Több mint egy tucat tudományos testület adott ki közleményt a homeopátia hatástalanságáról
A homeopátiás gyógymódokkal kapcsolatos eltérő tudományos – és áltudományos – viták végére tesznek pontot azoknak a tudományos testületeknek a hivatalos állásfoglalásai, amelyek egyértelműen és minden kétséget kizáróan kijelentik, hogy a homeopátia nem tartozik a bizonyítékokon alapuló gyógymódok közé.
Világszerte számos tudományos akadémia, független orvostudományi bizottság és egészségügyi minisztérium értékelte átfogóan a homeopátiával kapcsolatban rendelkezésre álló adatokat és kutatási eredményeket, amelyek alapján az egyes testületek az alábbi következtetést vonták le:
Az orosz tudományos akadémia szerint „a homeopátia alapelvei ellentmondanak az összes ismert kémiai, fizikai és biológiai törvényszerűségnek, valamint egyáltalán nincsenek a hatásosságát igazoló, meggyőző tudományos kutatások”.
Az ausztrál nemzeti egészségügyi és orvosi kutatóbizottság szerint „a homeopátiát nem szabad krónikus, súlyos vagy potenciálisan súlyos betegségek kezelésére alkalmazni. A homeopátiát választó betegek kockára teszik az egészségüket, ha halogatják vagy elutasítják azokat a bizonyítékokon alalpuló gyógymódokat, amelyek biztonságossága és hatásossága ismert”.
A kanadai egészségügyi hatóság állásfoglalása szerint a homeopátiás készítmények hatásosságát nem támasztja alá semmiféle tudományos bizonyíték.
A Magyar Tudományos Akadémia szerint a homeopátiás készítmények nem felelnek meg a bizonyítékon alapuló orvoslás követelményeinek. Az Orvosi Tudományok Osztálya állásfoglalása szerint "A bizonyítékok nélküli gyógyászatot végezni súlyos kockázatot jelenthet a betegek számára. Egyetért a European Academies „Science Advisory Council” (EASAC) véleményével, hogy a homeopátia esetén nincs evidencia arra, hogy a homeopátia a placebónál hatékonyabb terápia lenne. Ennek alapján a homeopátia nem tekinthető a komplementer medicina részének".
A Svéd Tudományos Akadémia állásfoglalása szerint „az antropozófiai és homeopátiás készítményeknek a svéd gyógyszertörvénybe való bevonása ellentmondana szinte az összes alapvető elvnek, amely a gyógyszerekkel és a bizonyítékokon alapuló orvoslással kapcsolatos”.
Az Amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal ajánlása szerint "a betegek és gondozóik kerüljék a gyermekek fogzási problémáinak homeopátiás szerrel való kezelését, és kérjenek egészségügyi szakembertől tanácsot biztonságos kezelési lehetőségekkel kapcsolatban”.
Az Amerikai Komplementer és Integratív Orvoslás Intézet szerint elhanyagolható mennyiségű bizonyíték áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy a homeopátia bármilyen konkrét betegség kezelésében hatásos lenne.
Az angol NHS szerint „nem állnak rendelkezésre olyan, elfogadható minőségű bizonyítékok, amelyek alátámasztanák a homeopátia hatásosságát".
Az angol tudományos és technológiai parlamenti bizottság szerint „a homeopátiás készítmények semmivel sem hatásosabbak, mint a placebo, és a homeopátia alapját képező elvek tudományosan valószerűtlenek”.
A spanyol egészségügyi minisztérium állásfoglalása szerint „a homeopátia hatásosságát nem igazolták egyetlen betegségben vagy klinikai területen sem”.
A lengyel orvostudományi bizottság szerint „folyamatosan emelkedik azoknak a bizonyítékoknak a száma, amelyek szerint a homeopátiát az olyan tudománytalan, úgynevezett alternatív gyógymódok közé kell sorolni, amelyek értéktelen, tudományosan bizonyított hatással nem rendelkező termékeket ajánlanak a betegeknek”.
A belga egészségügyi tudásközpont szerint „tisztán klinikai szempontból vizsgálva továbbra sincs bizonyíték a homeopátiás készítmények hatásosságára a placebohatáson túl”.
Az olasz háziorvosok, sebészek és szájsebészek egyesületeinek szövetsége (FNOMCeO) által kiadott közlemény szerint "jelenleg nincs tudományos bizonyíték vagy biológiai alapelv, ami a homeopátiás elméleteket alátámasztaná".
Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) szerint nincs rá bizonyíték, hogy a homeopátia bármilyen betegség esetén hatékony lenne, sőt kártékony is lehet, mivel eltántorítja a betegeket a bizonyítékalapú orvoslás igénybe vételétől - fogalmazott a szerdán kiadott szakvéleményében. Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete az EU-tagállamok, valamint Norvégia és Svájc nemzeti tudományos akadémiái által létrehozott együttműködés, amely független, bizonyítékokon alapuló szakértői véleményekkel támogatja az európai szintű döntéshozatalt, és egyben az európai tudomány közös szószólójaként lép fel.
A német Homeopátiás Információs Hálózat szerint pedig „a homeopátia nem gyógymód és nem tudományosan megalapozott gyógyászati ágazat, hanem egy hitrendszer, ami nem fogadható el az orvostudomány részeként, mivel 200 éves fennállása óta nem sikerült igazolni, hogy a placebohatásnál nagyobb hatékonyságú, ezért az egészségügyi szakembereknek kötelessége elutasítani ezt az áltudományos módszert, és tudományosan alátámasztott, valós, reprodukálható adatokkal igazolt gyógymódokat kell előnyben részesíteniük”.
Referencia:
https://www.homeowatch.org/research/nhmrc_2015.pdf
MTA: http://mta.hu/v-osztaly/az-orvosi-tudomanyok-osztalya-allasfoglalasai-106453
https://www.nhs.uk/conditions/homeopathy/#does-it-work
https://publications.parliament.uk/pa/cm200910/cmselect/cmsctech/45/4502.htm