A kutatók kifejlesztettek egy új nanogyógyászati terápiát, amely rákellenes gyógyszereket juttat a tüdőrákos sejtekhez, és fokozza az immunrendszer hatékonyságát a daganat elleni küzdelemben.
Az orvostudományban folyamatosan zajló kutatások és fejlesztések 2023 végére elérték, hogy a leggyakoribb betegségek kezelésében új és izgalmas lehetőségek tárulnak fel.
Az emberi immunrendszer egy frissen felfedezett eleme felhasználható arra, hogy egyszer a "rák sok fajtáját gyógyíthassa" - számolt be róla a BBC hírportálja.
Egy nemzetközi összefogás keretében több mint 40 kutató részvételével ok-okozati kapcsolatot tártak fel a bél mikrobióta és az immunrendszer daganatellenes aktivitása között.
Egy új elemzés szerint 2018-ban az Egyesült Államokban rekordszámú daganatellenes gyógyszer került forgalomba, összesen 17 indikációban.
Az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta a durvalumab hatóanyagú Imfinzi forgalomba hozatalát. A durvalumab egy monoklonális antitest, amely a programozott sejthalál ligand-1 gátlásán keresztül fokozza a daganatellenes immunválaszokat és növeli a T-sejt aktivációt.
Az immunterápia fejlődésével olyan paradigmaváltás indult meg az onkológiai ellátásban, amelynek eredményeként az immunrendszert aktiváló terápiák kerülnek előtérbe - mondta az MTI-nek Dank Magdolna egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának főigazgatója annak kapcsán, hogy a rák elleni modern immunterápia kifejlesztéséért ítélték oda két kutatónak az idei orvosi Nobel-díjat.
Az atópiás ekcéma új terápiás lehetőségeit keresik a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Allergológiai Tanszékén. A gyakori bőrbetegség kezelésében hatásos lehet a szénanáthára kifejlesztett immunterápia – derült ki az egyik kutatásból.
Először sikerült teljesen daganatmentessé tenni egy előrehaladott és már áttétes mellrákban szenvedő nőt egy áttörő terápiával, amely a beteg saját immunrendszerének erejét használta fel a daganatok elleni küzdelemben - adta hírül hétfőn a The Guardian című brit napilap honlapja.
A széles körben alkalmazott és olcsó vérnyomáscsökkentő szerek javíthatják a daganatos betegek túlélését az által, hogy fokozzák az immunterápiás gyógyszerek hatását.
Francia és amerikai kutatások alátámasztják, hogy a bélrendszerben élő baktériumok befolyásolják a tumorok méretének csökkenését a daganatellenes terápia során.
Az Európai Gyógyszerügynökség kiadta három olyan új gyógyszer forgalomba hozatali engedélyét, amelyek a CHMP bizottság júliusi ülésén kaptak pozitív véleményt.
Több mint hét évvel a nivolumab immunterápiás hatóanyaggal végzett első klinikai vizsgálatok elindulása után a Johns Hopkins Kimmel Cancer Center kutatói a betegek kis csoportjának elemzése után megállapították, hogy az előrehaladott nem kissejtes tüdőrák ötéves becsült túlélése 16 százalék, összehasonlítva ugyanennek a csoportnak a korábbi túlélési arányával, ami 1-4 százalék között volt.
Az utóbbi években az immunterápia a szakma és a közvélemény figyelmét is megragadta, mivel hatásos terápia esetén az eredmények lenyűgözőek. De ez a terápia is gyakran kudarcot vall sajnos, és a kutatók nem tudják, miért.