitamin ugyanolyan hatást eredményezett, mint a TET2 aktivitás genetikai helyreállítása. A DNS-demetiláció elősegítésével a nagy dózisú C-vitamin gátolta az egerekbe átültetett humán leukémia őssejtek növekedését.
Medical Xpress