További cikkek a Gasztroenterológia rovatból

Hatásos gyógymódot találtak gyulladásos bélbetegségek kezelésére

Az új gyógymód mellékhatások nélkül enyhíti a colitis ulcerosaban, valamint a Crohn-betegségben szenvedők tüneteit.

hirdetés

A kampósférgek jelenthetnek gyógyszermentes alternatívát a gyulladásos bélbetegségben szenvedőknek – ezt állítják új-zélandi kutatók, akik a közelmúltban tették közzé egyéves klinikai tanulmányuk eredményeit.

Az új-zélandi Malaghan Intézet kutatói már évek óta vizsgálják a kampósférgek lehetséges terápiás előnyeit az allergiás és gyulladásos betegségek kapcsán. Ez a nemrég lezajlott kutatás volt az első, amely azt vizsgálta, hogy a kampósférgek kiválthatják-e a gyógyszeres kezelést a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegek esetében.

A vizsgálat kimutatta, hogy ez a fajta terápia jól tolerálható, biztonságos és megvalósítható.

A terápia azoknak nyújthat segítséget a gyógyulásban, akik olyan gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvednek, mint a fekélyes vastagbélgyulladás, vagyis a colitis ulcerosa, valamint a Crohn-betegség. Ezek a betegek gyakran küzdenek olyan panaszokkal, mint a hasmenés, végbélvérzés, alhasi fájdalom, fáradtság és fogyás. Súlyosságuktól függően ezek a tünetek befolyásolják a betegek életminőségét, de megeshet az is, hogy a beteg életét is veszélyeztethetik.

A kezelési lehetőségek egyelőre a tünetek csillapítására és a fellángolások, szövődmények megelőzésére korlátozódnak, gyakran azonban komoly mellékhatásokkal járnak. Ezek a mellékhatások azonban elkerülhetők lennének, ha kampósférgekkel fertőznék meg azokat a betegeket, akiknek a tápcsatornaszöveteik krónikus gyulladásban vannak.

Az új-zélandi kutatók a vizsgálat során olyan betegeket fertőztek meg kampósféreg-lárvákkal, akiknek a fekélyes vastagbélgyulladása épp az enyhülés szakaszába lépett. A kutatásban bevont személyeket egy éven keresztül megfigyelték, akik rendszeres visszajelzéssel tudatták, milyen állapotban van a bélrendszerük, milyen változásokat, esetleg kellemetlen tüneteket tapasztalnak. Az orvosok célzott vizsgálatokat is végeztek, hogy ellenőrizhessék a gyulladásos paramétereket, a betegek bélflóráját és immunsejt-összetételét. A kontrollcsoporthoz képest a terápiás csoportban csupán annyi mellékhatást jegyeztek fel, hogy a résztvevők a lárvabeültetést követően 6-8 héttel enyhe gyomortünetekre panaszkodtak, amelyek azonban a 10-12. hétre elmúltak. Ezzel együtt a férgek nem provokáltak olyan immunválaszt a szervezetben, amely miatt fellángolt volna a betegség.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek