Kutatók szerint az Epstein–Barr vírus (EBV) fertőzés évekkel megelőzheti a a Crohn-betegség kialakulását, és szerepet játszhat az autoimmun folyamatok beindításában.
A Crohn-betegség kialakulásában genetikai és környezeti tényezők egyaránt fontos szerepet játszanak. Egy kanadai tanulmány részletesebben vizsgálta ezeket a környezeti tényezőket. Az eredmények szerint azok az emberek, akik gyermekkorukban kutyákkal éltek együtt, valamint akik nagy családból származtak, ritkábban betegedtek meg.
Brit tudósok azonosították az IBD egyik fő okozóját, egy genetikai gyenge pontot, ami a betegségben szenvedők DNS-ének 95%-ában megtalálható. Ez a genetikai eltérés lehetővé teszi, hogy bizonyos immunsejtek, a makrofágok, kontrollálatlanul aktiválódjanak, ami gyulladást vált ki a belekben.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikán tavaly nyáron vezették be az őssejtterápiát a végbéltáji sipoly kezelésére.
Az új gyógymód mellékhatások nélkül enyhíti a colitis ulcerosaban, valamint a Crohn-betegségben szenvedők tüneteit.
Elindult egy új klinikai vizsgálat, amelyben őssejt-transzplantátumok segítségével gyógyítanák a Crohn-betegséget, az által, hogy a betegekben teljesen új immunrendszert építenek fel.
Egyre súlyosabb tünetekkel és egyre korábbi életszakaszban jelentkezik a gyulladásos bélbetegség a hazai lakosság körében. Ezek közül a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás a leggyakoribb, mintegy 45 ezer embert érint.