Az endémiás területek számának növekedése miatt újra fókuszba került a kullancsencephalitis elleni védőoltások alkalmazása, mint a betegség megelőzésének egyik leghatékonyabb módszere. Egy 2020-ban végzett online lakossági felmérés 20 európai országban vizsgálta a védőoltások felvételével kapcsolatos attitűdöt.
Európában, a bejelentett kullancsencephalitis esetek száma a 2015 és 2020 közötti időszakban emelkedő tendenciát mutatott. Számos endémiásnak tekinthető országban azonban az átoltottság még mindig alacsony.
Az elmúlt évtizedekben a kullancsencephalitis (tick-borne encephalitis, TBE) incidenciája Svédországban megnövekedett. Annak kiszámításához, hogy a betegség 17 év alatt mekkora egészségügyi terhet jelentett, a kutatók a svédországi nemzeti egészségügyi adatok nyilvántartásában szereplő, 1998 és 2014 között diagnosztizált TBE eseteket elemezték.
A kullancsencephalitis az egyik legfontosabb, növekvő egészségterheket jelentő humán vírusfertőzés Európában. Az European Academy of Neurology munkacsoportja most első ízben állított össze a betegséggel kapcsolatban bizonyítékokon és szakmai konszenzuson alapuló irányelvet, amely a közelmúltban (2017-ben) jelent meg.
A klímaváltozás következtében a kullancsencephalitis vírus átviteli kockázata, valamint a kullancsencephalitis fertőzés a kullancspopulációban a jövőben növekedni fog.
A napsütéses enyhe időben a játszótereken rohangásznak a gyerekek, a parkok, az erdők tele vannak kirándulókkal, kerékpározókkal, kutyasétáltatókkal. Nem fogy a madáretetőben az eleség, mert bőven van rovar a fákon. A kártevők és a kullancsok is túlélik ezt a telet, ami a kutyákat tucatszámra ellepő vérszívók is jeleznek. Ebben a témában számtalan kérdést kaphatnak pácienseiktől a háziorvos kollégák. Ezek megválaszolásához nyújt segítséget ez a kérdés-válasz gyűjtemény.