Amerikai kutatók felfedezték, hogy a sejtmetabolizmus fontos szerepet játszik a sejtek azon képességében, amellyel a túléléshez elengedhetetlen autofágiás mechanizmust el tudják indítani – számos daganat is ezt a folyamatot használja ki a gyógyszerrezisztencia kialakításában.
A Harvard Medical School kutatói azt fedezték fel, hogy a kemoterápiás kezeléssel vagy más daganatellenes terápiával elpusztított tumorsejtek maradványai egy gyulladásos reakció indukálásán keresztül stimulálják a daganat növekedését.
A Scripps Research Institute kutatói felfedeztek egy olyan molekulát, amely laboratóriumi körülmények között irreverzibilisen gátolta bizonyos agresszív, terápiarezisztens tumorsejtek növekedését. Ha sikerül tovább fejleszteni az új molekulát, az akár a daganatellenes szerek új osztályának az alapját is jelentheti.
Minden nap több mint 1600 ember hal meg daganatos betegség miatt az Amerikai Egyesült Államokban és 450 Angliában, főként amiatt, hogy a betegség túlságosan előrehaladott fázisban van ahhoz, hogy műtéti úton hatékonyan be lehessen avatkozni, a gyógyszeres kezeléssel szemben pedig rezisztenssé vált. A több évtizedes kutatómunka ellenére a rákos sejtek invazívvá válása mögött álló okok még mindig nem ismertek.