Az egészségügyben, immunizációban és táplálásban történt nagyívű fejlődés ellenére az alsólégúti fertőzések továbbra is vezető szerepet töltenek be a gyermekkori morbiditás és mortalitás terén. Jelen áttekintő közlemény górcső alá veszi a légúti syncytialis vírus (RSV) és a S. pneumoniae közötti interakciókat, epidemiológiát és intervenciós lehetőségeket.
A Streptococcus pneumoniae okozta megbetegedések megelőzését régóta közegészségügyi prioritásként tartjuk számon, mind az idősebb felnőttek, mind a gyermekek esetében.
A közösségben szerzett tüdőgyulladás (CAP) elleni immunizáció felnőttekben (CAPiTA) című vizsgálat az eddigi legnagyobb vakcinológiai klinikai vizsgálat. Célja az volt, hogy felmérje az idősek (65 év felettiek) körében a 13-valens konjugált pneumococcus vakcina (PCV13) hatékonyságát a vakcina-szerotípusú (VT), bacteraemiás és nonbacteraemiás tüdőgyulladásos epizódok, valamint szintén vakcina-szerotípusú, invazív pneumococcus betegségek megelőzésében.
Az alsó légúti fertőzések világszerte súlyos betegségek fő kiváltó okai. Gyermekeknél a Streptococcus pneumoniae az invazív és nem invazív betegségek egyik fontos okozója, felnőtteknél pedig a jelentős terheléssel járó kórházi kezelést igénylő, illetve magas mortalitású/morbiditású pneumonia egyik vezető kiváltó oka.
Kutatók surveillance adatok és egészségügyi adatbázisok kombinációjának felhasználásával felmérték az invazív pneumococcus megbetegedés (IPD) gyakoriságát Kanadában.
Kutatók értékelték a Covid-19 pandémiának a védőoltással megelőzhető betegségek incidenciájára és a csecsemőkori rutin vakcinációban való részvételre gyakorolt hatását a holland lakosság körében.
Egy francia kutatócsoport elsőként számolt be elsődleges immunhiányos betegekben 13-valens konjugált pneumococcus vakcinával szerzett tapasztalatokról.
A gyermekek körében bevezetett konjugált pneumococcus oltási programok (PCV) jelentős hatással vannak az invazív pneumococcus megbetegedés (IPD) epidemiológiájára mind az oltott, mind a nem oltott korcsoportokban. Bár a felnőtt populációban csökkent az IPD incidenciája, az idősek és az alapbetegségben szenvedők esetében jelenleg is nagy arányban fordulnak elő invazív pneumococcus megbetegedések. Ezeknél a magas kockázatú csoportoknál nagyobb az IPD-vel összefüggő mortalitás kockázata is, ami felhívja a figyelmet a hatékony prevenciós eszközök, például a direkt vakcináció fontosságára.
Az influenza mortalitásához jelentősen hozzájárulnak a másodlagos, gyakran pneumococcus okozta bakteriális infekciók. Vajon az influenza és a pneumococcus elleni vakcináció csökkentheti-e a koronavírus okozta terheket?
A COVID-19 pandémia kontextusában nagy a kockázata a légúti fertőzések helytelen diagnózisának. Spanyol kutatók egy tanulmányban összefoglalták a COVID-19-betegeknél előforduló pneumococcus fertőzés klinikai jellemzőit, kezelését és kimenetelét.
Annak ellenére, hogy a pneumococcus fertőzést hatékonyan megelőző védőoltás biztonságos és elérhető, az oltási hajlandóság számos fejlett országban elmarad a kívánatostól. A vakcinációt akadályozó tényezők kiküszöbölésében az orvosok és ápolók szerepe kulcsfontosságú.
Az ősz közeledtével ismét az influenzafertőzésre kezd irányulni a figyelem, az orvosok, gyógyszerészek és a diabéteszes betegek is felkészülnek az oltási szezonra, de ennek ellenére figyelmen kívül hagynak olyan védőoltásokat, amelyek életmentőek lehetnek.
Az összes ismert Pneumococcus-törzs ellen hatékony vakcina kifejlesztésén dolgoznak ausztráliai kutatók, hogy megfékezzék a legtöbb halálos áldozatot szedő bakteriális fertőzést.